Celobioza

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Celobioza je ogljikov hidrat, ki spada v podskupino disaharidov. Disaharidi so sestavljeni iz po dveh monosaharidnih enot, povezanih z glikozidno ali estersko vezjo, pri čemer izstopi ena molekula vode. Celobioza ima formulo [HOCH2CHO(CHOH)3]2O (molekulska masa je 342,3g/mol), nastane pa s povezavo dveh molekul glukoze, povezanih z β(1-4) glikozidno vezjo.

Celobioza ima enake lastnosti kot maltoza, razlikuje pa se po tem, da je ne more ustvariti človeški organizem, temveč samo rastlinojeda bitja ter po glikozidni vezi na anomernem C-atomu. V naravi se ne nahaja v prosti obliki. Celobioza spada med reducirajoče disaharide, saj ima eno anomerno skupino svobodno oziroma ima prosto glikozidno skupino na C1 atomu. To lahko kemijsko tudi dokažemo s Tollensovim in Fehlingovim reagentom. Glukoza namreč z reagentom reagira pozitivno, se spremeni v rdečo barvo, medtem ko saharoza, pri kateri estrsko skupino tvorita obe OH skupini na anomernima C-atomoma, z reagentom ne reagira. Prav tako je celobioza razgradni produkt celuloze, torej jo pridobivamo s kislo ali encimsko hidrolizo celuloze ali iz materialov, bogatih s celulozo (kot so bombaž, juta ali papir).

Celobioza ima osem alkoholnih skupin in tri eterske vezi, slednje pa so povzročile močne vodikove vezi, zato je celobioza topna v nepolarnih organskih topilih. Človeški organizem pa je ne sprejema, torej za človeka nima pomena. Tako kot vsi ostali reducirajoči disaharidi tudi celobioza s hidroksilno skupino načeloma reagira tako, kot monosaharidi: tvori estre (recimo z acetanhidridom acetatne estre) in etre (z dimetilsulfatom polimetilne).


Viri:

http://www.answers.com/topic/cellobiose-1

http://www.3dchem.com/molecules.asp?ID=56

• Stanley H. Pine, (1984). Organska kemija. Zagreb: Školska knjiga.

• R. Boyer, (2005). Temelji biokemije. Ljubljana: Študentska založba.


Povezave:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cellobiose

http://www.zgapa.pl/zgapedia/data_pictures/_uploads_wiki/c/Cellobiose.JPG