Fosfolipaza a

From Wiki FKKT
Revision as of 10:32, 13 December 2010 by Belkisa (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

FOSFOLIPAZA A

Fosfolipaza A spade med pankreatične encime in siceR v skupino lipoliz. Poznamo še fosfolipaze skupin B, C, D ter njihove podtipe. Fosfolipaze A₂ (PLA₂) so encimi različnih tipov, ki spadajo v večjo skupino fosfolipaz A. PLA₂ najdemo v vseh tkivih človeškega organizma, vključno s krvno plazmo. Fosfolipaze A₂ so encimi, ki katalizirajo cepitev estrske vezi na mestu sn-2 v glicerofosfolipidih, pri čemer se sprostijo proste maščobne kisline in lizofosfolipidi. Pri sesalcih je bilo doslej odkritih 29 encimov PLA₂. Njihovo delovanje je znotraj- in zunajcelično. Večino slednjih predstavljajo sekretorne fosfolipaze A₂, ki so kot encimi ali pa ligandi za različne receptorje vpletene v številne fiziološke in patološke procese (slika produkta hidrolize membranskih fosfolipidov s fosfolipazo A₂). To je spodbudilo farmacevtska podjetja k intenzivnemu razvoju specifičnih inhibitorjev za lajšanje, preprečevanje in zdravljenje obolenj, povezanih s sekretornimi fosfolipazami A₂, pri živalih in človeku. Fosfolipazo A₂ vsebujejo strupi nekaterih kač (kobra) in čebel. Razdeljeni so v 5 različnih skupin:



- Sekretorne fosfolipaze A₂ (sPLA₂):

vključeni so v različne (pato)fiziološke procese, kot so npr. metabolizem fosfolipidov, produkcija eikozanoidov, vnetje in primarni obrambni odziv gostitelja. Imajo majhne molekulske mase in potrebujejo Ca²ᶧ ion kot kofaktor. Obsega 11 encimov.


- Citosolne fosfolipaze A₂ (cPLA₂):

obsega 6 encimov, med katerimi je najbolje raziskana vloga encima cPLA₂ , ki je ključen pri sproščanju arahidonske kisline (AA). Aktivacija cPLA₂ je tesno povezana s prisotnostjo Ca²ᶧ ionov in fosforilacijo.



- Ca²ᶧ -neodvisne fosfolipaze A₂ (iPLA₂):

hkrati so tudi transacilaze. Poznanih je 7 encimov. Imajo pomembno vlogo pri preurejanju membranskih fosfolipidov.



- PAF – acetilhidrolaz (PAF-AH):

poznani so 4 encimi, katerih edinstveni lastnosti sta substratna specifičnost za trombocitni aktivator in oksidirane fosfolipide, ki imajo oksidirane maščobne kisline dolžine do 9 ogljikovih atomov. PAF-AH za razliko od ostalih PLA₂ ne delujejo učinkovito na površini lipidnih membran, temveč bolje hidrolizirajo monomerne substrate v raztopini. Cepitev PAF in oksidiranih fosfolipidov s PAF-AH lahko vodi do zaključka vnetja ali ateroskleroze.



- Lizosomske fosfolipaze A₂:

zaenkrat uvrščena le ena fosfolipaza, ki ima od Ca²ᶧ-neodvisno fosfolipazno aktivnost in transacilazno aktivnost, podobno kot iPLA₂.



Viri:

- http://www.ffa.uni-lj.si/fileadmin/datoteke/Knjiznica/diplome/2009/Rezar_Cvetka_dipl_nal_2009.pdf

- http://www.medenosrce.net/tiskaj.asp?id=74

- http://www.kii3.ntf.uni-lj.si/e-kemija/file.php/1/output/lipidi3/index.html

- http://www.lek.si/si/skrb-za-zdravje/medicinski-slovar/