Ksiloglukan

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Ksiloglukan (angl. Xyloglucan) je glavni hemicelulozni polisaharid, ki ga najdemo v osnovni celični steni dvokaličnic in netravnatih enokaličnic, kjer po mnenju znanstvenikov poteka interakcija s celulozo, s katero ustvarja tridimenzionalno mrežo, ki deluje kot osnovna nosilna struktura celične stene (skica molekule).

Njegova celulozi podobna struktura, ki služi kot podpora, je dolga okoli 0.15-1.5 μm. Sestavljena je iz 300 do 3000 β-(1→4)-povezanih D-glukopiranoznih ostankov. Ksiloglukan igra dve zelo različni vlogi v kontroli celične rasti:

  1. kot eden glavnih gradnikov celične stene ima vpliv na njeno prožnost, in posledično na rast celice,
  2. lahko ga razgradimo na fukozo-vsebujajoče oligosaharide, ki (v koncentracijah okoli 0.0000001%) izloča hormonom podoben efekt, ki zavira rast.

Ksiloglukan, ki ne vsebuje fukoze, uporabljajo nekatera semena dvokaličnic za rezervo hrane. Sintetizira se v cisternah Golgijevega aparata, do celičnih membran pa ga prenašajo mehurčki. Tam se izloči iz njih in se absorbira v nastajajoče celulozne mikrofibrile.

Viri