Nova razlaga, kako telo preprečuje nastanek novih žil

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search

Proces rasti novih krvnih žil iz že obstoječih imenujemo angiogeneza. Pomembna je pri rasti, celjenju ran, menstruacijskem ciklu. Pri nekaterih boleznih, kot so diabetična retinopatija, revmatoidni artritis in rak, pa je prekomerna in podaljšana. Regulirana je z različnimi inhibitorji in aktivatorji, ki so lahko endogeni ali eksogeni.

Eden izmed endogenih inhibitorjev angiogeneze je glikoprotein HRG (histidine-rich glycoprotein). Za antiangiogeni učinek je odgovorna osrednja domena le-tega, ki je bogata s histidinom in prolinom. Že prejšnje raziskave so pokazale, da je fragment HRG, ki izhaja iz osrednje domene prisoten in vitro in zavira angiogenezo. V tej raziskavi so hoteli pokazati, da je fragment prisoten tudi in vivo. To so dokazali, poleg tega pa so odkrili še druge podrobnosti za študij mehanizma delovanja glikoproteina HRG. Odkrili so, da se fragment HRG veže na krvne žile pri rakavih bolnikih, ne pa pri zdravih ljudeh. Nato so opazili, da se združuje s trombociti in se ob povečanih koncentracijah Zn2+ veže na endotelijske celice krvnih žil.

Iz vseh podatkov so sklenili nov način delovanja endogenih inhibitorjev in ga poimenovali ustvaritev mikrookolja, ki pripomore k zadrževanju molekul inhibitorja ob aktiviranih trombocitih. Sprostitev Zn2+ iz aktiviranih trombocitov, povzroči konformacijsko spremembo fragmenta HRG, da se ta lahko veže na heparan sulfat endotelijskih celic. Kako poteka inhibicija angiogeneze preko vezanega fragmenta HRG na endotelij, še ni znano.