Fotokontrola proteinov v živih celicah

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Znanstveniki so odkrili nov način, kako lahko z UV svetlobo uravnavajo dejavnost proteinov v živih celicah. Uravnavali so delovanje transkripcijskega faktorja AP-1, ki se veže na DNA, tako sproži transkripcijo in izražanje genov. Regulacijo vezave AP-1 na DNA so dosegli tako da so v celico uvedli proteinski fragment, skupaj z azobenzensko molekulo, ki je spreminjala konformacijo glede na valovno dolžino svetlobe, kateri je bila izpostavljena. Molekula je bila vezana na proteinski fragment , zato je njena konformacija vplivala na obliko in aktivnost proteinskega fragmenta. Proteinski fragment (peptid) deluje kot inhibitor vezave AP1 na DNA in deluje samo v primeru, ko jekonformacija azobenzenske molekule cis, to pa je pod UV svetlobo. Tako lahko reguliramo izražanje genov s pomočjo UV svetlobe. Možnost fotokontrole ni uporabna samo pri uravnavanju transkripcije, ker proteini s podobno strukturo sodelujejo tudi pri drugih bioloških procesih , kot so: mišično krčenje, virusne infekcije, celična signalizacija,oploditev, ipd. in bi lahko tudi te uravnavali na podoben način.

osnovni članek: Fuzhong Zhang, Katharina A. Timm, Katja M. Arndt, G. Andrew Woolley. Photocontrol of Coiled-Coil Proteins in Living Cells. Angewandte Chemie International Edition, 2010