Kalikrein

From Wiki FKKT
Revision as of 13:56, 10 July 2012 by MDolinar (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Kalikreini so podskupina encimov serinskih proteaz. To so encimi, ki so zmožni cepitve peptidnih vezi v proteinih in imajo v aktivnem mestu aminokislino serin.

Prvič so jih opisali leta 1934, ko je E. Werle odkril novo vrsto encimov v trebušni slinavki. Poimenoval jih je kalikrein, iz grške besede za trebušno slinavko. Ker je bila v pankreasu prisotna velika količina teh encimov, so predvidevali, da je to tudi njihovo izvorno mesto. Sedaj vemo, da so kalikreini prisotni tudi v bioloških tekočinah sesalcev in nekaterih kačjih strupih.

Kalikreine delimo v dve skupini, plazemske in tkivne kalikreine. Plazemski kalikrein (EC 3.4.21.34, imenovan tudi kininogenin) cepi peptidne vezi med lizinskim in argininskim aminokislinskim ostankom ter argininskim in serinskim aminokislinskim ostankom v [kininogenu]; s tem ga pretvori v bradikinin. Plazemski kalikrein tudi aktivira Hagemanov faktor (faktor XII pri strjevanju krvi). Tkivni kalikrein (EC 3.4.21.35) cepi peptidne vezi v majnjših molekulah med metioninskim aminokislinskim ostankom in nespecifičnim aminokislinskim ostankom ter levcinskim in nespecifičnim aminokislinskim ostankom.


VIRI

Raspi, Giorgio "Kallikrein and kallikrein-like proteinases: purification and determination by chromatographic and electrophoretic methods" Journal of Chromatography B 684: 265-287, 1996.

Slovenski medicinski slovar

Kallikrein, Wikipedia

Britanica

Klasifikacija encimov

ZUNANJE POVEZAVE


Kalikrein KLK5

Kalikrein KLK2