Glutaminska kislina

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
Glutaminska kislina
IUPAC nomenklatura glutaminska kislina
Alternativno ime 2-aminopentandiojska kislina
Kemijska formula C5H9NO4
Molska masa 147.13 g/mol


Glutaminska kislina (Glu) je ena od dvajsetih proteinogenih kislin in jo zapisujeta kodona GAA in GAG. Je neesencialna aminokislina. Njen karboksilatni ion ali sol imenujemo glutamat. V naravi se nahaja v rastlinskih in živalskih beljakovinah in naravno nastopa v beljakovinah, kjer je povezana v dolge verige aminokislin.

Uporaba

V telesu se uporablja kot "hrana za možgane". Poleg tega, da je sestavni material za sintezo proteinov, deluje v možganih kot ekscitatorni nevrotransmiter in izboljšuje koncentracijske sposobnosti, v mišicah pa pomaga pri obnovi mišičnine. Sodeluje tudi pri zdravljenju razjed, odpravlja splošno utrujenost, kontrolira alkoholizem, shizofrenijo in željo po sladkorju.

Glutaminska kislina v prosti obliki se nahaja v številnih vrstah hrane (npr. v sirih ali sojini omaki) in daje značilen okus. Natrijeva sol (natrijev glutamat) se uporablja pogosto tudi kot prehranski dodatek za ojačanje okusa. Glutamat odigra v telesu pomembno vlogo tudi pri izločanju presežnega ali odpadnega dušika.

Škodljivi učinki glutaminske kisline

Glutaminska kislina praviloma nima škodljivih učinkov za večino ljudi, vendar ljudje z boleznijo ledvic ali jeter naj ne bi uživali velikih količin aminokislin brez posvetovanja. Ker je prevelika stimulacija glutaminskih receptorjev možen vzrok nekaterih nevroloških bolezni (npr. Lou-Gehrigova bolezen in epilepsija), bi se morali tudi ljudje z nevrološkimi boleznimi posvetovati s strokovnjakom pred uživanjem glutamata.

Dodatna razlaga

Wikipedia - Glutaminska kislina

Glutamic Acid 3D

Viri

Wikipedia - Glutaminska kislina

Glutamic Acid I

Glutamic Acid II