Fikobilini

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Fikobilini (grško: φύκος (phykos) pomeni 'alga'; latinsko: bilis pomeni 'žolč') so močno obarvana, vodotopna, pomožna fotosintezna barvila. Nahajajo se v rdečih algah in modrozelenih cepljivkah. Ker absorbirajo svetlobo v širšem območju svetlobnega spektra, omogočajo tem organizmom preživetje v slabših svetlobnih pogojih. Molekule fikobilinov v živem organizmu vsebujejo beljakovinski del in kromofor, ki je odgovoren za obarvanje. Značilna predstavnika fikobilinov sta rdeči fikoeritrin [1] in modri fikocianin [2]. Njune molekule vsebujejo kromofore enote fikoeritrobilina in fikocianobilina.

Fikobilini fluorescirajo pri določeni valovni dolžini in se zato pogosto uporabljajo v raziskavah kot kemijske oznake, npr. z vezavo fikobilinskih proteinov na protitelesa s tehniko, imenovano imunofluorescenca. Dobro absorbirajo rdečo, oranžno, rumeno in zeleno svetlobo (to so valovne dolžine, ki jih klorofil A [3] slabo absorbira).

Fikobilin je sestavljen iz štirih pirolovih obročev (tetrapirol), ki so strukturno podobni žolčnemu pigmentu (to pojasnjuje ime). Fikobilini so prav tako tesno povezani s kromofornimi lučmi - odkrivanje rastlinskih fikokromnih pigmentov, ki so prav tako sestavljeni iz odprte verige štirih pirolov.


Slike

  1. Glaucophyta (Alga) http://2.bp.blogspot.com/_mT6gNY0JkNg/SyJpZlbHBjI/AAAAAAAAAjk/48Luaribk-w/s200/Glaucophyta6.jpg
  2. Fikocianin http://www.kii3.ntf.uni-lj.si/e-kemija/file.php/1/output/pomen_barvil/Fikocianin.gif
  3. Fikoeritrin http://www.kii3.ntf.uni-lj.si/e-kemija/file.php/1/output/pomen_barvil/fikoeritrin.gif

Viri

  1. http://www.kii3.ntf.uni-lj.si/e-kemija/file.php/1/output/pomen_barvil/index.html
  2. http://www.gimvic.org/projekti/timko/2003/2c/naravnabarvila/fikobilini.htm
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Phycobilin