Norbin - nov tarčni protein pri zdravljenju shizofrenije

From Wiki FKKT
Revision as of 17:42, 12 May 2010 by JanBitenc (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Shizofrenija je duševna bolezen, za katero so značilne motnje v sprejemanju in izražanju realnosti. Bolezen je znana že več tisočletij in spada med psihoze. Predvidevajo, da ima shizofrenijo 1% ljudi. Natančni vzroki bolezni še niso znani, vendar pa so skoraj zagotovo povezani z neustreznim ravnovesjem med nevrotransmiterji.

Metabotropični glutamatni receptor 5 (mGluR5) je močno izražen v centralnem živčnem sistemu sesalcev, ima veliko fizioloških funkcij in je tarča pri zdravljenju številnih bolezni centralnega živčnega sistema, tudi shizofrenije. Znanstveniki so pri iskanju endogenih regulatorjev mGluR5 našli protein norbin. Dokazali so njegovo interakcijo z mGluR5 in vivo, pokazali, da norbin poveča količino mGluR5 na površini celice in pozitivno regulira signaliziranje preko mGluR5 ter vpliva na sinaptično fleksibilnost (sposobnost ojačitve in oslabitve povezav med sinapsami). Pri miškah, ki so jim izbrisali gen za norbin in miškah, ki so prejele antagonist mGluR5, so opazili vedenjski vzorec, ki je povezan z modelom glodalske shizofrenije.

V raziskavi so znanstveniki idetificirali norbin kot pomembne endogeni modulator mGlur5 in pokazali, da izbris tega gena pri miškah vodi do vedenja podobnega shizofreniji. Ta spoznanja odpirajo pot novim raziskavam, ki se bodo osredotočile na norbin kot terapevtsko tarčo pri zdravljenju shizofrenije, vendar pa je pot do morebitnih novih zdravil za zdravljenje shizofrenije še zelo dolga.