Diplomsko delo: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
 
(40 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
Na tej strani so zapisana pravila in priporočila glede diplomskih del študentov Biokemije na 1. stopnji študija.
''(dopolnjeno 28. septembra 2020)''


Pravila o izboru, prijavi, pripravi in zagovoru diplomskega dela so določena na ravni fakultete in veljajo za študente vseh študijskih programov na UL FKKT - določa jih [http://www.fkkt.uni-lj.si/attachments/4210/pravilnik_o_diplomskem_delu_1_stopnje.pdf pravilnik].


Diplomsko delo obsega 15 KT, kar ustreza pribl. 450 uram dela. To vključuje eksperimentalno delo, iskanje in študij virov in pisanje naloge.
Na tej strani so strnjena priporočila in odgovori na vprašanja, ki se pogosto pojavljajo v zvezi z diplomskimi nalogami na 1. stopnji študija biokemije na naši fakulteti.
 
Pravila o izboru, prijavi, pripravi in zagovoru diplomskega dela so določena na ravni fakultete in veljajo za študente vseh študijskih programov na naši fakulteti - določa jih [http://www.fkkt.uni-lj.si/fileadmin/datoteke/1-O_fakulteti/3-Pravilniki__akti/1_stopnja_Pravilnik_Priloge/Pravilnik_1_stopnja.pdf Pravilnik o diplomskem delu prvostopenjskih študijev] na FKKT UL, ki velja od aprila 2018.
 
Diplomsko delo obsega 15 KT, kar ustreza pribl. 450 uram dela (približno 2,5 meseca dela po 8 h na dan), delo pa je s študijskim programom uvrščeno v 6. semester. Diplomsko delo vključuje eksperimentalno delo, iskanje in študij virov, pisanje in zagovor naloge. Glede na posebne razmere za delo v času pandemije virusa SARS-CoV-2 lahko študentje v dogovoru z mentorjem z delom začnejo že v zimskem semestru, laboratorijsko delo pa naj obsega 40-80 ur. Ostale aktivnosti v sklopu diplomskega dela študentje opravijo doma, to pa bo v večini primerov vključevalo študij virov, bioinformatske analize in podobno.




== Izbor področja in mentorja ==
== Izbor področja in mentorja ==
Fakulteta organizira predstavitev raziskovalnih tem, na katerih bo možno opravljati diplomske naloge, vsako leto do 20. junija in to po tematikah, ki jih pokrivajo katedre. Večino biokemijskih in molekularnobioloških tem pokriva Katedra za biokemijo. Če želite opravljati diplomo s področij kot so Fizikalna kemija, Analizna kemija, Kemijsko inženirstvo in druga, bodo te teme predstavljene v okviru teh kateder. Znotraj tematike, ki jih predstavljajo katedre, so lahko definirana področja in podpodročja. Za tematiko Katedre za biokemijo so navedena samo podpodročja: Proteinska biokemija, Encimatika, Bioinformatika, Molekularna biologija/DNA tehnologija, Strukturna biologija, Celična biologija, Molekularna evolucija, Molekularna biotehnologija, Nanobiotehnologija, Mobilni genetski elementi, Mikrobiologija, Imunologija, Fiziologija, Virologija, Rastlinska biokemija, Farmakologija.  
Prodekan za študij na 1. in 2. stopnji vsako leto do 15. maja objavi, koliko diplomantov bo v naslednjem študijskem letu lahko opravilo diplomsko nalogo na katerem področju oz. katedri. To obvestilo pošlje skrbnikom programov, za študente pa to nima posebnega pomena. Kdo je lahko mentor, je v pravilniku opisano v 11. členu. Mentor ima lahko največ 3 diplomante, lahko pa se odloči tudi za manj kot tri, če ne more zagotoviti kvalitetne izvedbe naloge (na primer na Katedri za biokemijo smo se odločili, da bo vsak mentor imel največ 2 diplomanta).


Ob vpisu v 3. letnik študentje navedete samo področje, s katerega želite opravljati diplomsko nalogo. Kdor bi opravljal diplomo na Katedri za biokemijo ali pri profesorjih, ki niso redno zaposleni na FKKT, pa raziskujejo na zgoraj navedenih podpodročjih, kot področje pri vpisu navedete Biokemija.  
Ob vpisu v 3. letnik študentje navedete v Studisu samo področje, s katerega želite opravljati diplomsko nalogo. V praksi to pomeni, da vsi študentje biokemije kot področje navedete biokemijo (oz. Katedro za biokemijo), tudi če bi želeli diplomo opravljati na kakšni drugi katedri oz. pri mentorjih, ki niso redno zaposleni na FKKT, pa raziskujejo na širšem področju biokemije in molekularne biologije in izpolnjujejo pogoje za mentorja na FKKT.


Če bi se izkazalo, da je zanimanje za neko področje preveliko glede na prosta mesta za diplomante, sledi sestanek študentov in potencialnih mentorjev. Na tem sestanku poskusijo najti nove teme, tudi s sorodnih ali interdisciplinarnih področij. Mentor ima lahko največ 3 diplomante, lahko pa se odloči tudi za manj kot tri, če ne more zagotoviti kvalitetne izvedbe naloge.
Glede na pravilnik bi v primeru, da je zanimanje za neko področje preveliko glede na prosta mesta za diplomante, sledil sestanek študentov in potencialnih mentorjev. Na tem sestanku poskusijo najti nove teme, tudi s sorodnih ali interdisciplinarnih področij. Za biokemike tako urejanje ni potrebno, saj se boste vsi prijavili na isto področje, pričakovano število prostih mest pa bo usklajeno s številom študentov.  


Za študente Biokemije vodja študija ne glede na prej povedano izvede anketo, s katero ugotovi, kakšno je zanimanje študentov za teme točno določenih mentorjev (to sicer ni napisano kot pravilo v 4. členu pravilnika, a je racionalen način, kako izvesti razpored študentov po mentorjih). Na seznam napišete tri mentorje, ki ste si jih izbrali. Če je zanimanje za delo pri določenem mentorju večje kot so možnosti za izvedbo, poteče izbor na osnovi povprečne ocene (P) vseh opravljenih izpitov, pri čemer lahko mentor po lastnem izboru enemu od kandidatov pripiše 0,1 P ocene, še enemu pa 0,05 P ocene. V'' [http://www.fkkt.uni-lj.si/attachments/4044/navodila_studentom_ob_izbiri_podrocja_za_diplomskega_dela.pdf navodilih], ki jih je 2011 pripravila prodekanica, pa je navedeno nekoliko drugače (pri razlagi prioritetnega ključa), namreč da naj bi mentor vplival na izbor z utežjo, ki predstavlja 10 % povprečne ocene, povprečna ocena pa šteje 90 %.''
Za študente Biokemije bomo v septembru pozvali vse potencialne mentorje, da sporočijo število mest, ki jih razpisujejo, in na kratko opišejo temo, na kateri bi delali diplomanti. Zbrane podatke bomo nato posredovali študentom v obliki ankete, s katero bomo ugotovili, kakšno je zanimanje študentov za teme točno določenih mentorjev (to sicer ni napisano v Pravilniku, a je racionalen način, kako izvesti razpored študentov po mentorjih). Na seznam napišete dva mentorja, enega kot prvo in enega kot rezervno izbiro. Če je zanimanje za delo pri določenem mentorju večje, kot so možnosti za izvedbo, poteče izbor na osnovi povprečne ocene (P) vseh opravljenih izpitov, pri čemer lahko mentor po lastnem izboru enemu od kandidatov pripiše 0,1 P ocene, še enemu pa 0,05 P ocene. Formula za izračun je P*0,9 + pribitek mentorja. Možno je, da ne boste dobili mesta niti pri mentorju, ki je bil vaša prva, niti pri mentorju, ki je bil vaša druga izbira. V tem primeru skrbnik pregleda, kje so še prosta mesta in po posvetu s študenti opravi razpored. Prednost imajo študentje z višjo oceno 0,9 P + pribitek mentorja. Razporejanje po katedrah mora biti zaključeno do 30. oktobra, [[Razporeditev po mentorjih, Biokemija 1|sezname po mentorjih]] pa je treba oddati do 20. novembra. Sezname pripravi predstojnik katedre. Ker je treba formularje tudi podpisati, je pri tem nujno, da sodelujete tudi študentje. Izbor mentorjev je zaključen, ko sezname podpiše prodekan, kar mora narediti do 30. novembra.


Kdo je lahko mentor, je v pravilniku opisano v 11. točki.
Mentorji so lahko univerzitetni sodelavci UL FKKT, ki imajo vsaj naziv docenta (tudi če opravljajo samo vaje). Za tiste, ki niso zaposleni na FKKT, je pogoj še, da so izvajalci pri kakšnem našem predmetu na 1. ali 2. stopnji študija. Za pripravo naloge boste imeli mentorja, somentorja pa samo, če boste delo opravili na izmenjavi v tujini. Delovni mentor je vloga, ki sicer pogosto obstaja, ni pa definirana v pravilniku. Pri tistih, ki boste nalogo pripravili zunaj UL FKKT, bo formalno to najpogosteje 'skrbnik' v delovni organizaciji, ki bo določen s pogodbo, na UL FKKT pa bo to najpogosteje asistent ali mladi raziskovalec. Ta bo spremljal vaše laboratorijsko delo in vam svetoval pri praktičnih vprašanjih.  


Pravilnik določa, da je izjemoma možno opravljanje diplomskega dela pri mentorjih, ki niso polno zaposleni na UL FKKT, ali pod mentorstvom fakultetnih učiteljev, a pod skrbništvom in v prostorih drugih organizacij (inštitutov ali podjetij). V tem primeru je postopek prijave bolj zapleten in ga določa 6. člen pravilnika. Tam je tudi razloženo, kako je z opravljanjem diplomskega dela v tujini.
Če boste eksperimentalni del diplomske naloge opravili pri mentorju, ki ni zaposlen na FKKT, vam mora to dovoliti predstojnik katedre, ki pokriva področje (v praksi: Katedre za biokemijo). V tem primeru je postopek bolj zapleten in ga določa 15. člen pravilnika. Tam je tudi razloženo, kako je z opravljanjem diplomskega dela v tujini. Z delom zunaj FKKT UL ne smete začeti, dokler ni podpisana pogodba, ki formalno ureja vaše delo zunaj fakultete.


Po zaključenem izboru, ko so vsem vpisanim v 3. letnik dodeljeni mentorji, predstojniki kateder pripravijo [http://www.fkkt.uni-lj.si/attachments/4240/seznam_mentorjev_in_studentov.doc sezname diplomantov] po področjih. Sezname podpišejo študentje in izbrani mentorji, veljaven pa postane s podpisom prodekana za dodiplomski in magistrski študij. Ta faza mora biti zaključena do 30. novembra.
== Prijava teme in določitev diplomske komisije ==
Najkasneje na začetku poletnega semestra mentor ob sodelovanju študenta določi temo diplomske naloge.  Član komisije (13. člen) je lahko samo nekdo z veljavnim učiteljskim nazivom na UL, ni pa treba, da je s FKKT. Formalno člana predlaga mentor, a smo se na programu Biokemija odločili za drugačen način: člana komisije bo določila predstojnica Katedre za biokemijo in pri tem upoštevala podpodročje znotraj biokemije in enakomerno obremenitev vseh članov katedre z učiteljsko habilitacijo. To, da je en član komisije s Katedre za biokemijo, je nujno, saj s tem zagotavljamo podobne standarde zahtevnosti in primerljivo biokemijsko osnovno znanje ter strokovno izrazoslovje s področja biokemije in molekularne biologije.Članov komisije je lahko tudi več kot dva, vendar to kasneje pogosto oteži iskanje primernega termina za zagovor in podaljša čas, potreben za pregled dela in vnos korektur.  


== Prijava teme ==
Naslov teme (ni treba, da je to končni naslov naloge), ime mentorja in člana komisije v Studisu vpišete v prošnjo za določitev teme diplomskega dela. Rok za oddajo obrazca je 1. marec. Teme bo odobril prodekan. Če je po mnenju mentorja potreben še tretji član komisije, tega predlagajte že na tej stopnji. Kasnejše dodajanje članov komisije je možno le z utemeljeno prošnjo prodekanu, ki jo podpišejo študent, mentor in skrbnik študijskega programa.
Najkasneje na začetku poletnega semestra mentor ob sodelovanju študenta določi temo diplomske naloge in (ob mentorju) drugega člana komisije, ki ga je treba prej prositi za soglasje. Naslov in imeni prvih dveh članov komisije vpišete v [http://www.fkkt.uni-lj.si/attachments/4238/predlog_teme_diplomskega_dela.doc formular], ki ga podpišeta mentor ter član komisije za zagovor. Tretji član komisije je predsednik ali njegov namestnik. Tega ne vpisujete v formular, ker v tej fazi še ni mogoče predvideti, kdo bo na določenem roku opravljal to funkcijo. Zagovor vodi predsednik komisije ali njegov namestnik, ki je določen za tisti študij, ki ste ga vpisali (oziroma ga zaključujete), ne glede na to, na kateri katedri boste opravljali diplomsko delo. Formular za prijavo teme podpiše tudi predstojnik tiste katedre, na kateri boste opravili diplomsko delo. Če boste diplomo opravili zunaj FKKT, potem formular podpiše predstojnica Katedre za biokemijo.
 
Tema diplomske naloge velja samo 10 mesecev. S tem dobijo mentorji možnost, da poskuse, ki jih je treba zaradi narave projekta ali drugih rokov opraviti v razumnem času, dodeli nekomu drugemu. V roku 10 mesecev morate mentorju oddati napisano diplomsko nalogo v pregled. Prodekan vam lahko veljavnost teme podaljša za največ en mesec, če za to obstaja utemeljen razlog. Če vam tema zapade, morate zaprositi za novo. Mentor se lahko odloči, da bo razpisal enako temo, ni pa nujno, da jo bo.


== Izvedba diplomske naloge ==
== Izvedba diplomske naloge ==
Diplomsko delo opravite v 6. semestru pod vodstvom izbranega mentorja. Ta tudi določi, v kakšni meri bo naloga eksperimentalna oziroma seminarska ali terenska. Delo se lahko potegne v čas po koncu predavanj, če mentor to omogoči.
Diplomsko delo opravite v 6. semestru pod vodstvom izbranega mentorja. Ni mišljeno, da bi delo nadaljevali v izpitnem obdobju in po njem. Če bo to potrebno, boste morali za čas po koncu predavanj in vaj poskrbeti za zavarovanje za primer nesreče pri delu. V študijskem letu 2020/21 lahko v dogovoru z mentorjem z eksperimentalnim delom začnete že v zimskem semestru, če so za to izpolnjeni pogoji (npr. podpis pogodbe, kjer je ta potrebna).
 
Pri načrtovanju aktivnosti ne tempirajte vsega na zadnje teoretično možne roke. V tako obsežnem delu, kot je diplomsko, in ko je v postopke vključenih več ljudi, zamude niso redkost. Če za zagovor zamudite zadnji rok, boste lahko zagovarjali nalogo šele v naslednjem izpitnem obdobju!
 
Pri '''pisanju''' diplomskega dela (disertacija) naj bi se držali objavljenih [https://www.fkkt.uni-lj.si/fileadmin/datoteke/1-O_fakulteti/3-Pravilniki__akti/2_stopnja_Pravilnik_Priloge/Navodila_za_izdelavo_dipl_mag_dela_PB3.pdf navodil]. Navodila niso absolutno zavezujoča. Nujno je upoštevanje strukture uvodnih strani (1. odsek). Za diplome, pripravljene na področju biokemije, se držimo naslednjih posebnih določil: <br>
* Uporabljate lahko tudi drugačno pisavo kot je navedena v navodilih, a se izogibajte izumetničenim tipom pisave.
* Uporabljate lahko tudi drugačne robove od tistih, navedenih v navodilih (a se od njih ne odmikajte pretirano).
* Uporabljate lahko poljuben način citiranja virov, vendar mora biti način enak skozi celotno nalogo.
* Slikovno gradivo je lahko prevzeto iz virov (seveda ob citiranju vira), a mora biti prirejeno najmanj tako, da so vse oznake na sliki prevedene v slovenski jezik, za objavo v diplomskem delu pa morate pridobiti dovoljenje lastnika avtorskih pravic.
* Oblika odstavka je lahko z zamaknjeno prvo vrstico in brez presledka med odstavki ALI brez zamika prve vrstice in s presledkom med odstavki.
* Razpored poglavij je: Uvod, Namen dela in hipoteze, Materiali in metode, Rezultati, Razprava, Zaključek. Če je bolj smiselno, lahko združite poglavji Rezultati in Razprava (Rezultati in razprava).
Najbolje je, da si ogledate nekaj primerov diplom s področja biokemije iz preteklih let; najdete jih v knjižnici. V pomoč vam je lahko tudi vzorec formatiranja, prirejen za diplome s področja biokemije (v pripravi).


Diplomsko delo (disertacija) mora imeti strukturo, ki jo določa 7. člen pravilnika. Obseg je omejen s 50.000 znaki (vključno s presledki), kar pomeni okrog 30 strani. Od tega uvod, ki predstavlja v glavnem pregled literature, obsega eno tretjino celotne naloge. Povzetek ne sme biti daljši od pol strani. Enako dolg mora biti povzetek v angleškem jeziku. Če ste delo opravili v tujini, je diplomsko delo lahko napisano v angleškem jeziku, a z razširjenim povzetkom v slovenščini (do 10.000 znakov).
Obseg disertacije je stvar dogovora med študentom in mentorjem. Za diplome 1. stopnje s področja biokemije svetujemo, da po obsegu ne presežete bistveno 50.000 znakov (vključno s presledki), kar pomeni 30 - 35 strani. Uvod, ki predstavlja v glavnem pregled literature, naj pri eksperimentalnih diplomah ne presega tretjine celotne naloge. Povzetek ne sme biti daljši od ene strani, večinoma pa obsega 200 – 300 besed. Enako dolg mora biti povzetek v angleškem jeziku. Če ste delo opravili v tujini, je diplomsko delo lahko napisano v angleškem jeziku, a z razširjenim povzetkom v slovenščini (3 – 5 strani). Pri nalogah, ki so delno eksperimentalne, delno seminarske, je pregled literature lahko daljši.


Nalogo napišete samostojno in jo najprej daste v pregled (delovnemu) mentorju. To naj bi se zgodilo vsaj 5 tednov pred predvidenim zagovorom. Po upoštevanju predlaganih popravkov končno verzijo oddate še drugemu članu komisije in predsedniku komisije (oziroma namestniku), ki bo odgovoren za določen diplomski dan. Zagotavljanje jezikovne in oblikovne korektnosti je naloga študenta, ne članov komisije. Predsedniku komisije je treba oddati delo tudi v elektronski obliki, ki omogoča preverjanje števila znakov. Komisija za zagovor mora delo dobiti v pregled najmanj tri tedne pred zagovorom (mentor seveda še približno dva tedna prej). Končno verzijo oddate v vezani obliki v referatu najkasneje en delovni dan pred zagovorom v času uradnih ur. Najkasneje en delovni dan pred zagovorom vezano delo dostavite tudi članom komisije.
Pri pisanju si pomagajte s [[Diplome - kontrolni seznam|kontrolnim seznamom]].


Ne čakajte na skrajne roke in ne načrtujte zagovora konec septembra, ker se lahko zgodi, da boste prepozni!
Nalogo napišete samostojno in jo najprej daste v pregled  skrbniku oz. delovnemu mentorju, če ga je mentor določil za pomoč pri vsakodnevnem laboratorijskem delu. Predlagamo, da skrbniku nalogo oddate v pregled vsaj 4-5 tednov pred predvidenim zagovorom. Verjetno vam bo skrbnik dal kakšne napotke za izboljšavo naloge.


== Zagovori diplomskih del ==
Morebitno izboljšano verzijo oddajte mentorju (to je v pravilniku 'predložitev dela'; 18. člen). Ta verzija je tista, ki jo bo mentor ocenil in bo pomembno prispevala h končni oceni pri predmetu Diplomsko delo. Glede časa, ki ga bo mentor rabil za pregled, se z mentorjem vnaprej dogovorite. Prav tako je smiselno, da tudi članu komisije vnaprej sporočite, kdaj predvidoma bo dobil delo v pregled. Upoštevajte, da bo predvsem v jesenskem obdobju obremenitev učiteljev z ocenjevanjem izpitov in dodatno še s pregledovanjem diplomskih nalog zelo velika. Zagotavljanje jezikovne in oblikovne korektnosti je naloga študenta, ne članov komisije.
 
Vodja študija v teku 6. semestra določi najmanj 3 dni v obdobju med koncem predavanj in koncem semestra, ko bodo potekali zagovori diplomskih del. Svojo nalogo morate zagovarjati na enega od teh dni. V izjemnih primerih se posvetujte z vodjo študija. Diplomant se mora prepričati, da bodo mentor in član komisije na izbrani dan zagovora prisotni.


Za zagovor diplomskega dela se prijavite na enega od razpisanih datumov v sistemu VIS po pravilih, ki veljajo za prijavljanje.
Po upoštevanju mentorjevih pripomb (mentor se mora z novo verzijo strinjati) popravljeno nalogo oddate članu komisije (v pravilniku 'dostava v pregled komisiji'; 19. člen). Smiselno bi bilo, da to storite vsaj 2-3 tedne pred predvidenim zagovorom. Član komisije lahko predlaga dodatne popravke, ni pa nujno, da jih. Končno verzijo oddate v vezani obliki (s trdimi platnicami) v referatu najkasneje 7 dni pred zagovorom, v času uradnih ur. Mentorju in članu komisije oddajte vezane izvode (če se tako dogovorite, lahko s špiralo ali letvico) nekaj dni pred zagovorom. Član komisije morda ne bo rabil vezane verzije - povprašajte ga vnaprej.


Najmanj en teden pred zagovorom je treba v študentskem referatu oddati [http://www.fkkt.uni-lj.si/attachments/4239/prosnja_za_zagovor_diplomskega_dela.doc prošnjo za zagovor]. Na prošnji morajo biti podpisi članov komisije, da delo ustreza merilom kakovosti na našem študijskem programu. Zagovor odobri prodekan za dodiplomski in magistrski študij, ko dobi prošnjo v pregled in podpis od referata.
== Prijava na zagovor in izvedba zagovorov diplomskih del ==
Diplomsko delo lahko zagovarjate šele po tem, ko ste opravili vse druge študijske obveznosti. Ne glede na datum zagovora vam status študenta, če ga imate, velja do konca študijskega leta.


Najkasneje en delovni dan pred določenim zagovorom v času uradnih ur študenskega referata tam oddate vezano končno verzijo diplomske naloge (lahko mehka ali spiralna vezava) ter elektronsko verzijo na CD-ju. Prav tako najkasneje en delovni dan pred zagovorom vezane verzije oddate tudi članom komisije za zagovor.
Zagovori diplomskih del potekajo praviloma v izpitnih obdobjih. Glede datuma zagovora se študent uskladi z mentorjem in članom komisije. Diplomantom priporočamo, da se glede predvidenega datuma dogovorite dovolj zgodaj. September je znan kot mesec konferenc in lahko se zgodi, da vaš mentor ali član komisije dalj časa ne bosta dostopna za pregled dela in zagovor.


Razpored zagovorov po urah pripravi referat in z njim seznani študente in člane komisij za zagovor najmanj tri delovne dni pred dnevom zagovora.  
V času ukrepov za zmanjševanje tveganja okužb s koronavirusom so zagovori izključno na spletu. V normalnih okoliščinah pa so zagovori v prostorih FKKT UL - ni nujno, da so v sobi za zagovore v 1. nadstropju. Prostor zagovora bo določil študentski referat.


Zagovori diplomskih del so možni v prostorih kateder FKKT, ne pa zunaj fakultete. Biokemiki imate zagovore v seminarski sobi Katedre za biokemijo v Mestnem logu. Zagovori so javni, ker pa je seminarska soba majhna, povabite ustrezno malo obiskovalcev (ali pa sploh nikogar).  
Za zagovor diplomskega dela se prijavite v sistemu Studis (dokument Prijavnica za zagovor diplomskega dela) najkasneje 3 dni pred predvidenim zagovorom. V prijavnico vpišite predvideni datum in uro zagovora. V referat morate dostaviti tudi vezan izvod diplomskega dela s podpisano izjavo o avtorstvu. Pred tem tudi že pošljite elektronsko verzijo dela v formatu PDF na naslov zdenka.modic@fkkt.uni-lj.si.  


Kandidat na zagovoru v 7-10 minutah predstavi diplomsko delo, temu pa sledi razprava, v kateri člani komisije postavljajo vprašanja, študent pa odgovarja kratko, a celovito. Celoten zagovor diplome 1. stopnje praviloma traja 20 minut.
Zagovori so javni in lahko nanj povabite kolege, prijatelje in svojce, če želite. Upoštevajte prostorske možnosti oz. pri spletnih zagovorih pravočasno posredujte e-naslove udeležencev mentorju.


Po zagovoru člani komisije podajo oceno, ki jo navedejo v zapisniku. (Za razliko od predbolonjskih diplomantov, ta zapisnik ne vsebuje podatka o povprečni oceni.) Formular za zapisnik ima tudi funkcijo prijavnice. Na osnovi zapisnika, ki ga podpišejo vsi člani komisije za zagovor, referat vpiše oceno v sistem VIS.
Kandidat na zagovoru v približno 10 minutah predstavi diplomsko delo, temu pa sledi razprava, v kateri člana komisije postavljata vprašanja, študent pa odgovarja kratko, a celovito. Celoten zagovor diplome 1. stopnje običajno traja 25 minut.


(Dokler se ocene še vpisuje v indeks, se kot izpraševalec podpiše mentor diplomskega dela.)
Po zagovoru člani komisije podajo oceno, ki jo navedejo v zapisniku. Na osnovi zapisnika, ki ga podpišeta oba člana komisije za zagovor, referat vpiše oceno v Studis.


== Dokončanje študija ==
== Dokončanje študija ==
Po opravljenem zadnjem izpitu študent odda v študentski referat:
Potrdilo o zaključku študija dobite po pošti na domači naslov. Slavnostna promocija s podelitvijo listine je za naše študente dvakrat letno v prostorih rektorata.
# izpisek iz rojstne matične (ali poročne) knjige,
# srednješolsko spričevalo,
# indeks in
# fotografijo.


Če je zagovor diplomske naloge zadnja obveznost v okviru študija, lahko zgornje oddate že prej. Referat bo po tem, ko dobi podpisan zapisnik in dokumente, izdal potrdilo o dokončanju študija, ki ga boste običajno že naslednji dan prevzeli v pisarni skupaj z izvirniki dokumentov.
== Izjemni primeri ==
Če se izkaže, da je sodelovanje med diplomantom in mentorjem nemogoče, lahko prodekan dovoli zamenjavo mentorja v obdobju, ko že opravljate diplomsko nalogo (16. člen). Taka zamenjava je mogoče samo enkrat.

Latest revision as of 11:30, 28 September 2020

(dopolnjeno 28. septembra 2020)


Na tej strani so strnjena priporočila in odgovori na vprašanja, ki se pogosto pojavljajo v zvezi z diplomskimi nalogami na 1. stopnji študija biokemije na naši fakulteti.

Pravila o izboru, prijavi, pripravi in zagovoru diplomskega dela so določena na ravni fakultete in veljajo za študente vseh študijskih programov na naši fakulteti - določa jih Pravilnik o diplomskem delu prvostopenjskih študijev na FKKT UL, ki velja od aprila 2018.

Diplomsko delo obsega 15 KT, kar ustreza pribl. 450 uram dela (približno 2,5 meseca dela po 8 h na dan), delo pa je s študijskim programom uvrščeno v 6. semester. Diplomsko delo vključuje eksperimentalno delo, iskanje in študij virov, pisanje in zagovor naloge. Glede na posebne razmere za delo v času pandemije virusa SARS-CoV-2 lahko študentje v dogovoru z mentorjem z delom začnejo že v zimskem semestru, laboratorijsko delo pa naj obsega 40-80 ur. Ostale aktivnosti v sklopu diplomskega dela študentje opravijo doma, to pa bo v večini primerov vključevalo študij virov, bioinformatske analize in podobno.


Izbor področja in mentorja

Prodekan za študij na 1. in 2. stopnji vsako leto do 15. maja objavi, koliko diplomantov bo v naslednjem študijskem letu lahko opravilo diplomsko nalogo na katerem področju oz. katedri. To obvestilo pošlje skrbnikom programov, za študente pa to nima posebnega pomena. Kdo je lahko mentor, je v pravilniku opisano v 11. členu. Mentor ima lahko največ 3 diplomante, lahko pa se odloči tudi za manj kot tri, če ne more zagotoviti kvalitetne izvedbe naloge (na primer na Katedri za biokemijo smo se odločili, da bo vsak mentor imel največ 2 diplomanta).

Ob vpisu v 3. letnik študentje navedete v Studisu samo področje, s katerega želite opravljati diplomsko nalogo. V praksi to pomeni, da vsi študentje biokemije kot področje navedete biokemijo (oz. Katedro za biokemijo), tudi če bi želeli diplomo opravljati na kakšni drugi katedri oz. pri mentorjih, ki niso redno zaposleni na FKKT, pa raziskujejo na širšem področju biokemije in molekularne biologije in izpolnjujejo pogoje za mentorja na FKKT.

Glede na pravilnik bi v primeru, da je zanimanje za neko področje preveliko glede na prosta mesta za diplomante, sledil sestanek študentov in potencialnih mentorjev. Na tem sestanku poskusijo najti nove teme, tudi s sorodnih ali interdisciplinarnih področij. Za biokemike tako urejanje ni potrebno, saj se boste vsi prijavili na isto področje, pričakovano število prostih mest pa bo usklajeno s številom študentov.

Za študente Biokemije bomo v septembru pozvali vse potencialne mentorje, da sporočijo število mest, ki jih razpisujejo, in na kratko opišejo temo, na kateri bi delali diplomanti. Zbrane podatke bomo nato posredovali študentom v obliki ankete, s katero bomo ugotovili, kakšno je zanimanje študentov za teme točno določenih mentorjev (to sicer ni napisano v Pravilniku, a je racionalen način, kako izvesti razpored študentov po mentorjih). Na seznam napišete dva mentorja, enega kot prvo in enega kot rezervno izbiro. Če je zanimanje za delo pri določenem mentorju večje, kot so možnosti za izvedbo, poteče izbor na osnovi povprečne ocene (P) vseh opravljenih izpitov, pri čemer lahko mentor po lastnem izboru enemu od kandidatov pripiše 0,1 P ocene, še enemu pa 0,05 P ocene. Formula za izračun je P*0,9 + pribitek mentorja. Možno je, da ne boste dobili mesta niti pri mentorju, ki je bil vaša prva, niti pri mentorju, ki je bil vaša druga izbira. V tem primeru skrbnik pregleda, kje so še prosta mesta in po posvetu s študenti opravi razpored. Prednost imajo študentje z višjo oceno 0,9 P + pribitek mentorja. Razporejanje po katedrah mora biti zaključeno do 30. oktobra, sezname po mentorjih pa je treba oddati do 20. novembra. Sezname pripravi predstojnik katedre. Ker je treba formularje tudi podpisati, je pri tem nujno, da sodelujete tudi študentje. Izbor mentorjev je zaključen, ko sezname podpiše prodekan, kar mora narediti do 30. novembra.

Mentorji so lahko univerzitetni sodelavci UL FKKT, ki imajo vsaj naziv docenta (tudi če opravljajo samo vaje). Za tiste, ki niso zaposleni na FKKT, je pogoj še, da so izvajalci pri kakšnem našem predmetu na 1. ali 2. stopnji študija. Za pripravo naloge boste imeli mentorja, somentorja pa samo, če boste delo opravili na izmenjavi v tujini. Delovni mentor je vloga, ki sicer pogosto obstaja, ni pa definirana v pravilniku. Pri tistih, ki boste nalogo pripravili zunaj UL FKKT, bo formalno to najpogosteje 'skrbnik' v delovni organizaciji, ki bo določen s pogodbo, na UL FKKT pa bo to najpogosteje asistent ali mladi raziskovalec. Ta bo spremljal vaše laboratorijsko delo in vam svetoval pri praktičnih vprašanjih.

Če boste eksperimentalni del diplomske naloge opravili pri mentorju, ki ni zaposlen na FKKT, vam mora to dovoliti predstojnik katedre, ki pokriva področje (v praksi: Katedre za biokemijo). V tem primeru je postopek bolj zapleten in ga določa 15. člen pravilnika. Tam je tudi razloženo, kako je z opravljanjem diplomskega dela v tujini. Z delom zunaj FKKT UL ne smete začeti, dokler ni podpisana pogodba, ki formalno ureja vaše delo zunaj fakultete.

Prijava teme in določitev diplomske komisije

Najkasneje na začetku poletnega semestra mentor ob sodelovanju študenta določi temo diplomske naloge. Član komisije (13. člen) je lahko samo nekdo z veljavnim učiteljskim nazivom na UL, ni pa treba, da je s FKKT. Formalno člana predlaga mentor, a smo se na programu Biokemija odločili za drugačen način: člana komisije bo določila predstojnica Katedre za biokemijo in pri tem upoštevala podpodročje znotraj biokemije in enakomerno obremenitev vseh članov katedre z učiteljsko habilitacijo. To, da je en član komisije s Katedre za biokemijo, je nujno, saj s tem zagotavljamo podobne standarde zahtevnosti in primerljivo biokemijsko osnovno znanje ter strokovno izrazoslovje s področja biokemije in molekularne biologije.Članov komisije je lahko tudi več kot dva, vendar to kasneje pogosto oteži iskanje primernega termina za zagovor in podaljša čas, potreben za pregled dela in vnos korektur.

Naslov teme (ni treba, da je to končni naslov naloge), ime mentorja in člana komisije v Studisu vpišete v prošnjo za določitev teme diplomskega dela. Rok za oddajo obrazca je 1. marec. Teme bo odobril prodekan. Če je po mnenju mentorja potreben še tretji član komisije, tega predlagajte že na tej stopnji. Kasnejše dodajanje članov komisije je možno le z utemeljeno prošnjo prodekanu, ki jo podpišejo študent, mentor in skrbnik študijskega programa.

Tema diplomske naloge velja samo 10 mesecev. S tem dobijo mentorji možnost, da poskuse, ki jih je treba zaradi narave projekta ali drugih rokov opraviti v razumnem času, dodeli nekomu drugemu. V roku 10 mesecev morate mentorju oddati napisano diplomsko nalogo v pregled. Prodekan vam lahko veljavnost teme podaljša za največ en mesec, če za to obstaja utemeljen razlog. Če vam tema zapade, morate zaprositi za novo. Mentor se lahko odloči, da bo razpisal enako temo, ni pa nujno, da jo bo.

Izvedba diplomske naloge

Diplomsko delo opravite v 6. semestru pod vodstvom izbranega mentorja. Ni mišljeno, da bi delo nadaljevali v izpitnem obdobju in po njem. Če bo to potrebno, boste morali za čas po koncu predavanj in vaj poskrbeti za zavarovanje za primer nesreče pri delu. V študijskem letu 2020/21 lahko v dogovoru z mentorjem z eksperimentalnim delom začnete že v zimskem semestru, če so za to izpolnjeni pogoji (npr. podpis pogodbe, kjer je ta potrebna).

Pri načrtovanju aktivnosti ne tempirajte vsega na zadnje teoretično možne roke. V tako obsežnem delu, kot je diplomsko, in ko je v postopke vključenih več ljudi, zamude niso redkost. Če za zagovor zamudite zadnji rok, boste lahko zagovarjali nalogo šele v naslednjem izpitnem obdobju!

Pri pisanju diplomskega dela (disertacija) naj bi se držali objavljenih navodil. Navodila niso absolutno zavezujoča. Nujno je upoštevanje strukture uvodnih strani (1. odsek). Za diplome, pripravljene na področju biokemije, se držimo naslednjih posebnih določil:

  • Uporabljate lahko tudi drugačno pisavo kot je navedena v navodilih, a se izogibajte izumetničenim tipom pisave.
  • Uporabljate lahko tudi drugačne robove od tistih, navedenih v navodilih (a se od njih ne odmikajte pretirano).
  • Uporabljate lahko poljuben način citiranja virov, vendar mora biti način enak skozi celotno nalogo.
  • Slikovno gradivo je lahko prevzeto iz virov (seveda ob citiranju vira), a mora biti prirejeno najmanj tako, da so vse oznake na sliki prevedene v slovenski jezik, za objavo v diplomskem delu pa morate pridobiti dovoljenje lastnika avtorskih pravic.
  • Oblika odstavka je lahko z zamaknjeno prvo vrstico in brez presledka med odstavki ALI brez zamika prve vrstice in s presledkom med odstavki.
  • Razpored poglavij je: Uvod, Namen dela in hipoteze, Materiali in metode, Rezultati, Razprava, Zaključek. Če je bolj smiselno, lahko združite poglavji Rezultati in Razprava (Rezultati in razprava).

Najbolje je, da si ogledate nekaj primerov diplom s področja biokemije iz preteklih let; najdete jih v knjižnici. V pomoč vam je lahko tudi vzorec formatiranja, prirejen za diplome s področja biokemije (v pripravi).

Obseg disertacije je stvar dogovora med študentom in mentorjem. Za diplome 1. stopnje s področja biokemije svetujemo, da po obsegu ne presežete bistveno 50.000 znakov (vključno s presledki), kar pomeni 30 - 35 strani. Uvod, ki predstavlja v glavnem pregled literature, naj pri eksperimentalnih diplomah ne presega tretjine celotne naloge. Povzetek ne sme biti daljši od ene strani, večinoma pa obsega 200 – 300 besed. Enako dolg mora biti povzetek v angleškem jeziku. Če ste delo opravili v tujini, je diplomsko delo lahko napisano v angleškem jeziku, a z razširjenim povzetkom v slovenščini (3 – 5 strani). Pri nalogah, ki so delno eksperimentalne, delno seminarske, je pregled literature lahko daljši.

Pri pisanju si pomagajte s kontrolnim seznamom.

Nalogo napišete samostojno in jo najprej daste v pregled skrbniku oz. delovnemu mentorju, če ga je mentor določil za pomoč pri vsakodnevnem laboratorijskem delu. Predlagamo, da skrbniku nalogo oddate v pregled vsaj 4-5 tednov pred predvidenim zagovorom. Verjetno vam bo skrbnik dal kakšne napotke za izboljšavo naloge.

Morebitno izboljšano verzijo oddajte mentorju (to je v pravilniku 'predložitev dela'; 18. člen). Ta verzija je tista, ki jo bo mentor ocenil in bo pomembno prispevala h končni oceni pri predmetu Diplomsko delo. Glede časa, ki ga bo mentor rabil za pregled, se z mentorjem vnaprej dogovorite. Prav tako je smiselno, da tudi članu komisije vnaprej sporočite, kdaj predvidoma bo dobil delo v pregled. Upoštevajte, da bo predvsem v jesenskem obdobju obremenitev učiteljev z ocenjevanjem izpitov in dodatno še s pregledovanjem diplomskih nalog zelo velika. Zagotavljanje jezikovne in oblikovne korektnosti je naloga študenta, ne članov komisije.

Po upoštevanju mentorjevih pripomb (mentor se mora z novo verzijo strinjati) popravljeno nalogo oddate članu komisije (v pravilniku 'dostava v pregled komisiji'; 19. člen). Smiselno bi bilo, da to storite vsaj 2-3 tedne pred predvidenim zagovorom. Član komisije lahko predlaga dodatne popravke, ni pa nujno, da jih. Končno verzijo oddate v vezani obliki (s trdimi platnicami) v referatu najkasneje 7 dni pred zagovorom, v času uradnih ur. Mentorju in članu komisije oddajte vezane izvode (če se tako dogovorite, lahko s špiralo ali letvico) nekaj dni pred zagovorom. Član komisije morda ne bo rabil vezane verzije - povprašajte ga vnaprej.

Prijava na zagovor in izvedba zagovorov diplomskih del

Diplomsko delo lahko zagovarjate šele po tem, ko ste opravili vse druge študijske obveznosti. Ne glede na datum zagovora vam status študenta, če ga imate, velja do konca študijskega leta.

Zagovori diplomskih del potekajo praviloma v izpitnih obdobjih. Glede datuma zagovora se študent uskladi z mentorjem in članom komisije. Diplomantom priporočamo, da se glede predvidenega datuma dogovorite dovolj zgodaj. September je znan kot mesec konferenc in lahko se zgodi, da vaš mentor ali član komisije dalj časa ne bosta dostopna za pregled dela in zagovor.

V času ukrepov za zmanjševanje tveganja okužb s koronavirusom so zagovori izključno na spletu. V normalnih okoliščinah pa so zagovori v prostorih FKKT UL - ni nujno, da so v sobi za zagovore v 1. nadstropju. Prostor zagovora bo določil študentski referat.

Za zagovor diplomskega dela se prijavite v sistemu Studis (dokument Prijavnica za zagovor diplomskega dela) najkasneje 3 dni pred predvidenim zagovorom. V prijavnico vpišite predvideni datum in uro zagovora. V referat morate dostaviti tudi vezan izvod diplomskega dela s podpisano izjavo o avtorstvu. Pred tem tudi že pošljite elektronsko verzijo dela v formatu PDF na naslov zdenka.modic@fkkt.uni-lj.si.

Zagovori so javni in lahko nanj povabite kolege, prijatelje in svojce, če želite. Upoštevajte prostorske možnosti oz. pri spletnih zagovorih pravočasno posredujte e-naslove udeležencev mentorju.

Kandidat na zagovoru v približno 10 minutah predstavi diplomsko delo, temu pa sledi razprava, v kateri člana komisije postavljata vprašanja, študent pa odgovarja kratko, a celovito. Celoten zagovor diplome 1. stopnje običajno traja 25 minut.

Po zagovoru člani komisije podajo oceno, ki jo navedejo v zapisniku. Na osnovi zapisnika, ki ga podpišeta oba člana komisije za zagovor, referat vpiše oceno v Studis.

Dokončanje študija

Potrdilo o zaključku študija dobite po pošti na domači naslov. Slavnostna promocija s podelitvijo listine je za naše študente dvakrat letno v prostorih rektorata.

Izjemni primeri

Če se izkaže, da je sodelovanje med diplomantom in mentorjem nemogoče, lahko prodekan dovoli zamenjavo mentorja v obdobju, ko že opravljate diplomsko nalogo (16. člen). Taka zamenjava je mogoče samo enkrat.