Kolibaktin

From Wiki FKKT
Revision as of 17:01, 22 January 2014 by Urbanmarcic (talk | contribs) (New page: == '''Kolibaktin''' == Kolibaktin (ang. Colibactin) je ne-proteinski toxin nekaterih sevov bakterije Escherichia coli. Nekateri sevi E. coli proizvajajo ta toksin, ki inducira toksičen u...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Kolibaktin

Kolibaktin (ang. Colibactin) je ne-proteinski toxin nekaterih sevov bakterije Escherichia coli. Nekateri sevi E. coli proizvajajo ta toksin, ki inducira toksičen učinek v gostiteljskih celicah, karektaristično s postopno širitvijo celic po prijetju celične proliferacije. Raziskovalci v INRA ( l’Institut national de la recherche agronomique,[[1]] ) v Toulouse , v sodelovanju z ekipami na nemških univerzah v Wüzburgu in Göttingen in Institut Pasteur v Parizu , so pokazali, da ti bakterijski sevi imajo " genomske otok" v svojem genomu , ki vsebuje vse gene , ki omogoča biosintezo novega toksina , to so poimenovani " Kolibaktin " . Raziskovalci so pokazali, da bakterija , ki proizvaja ta toksin, povzroči resne poškodbe na DNA gostiteljske celice , kar povzroča blokado celičnega cikla okuženih celic. Kolibaktin sodi v novo družino bakterijskih toksinov , ki so sposobni , da deluje na celični cikel evkariontskih celicah. Raziskovalci v INRA so predlagali ime teh toksinov " cyclomodulini " . Geni , ki na "genomskem otoku" nosijo oznako za sintezo večih encimov , ki spadajo pod poliketid sintetaze ( PKS ) in nonribosomalne polipeptidne sintetaze ( NPR). Spojine , ki izhajajo iz teh biosintetskih poti predstavljajo veliko družino naravnih izdelkov z zelo široko paleto bioloških dejavnosti in farmakoloških lastnosti . To osega številne molekule , ki so pomembni tako agrarno kot klinično (npr. imunosupresivi, ki znižujejo holesterol, sredstva proti raku in antibiotiki ( ciklosporin, lovastatin , bleomicin , eritromicin , itd ) .


Slikovno gradivo

File:Http://pubs.acs.org/appl/literatum/publisher/achs/journals/content/jacsat/2013/jacsat.2013.135.issue-9/ja312154m/production/images/medium/ja-2012-12154m 0006.gif


viri

[[2]]