Katepsini

From Wiki FKKT
Revision as of 21:27, 4 January 2010 by LZugelj (talk | contribs) (New page: == '''Katepsini''' == Beseda katepsini izvira iz grščine in pomeni »prebaviti«. To so encimi, ki razgrajujejo endogene beljakovine in sodelujejo pri avtolizi. Sodijo v skupino prot...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Katepsini

Beseda katepsini izvira iz grščine in pomeni »prebaviti«. To so encimi, ki razgrajujejo endogene beljakovine in sodelujejo pri avtolizi. Sodijo v skupino proteaz. Najdemo jih v celici v lizosomu. Katepsini se z drugo besedo imenujejo tudi lizosomske proteinaze.

Katepsini so med seboj podobni v različnih vrstah in celičnih tipih. To so majhne molekule, velikosti 20 – 40 kDa. Najboljše delujejo v kislem in nevtralnem pH območju. Pomembno sodelujejo pri procesih intracelularne proteinske razgradnje, imunskega odziva, rasti kosti in procesiranja drugih proteinov. Cisteinski katepsini predstavljajo skupino peptidaz:, ki sodelujejo v vrsti procesov odgovornih za pretvorbo zunajceličnega matriksa ter razgrajujejo netopni elastin. Najdemo jih tudi pri živalih, rastlinah in mikroorganizmih. V mišjih celicah je celo več katepsinov kot v človeških celicah, kjer najdemo več kot 10 katepsinov.

Poznamo več vrst katepsinov: A, B, C, D, E, F, G, H, K, L1, L2, O, S, W, Z.

  • katepsin B: razgrajuje miozin in aktin
  • katepsin D: razgrajuje težki meromiozin in konektin, proteina M in C, tropomiozin, troponin T in I
  • katepsin H: deluje kot endopeptidaza in aminopeptidaza, razgrajuje miozin
  • katepsin K: najmočnejši cistein proteolitični encim, ki je prisoten v osteoklastih; igral naj bi odločilno vlogo v degradaciji kolagena tipa I, ki sodeluje pri oblikovanju kostnega matriksa
  • katepsin L: razgrajuje težke miozinske verige aktina, tropomiozina, α-aktinina in troponina T in I, konektin in nebulin


Povezava na Wikipedia:Katepsin.


VIRI:

http://www.ist-world.org/ProjectDetails.aspx?ProjectId=527d5bace4e8471daa24534c0fb0fea4

http://sl.wikipedia.org/wiki/Katepsin

http://bio.ijs.si/~brigita/raziskave.htm