Agaroza

From Wiki FKKT
Revision as of 09:53, 19 December 2012 by Spersic (talk | contribs) (New page: :'''Agaroza''' je polisaharid, ki je sestavljen n-dimerov ß-D-glaktoze in 3,6-anhidro-α-L-galaktopiranoze. Uporablja se v elektroforeznih metodah za ločevanje bioloških makromoleku...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search
Agaroza je polisaharid, ki je sestavljen n-dimerov ß-D-glaktoze in 3,6-anhidro-α-L-galaktopiranoze.

Uporablja se v elektroforeznih metodah za ločevanje bioloških makromolekul po velikosti, predvsem velikih proteinov – kot so nukleinske kisline v DNA, ker se le-te na poliakrilamidnem gelu »zataknejo« zaradi svoje velikosti.

Agaroza skupaj z agaropektinom tvori agar, ki ga lahko izoliramo iz rdečih morskih alg kot sta Gelidium in Gracillaria,

in ima zelo široko uporabo; v kulinariki kot nadomestilo za živalsko želatino, v laboratorijih kot gojišče za bakterije, glive ter ostale mikroorganizme.

Agarozni gel je odkrila Fannie Hesse leta 1882, v laboratoriju kjer je Koch preučeval rast bakterij na različnih gojiščih.

Agarozni gel je nadomestil gojišča iz želatine, mesa, kruha, krompirja… ker ima boljše fizične lastnosti; je čistejši od želatine, omogoča inkubacijo kultur pri visokih temperaturah, je odporen na večino metaboličnih encimov prokariontskih organizmov.

Agaroza ima molekulsko formulo in molekulsko maso 306,46 Da. Nahaja se v trdnem stanju,

ki je bele do rumenkaste barve in brez vonja. Stali se pri 88 °C, medtem ko se gel stali pri 850 °C in tako omogoča gojenje kultur tudi pri visokih temperaturah. C12H18O9 C12H