Katepsini

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Katepsini

Beseda katepsini izvira iz grščine in pomeni »prebaviti«. To so encimi, ki razgrajujejo endogene beljakovine in sodelujejo pri avtolizi. Sodijo v skupino proteaz. Najdemo jih v celici v lizosomu. Katepsini se z drugo besedo imenujejo tudi lizosomske proteinaze.

Katepsini so med seboj podobni v različnih vrstah in celičnih tipih. To so majhne molekule, velikosti 20 – 40 kDa. Najboljše delujejo v kislem in nevtralnem pH območju. Pomembno sodelujejo pri procesih intracelularne proteinske razgradnje, imunskega odziva, rasti kosti in procesiranja drugih proteinov. Cisteinski katepsini predstavljajo skupino peptidaz:, ki sodelujejo v vrsti procesov odgovornih za pretvorbo zunajceličnega matriksa ter razgrajujejo netopni elastin. Najdemo jih tudi pri živalih, rastlinah in mikroorganizmih. V mišjih celicah je celo več katepsinov kot v človeških celicah, kjer najdemo več kot 10 katepsinov.

Poznamo več vrst katepsinov: A, B, C, D, E, F, G, H, K, L1, L2, O, S, W, Z.

  • katepsin B: razgrajuje miozin in aktin
  • katepsin D: razgrajuje težki meromiozin in konektin, proteina M in C, tropomiozin, troponin T in I
  • katepsin H: deluje kot endopeptidaza in aminopeptidaza, razgrajuje miozin
  • katepsin K: najmočnejši cistein proteolitični encim, ki je prisoten v osteoklastih; igral naj bi odločilno vlogo v degradaciji kolagena tipa I, ki sodeluje pri oblikovanju kostnega matriksa
  • katepsin L: razgrajuje težke miozinske verige aktina, tropomiozina, α-aktinina in troponina T in I, konektin in nebulin


Povezava na Wikipedia:Katepsin.


VIRI:

http://www.ist-world.org/ProjectDetails.aspx?ProjectId=527d5bace4e8471daa24534c0fb0fea4

http://sl.wikipedia.org/wiki/Katepsin

http://bio.ijs.si/~brigita/raziskave.htm