Fototropini

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Fototropini so fotoreceptorske beljakovine (najpogosteje so to flavoproteini), ki posredujejo fototropski odziv pri višjih rastlinah. Skupaj s kriptokromi in fitokromi omogočajo rastlini, da se odzove in spremeni svojo rast v smeri proti svetlobi. Fototropini so pomembni tudi za odpiranje in zapiranje listnih rež.

Fototropini so del fototropskega senzoričnega sistema v ciklih, ki povzročajo različne odzive na okolje v rastlinah. Pomembni so za premike kloroplastov znotraj celice, saj s tem zagotavljajo rastlini boljše pogoje za fotosintezo ter s tem močnejšo in hitrejšo rast.

Fototropini so avtofosforilirajoče protein-kinaze, ki se odzivajo in dajejo odgovor rastline na modro svetlobo. Preden postanejo kriptokromi in fitokromi v celici aktivni, fototropini zaznajo modro svetlobo. To povzroči prepisovanje določenih genov (DNA) v mRNA. V celični membrani se fototropinska beljakovina fosforilira, to pa sproži verižne dogodke znotraj celice, tako da postanejo kriptokromi in fitokromi aktivni in rastlino obrnejo proti povečani količini svetlobe.


Viri: