Norepinefrin

From Wiki FKKT
Revision as of 09:55, 4 February 2011 by MDolinar (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Norepinefrin (imenujejo ga tudi noradrenalin) je hormon in živčni prenašalec, ki ga izloča nadledvična žleza. Njegova kemijska formula je C8H11NO3. Skupaj z epinefrinom (adrenalinom) spada med kateholamine.

Je eden od tako imenovanih stresnih hormonov, saj se sprošča zlasti v stresnih razmerah. Povzroča budnost, ter je prisoten pri obrambi telesa v stresnih situacijah. Telo pripravi na »boj ali beg«, tako da pospeši srčni utrip, poveča dovod krvi do skeletnih mišic ter pospeši glikogenolizo [1].

V telesu se proizvaja v sredici nadledvične žleze iz tirozina preko več encimsko kataliziranih reakcij. Prva reakcija je hidroksilacija tirozina v dihidroksifenilalanin (L-DOPA) s pomočjo encima tirozin-hidroksilaze. Nato sledi dekarboksilacija do živčnega prenašalca dopamina. Ta se nato z β-oksidacijo pretvori v norepinefrin, ob pomoči dopamin-β-hidroksilaze.

V zdravstvu se uporablja kot zdravilo v primeru septičnega, kardiogenega ali anafilaktičnega šoka, pri zastrupitvi z vazodilanti (snovmi, ki širijo žile) in ob prenizkem krvnem tlaku. Ponavadi se daje intravensko, v zelo nizkih odmerkih, saj lahko v nasprotnem primeru pride do okvar črpalne sposobnosti srca. Za preprečevanje krvavitev med operacijami ga uporabljajo tudi lokalno.

Viri