Fosfatidiletanolamin

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Fosfatidiletanolamin (PE) ali drugo ime cefalin je fosfolipid, ki je prisoten v vseh bioloških membranah. Nastane z adicijo CDP (citidin-difosfat)-etanolamina na diglicerid, pri čemer se odcepi CMP (citidin-monofosfat).

Struktura: [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Phosphatidyl-Ethanolamine.png ]

Zgradba

Fosfolipidi so po zgradbi podobni trigliceridom ali pravim maščobam in so glavni sestavni deli vseh bioloških membran. Alkohol je na dveh mestih zaestren z maščobno kislino, na tretjem mestu pa s fosforno kislino, na katero je vezana neka polarna molekula, v tem primeru etanolamin.


PE v celicah

Najdemo ga v vseh živih celicah in sestavlja 25% vseh fosfolipidov. Pri ljudjeh ga najdemo predvsem v beli možganovnini, živcih, živčnem tkivu in v hrbtenjači. Je pomemben kot predhodnik, podlaga ali donator v večih bioloških poteh.


PE v ljudjeh

PE je pokazal, da je zmožen promovirati nalezljive prione brez pomoči proteina ali nukleinske kisline, ki je edinstvena značilnost priona. Prav tako ima vlogo strjevalca krvi, z fosfatidilserinom povečuje stopnjo oblikovanja trombina s spodbujanjem povazave v faktor V in faktro X, dveh proteinov, ki katalizirata oblikovanje trombina iz protrombina.


PE v bakterijah

Kjer je fosfatidilholin glavni fosfolipid v živalih, je PE glavni fosfolipid v bakteriji. Ena izmed primarnih vlog PE v bakterijskih membranah je razpostritev negativnega naboja, ki so ga povzročili anionski membranski fosfolipidi.


Viri:

[1] [2]