Fluorescentna detekcija koordinacije med Fe-S skupki in proteinom GRX2 in vivo

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Železo-žveplovi skupki (Fe-S skupki; angl.: Iron-sulfur clusters) in z njimi povezani proteini igrajo pomembno vlogo v številnih celičnih procesih, npr. pri celičnem dihanju in stabilnosti genoma. Znanstveniki povezujejo bolezni kot so Friedreichova ataksija[1], sideroblastična anemija[2] ipd., z napakami pri interakcijah med Fe-S skupki in proteini; velika ovira pri njihovem preučevanju pa je pomanjkanje preprostih orodij za opazovanje teh interakcij in vivo.

Raziskovalci z univerze Rice v Teksasu so koordinacijo med 2Fe2S skupki in proteini uspeli opazovati znotraj celic HEK293, pri čemer so uporabili metodo komplementacije nefluorescentnih fragmentov rumeno fluorescentnega proteina Venus. Fragmente so povezali s človeškim glutaredoksinom 2 (GRX2), ki dimerizira z uporabo 2Fe2S skupka kot “mostovnega liganda”. [3]

Raziskava je potrdila, da je metoda učinkovita pri opazovanju 2Fe2S koordinacije, saj je bila fluorescenca pri dimernem GRX2 večja kot pri C37A mutiranem GRX2, ki ne more dimerizirati preko Fe-S skupkov; za maksimalno fluorescenco in vivo pa je bila potrebna aktivnost proteinov ISCU in NFS1, ki sodelujeta pri sintezi Fe-S skupkov.

Metoda bo v veliko pomoč pri nadaljnem preučevanju mehanizmov delovanja Fe-S skupkov, predvsem bolezni, povezanih z napakami v njihovi biosintezi; morebiti pa tudi pri boljšem razumevanju delovanja prvih organizmov, in/ali odkrivanju procesov, odgovornih za staranje.