Fototrofnost proteorodopsina omogoča preživetje morske bakterije med stradanjem: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
(New page: Proteorodopsini so fotoaktivni retiniliden proteini v morskih bakterija oz. v membrano vgrajene protonske črpalke, ki s premeščanjem protonov pomembrani generirajo kemiosmotski potencia...)
(No difference)

Revision as of 12:39, 19 May 2010

Proteorodopsini so fotoaktivni retiniliden proteini v morskih bakterija oz. v membrano vgrajene protonske črpalke, ki s premeščanjem protonov pomembrani generirajo kemiosmotski potencial. Protonski gradient, ki nastane s premeščanjem protonov omogoča nastanek biološko razpoložljive energije v obliki adenozin trifosfata (ATP).

Preživetje in reprodukcija sta glavni komponenti, ki določata zdravje bakterij. Za morske bakterije so molekularni mehanizmi, ki prispevajo k spreminjanju teh dveh komponent slabo raziskani. Znanstveniki so pri nekaterih bakterijah rodu flavobakterij, ki so vsebovale proteorodopsin (PRS), ugotovili da rast le teh svetlobno stimulirana. Vendar pa podobni poskusi z nekaterimi drugimi flavobakterijami in bakterijami Ubiquitous SAR11, ki so tudi vsebovale PRS, niso pokazali nobenega vpliva svetlobe na rast bakterij. Ugotovili pa so, da je klub temu PRS pri teh bakterijah bolj izražen v prisotnosti svetlobe.

Te ugotovitve kažejo na to da bi lahko bil PRS odgovoren za katere druge funkcije. Znanstveniki so se v tem članku osredotočili na vpliv PRS na preživetje morskih bakterij v času stradanja. Eksperimenti so pokazali, da so bakterije, ki so stradale na svetlobi ne le preživele dlje časa ampak so se tudi hitreje odzvale na boljše pogoje za rast, od tistih inkubiranih v temi.