Oksilipini

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Oksilipini

Oksilipini so spojine, ki nastanejo iz nenasičenih maščobnih kislin po poti, ki vključuje oksidacijo lipidov, ter z encimsko ali hemsko potjo. Pot lipoksigenaze (LOX) pokriva vse katalizirane reakcije in kasnejše poteke, kateri vodijo do različnih skupin oksilipinov. LOX katalizira regionalno- in stereo- določeno prenašanje kisika v PUFA, ki vsebuje (1Z, 4Z)-pentadien sistem. Lipoksigenaze predstavljajo veliko gensko družino iz železa brez hema, ki vsebuje dioksigenazo. Pretvorba 9-LOX kot tudi 13-LOX produktov s specifičnostjo encimov za enega od teh produktov je vodila do koncepta, da oksilipini nastanejo v 9-LOX in 13-LOX poteh.

Hidroperoksidi maščobnih kislin hidroksi, okso, epoksi ali keto maščobne kisline, aldehidi, rastlinski hormoni so vključeni v oksilipinske cvetoče rastline. V večini primerov je prvi korak, v biosintezi oksilipinov, sestava hidroperoksidnih maščobnih kislin z encimsko ali hemijsko potjo-oksidacijo. Nastali produkti so zelo radioaktivni in se hitro razgradijo z delovanjem encimskih sistemov (kisik je vključen v položaju C9 in C13) ali učinkom radikalov, ki nastajajo v celicah kot posledica oksidativnega stresa v teh sestavinah, izredne biološke aktivnosti. Oksilipini imajo pomembno vlogo v obrambnem mehanizmu rastlin na stres. Domnevajo, da ti metaboliti razen obrambe nimajo druge funkcije. Oksilipini nastanejo v mehanizmih, katere sprožajo stresni dejavniki. Nižji aldehidi, alkoholi in njihovi estri (C6 in C9 spojin), ki so nastali z delovanjem hidroksiperoksid liaze na eni od vej metabolične poti oksilipinov se imenujejo "green leaf" metaboliti.

Viri

  • Wasternack, C. (2006). Oxylipins: biosynethesis, signal transduction and action. V P. Hedden, S. G. Thomas (ur.), Plant hormone signaling (str. 185-223). Oxford, UK, Ames, Iowa: Blackwell Pub.
  • Lazarević, J. (2011). Hemotaksonomski značaj konstituenata etarskih ulja: hemometrijski pristup. Doktorska disertacija, Niš, Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet.

Zunanja povezava