Klorofil

From Wiki FKKT
Revision as of 17:49, 4 January 2010 by Dianca (talk | contribs) (New page: Beseda prihaja iz grščine (chloros - zelen, phyllos - list). Klorofil je zeleno barvilo, ki ga najdemo v večini rastlin, alg in cianobakterij. Razen pri cianofitih (modro-zelene alge)...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Beseda prihaja iz grščine (chloros - zelen, phyllos - list).

Klorofil je zeleno barvilo, ki ga najdemo v večini rastlin, alg in cianobakterij. Razen pri cianofitih (modro-zelene alge), se klorofil nahaja v kloroplastih in je bistvenega pomena za proces fotosinteze, saj rastlinam omogoča pridobivanje energije (oz. pridelavo hrane) z izrabljanjem svetlobne energije. Klorofil absorbira modri in rdeči del spektra in odbija zelenega, kar daje rastlinam značilno zeleno barvo.

Zgradba:

Klorofil je kemijsko heterociklična aromatska spojina z ionom magnezija v sredini obroča in več stranskimi verigami. Osnovni gradnik molekule je pirolni obroč. V molekuli klorofila so povezana štiri pirolna jedra ( pirol: http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrrole ) prek metinskih (− C =) skupin v obročast porfinski skelet( porfin: http://en.wikipedia.org/wiki/Porphin ). V središču tega skeleta je kompleksno vezan magnezijev atom. Na tretjem pirolnem obroču je vezan petčlenski obroč, karboksilna skupina na njem pa je zaestrena z metanolom. Stranske verige na pirolnih obročih so štiri metilne skupine, ena etilna skupina, ena vinilna skupina( vinil: http://en.wikipedia.org/wiki/Vinyl ) in ostanek propanojske kisline, ki je zaestren s fitolom (alkohol z dolgo alkilno verigo).

Tipi klorofila:

Glede na zgradbo stranskih verig ločimo več tipov klorofilov:

Klorofil a( C 55 H 72 O 5 N 4 Mg ):

Je tip klorofila, ki je najpogostejši in prevladuje v fotosintetskih organizmih kot so višje rastline in zelene ter rdeče alge.

Klorofil b (C 55 H 70 O 6 N 4 Mg):

Skoraj vse višje rastline in zelene alge vsebujejo zelenorumeni klorofil b, ki je bolj topen kot klorofil a, zaradi karbonilne skupine.

Klorofil c1 (C 35 H 30 O 5 N 4 Mg) in klorofil c2 (C 35 H 28 O 5 N 4 Mg):

Klorofil c1 in c2 se pojavljata samo pri algah, večinoma pri rjavih algah.

Klorofil d (C 54 H 70 O 6 N 4 Mg):

Najdemo ga v morskih rdečih algah in cianobakterijah( absorbirajo infrardečo svetlobo).


Zgradba vseh tipov, dodatna razlaga in slikovno gradivo je prikazano na spletni strani Wikipedije: http://en.wikipedia.org/wiki/Chlorophyll


Viri:

 Leksikon KEMIJA, Učila International, 2004  http://www.biology-online.orghttp://sl.wikipedia.org/wiki/Klorofil