Enkefalin

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Enkefalini so endogeni ligandi, saj so proizvedeni v telesu in se vežejo na opioidne receptorje v telesu. So naravni peptidi, najmanjši od molekul s protibolečinskimi in opiatnimi lastnostmi in se sprostijo z nevroni v centralni živčni sistem in s celicami v nadledvični žlezi. Enkefalini so naravna zdravila proti bolečinam.

Razvrščajo jih skupaj z endorfini, ki so peptidi z morfinu podobnim učinkom in se tvorijo v telesu, ter lahko blokirajo bolečine v centralnem živčnem sistemu, podobno kot analgetik morfin.

Enkefalin je bil odkril okoli leta 1975, ko so raziskovalci odkrili, da so v možganih specifična področja, ki nadzorujejo bolečino. Tako so identificirali spojini, ki sta naravno lajšali bolečine v telesu, endorfin in enkefalin v obliki levcina in metionina. To jim je ponudilo priložnost za razvoj zdravil s podobnimi učinki.

Enkefalin je sestavljen iz dveh pentapeptidov: levcina in metionina, imenovana:

  • Met-enkefalin : Tyr—Gly—Gly—Phe—Met
  • Leu-enkefalin : Tyr—Gly—Gly—Phe—Leu

Enkefalini imajo opiatu podobne učinke in delujejo kot živčni prenašalci ali nevrotransmitorji na mnogih delih v možganih in hrbtenjači in se ukvarjajo z zaznavo bolečine, gibanja, razpoloženja in obnašanja, s čimer se zmanjša tako čustven kot fizičen vpliv bolečine. Pojavlja pa se tudi v prebavnem traktu.

Viri