Hitinaza

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Hitinaza

Hitinaza je prebavni encim, ki služi razgradnji polisaharida hitina, in sicer s cepljenjem glikozidnih vezi v hitinu.

Hitinazo najdemo pretežno v organizmih, ki jo potrebujejo za oblikovanje lastnih hitinskih struktur (npr. celične stene gliv in zunanje ogrodje nekaterih živali (črvi, raki,...)). Hitin je, podobno kot celuloza, težko prebavljiv, zato hitinazo najdemo v prebavnih traktih mnogih živali, pri katerih hrana vključuje veliko prej omenjenih organizmov. Pri nekaterih rastlinah ima tudi obrambno vlogo, saj jim pomaga proti glivičnim infekcijam. Hitinazo imamo tudi ljudje. Najdemo jo v prebavnih sokovih, pa tudi v krvi, kjer naj bi pripomogla k odpornosti proti glivičnim obolenjem.

Hitinaza ima možnost uporabe na področju zdravstva, saj bi jo bilo mogoče uporabiti na specifičnih področjih, kot je npr. preprečevanje malarije. Hitinaza naj bi bila povezana tudi s številnimi alergijami. To pripomore k razumevanju nekaterih alergij, kot je npr. alergija na spore gliv. Tudi astmo je mogoče povezati s previsoko koncentracijo hitinaze.

Slika: prostorska struktura hitinaze

Viri