Hilomikron

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search

Hilomikron(Image:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Chylomicron.svg) je lipoproteinska struktura, sestavljena iz triglicerina (85-92%), fosfolipidov (6-12%), holesterola (1-3%) in proteinov (1-2%). Njegova naloga je prenašanje prehranskih lipidov iz črevesja v druge dele telesa. Hilomikron je eden od petih velikih skupin lipoproteinov, ki omogoča prehajanje maščoba in holesterol v krvni obtok.


Funkcija

Hilomikron prenese eksogene lipide v jetra, maščobno, srčno in mišično tkivo, kjer se triglicerini odcepijo s pomočjo lipoproteinske lipaze. Hilomikronski ostanki pa odpotujejo v jetra.


Izvor

Hilomikron je tip lipoproteina, ki nastane v absorbcijskih celicah črevesja, specifično v epiteličnih celicah resic dvanajsternika.


Faze

Hilomikron ima 3 faze »življenjskega ciklusa«:

Nezrel hilomikron

Zrel hilomikron

Hilomikronski ostanek


Nezrel hilomikron

Hilomikroni nastanejo v absorbcijskih celicah malega črevesja. Njihov premer je med 75-1200 nm. S pomočjo eksocitoze preidejo iz enterocitov v limfične kapilare, ki se nato iztekajo v krvni obtok. Sestavljeni so iz triglicerinov (85%) in vsebujejo malo holesterola in njegovih estrov.

Zrel hilomikron

Med kroženjem v limfi in krvi, si hilomikron izmenjuje beljakovinske molekule z lipoproteini visoke gostote (HDL). HDL nezrelemu hilomikronu odstopi apolipoprotein C-II (APOC2) in apolipoprotein E (APOE), s tem se nezrel hilomikron pretvori v zrelega. APOC2 je kofaktor pri aktivnosti lipoproteinske lipaze.

Ostanek hilomikrona

Ko so triglicerini oddani, hilomikron vrne APOC2 HDL-u in postane ostanek, katerega premer je 30-50nm. APOB48 in APOE sta pomembna pri dokazovanju hilomikronskega ostanka v jetrih za endocitozo in razpad.