Piruvat kinaza

From Wiki FKKT
Revision as of 19:37, 11 December 2010 by Nina Kogovšek (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Piruvat kinaza (PK), E.C. 2.7.1.40, je tetrameren protein. Po proteinski klasifikaciji jo uvrščamo med transferaze. Aktivna je na več področjih:

  • pri metabolizmu ogljikovih hidratov
  • pri glikolizi
  • kovinski ioni kot kofaktorji

Piruvat kinaza sodeluje tudi kot regulatorni encim glukoneogeneze (biokemična pot v kateri jetra sintetizirajo glukozo iz piruvata in drugih substratov)


METABOLIZEM OGLJIKOVIH HIDRATOV

Piruvat kinaza katalizira pretvorbo encimskih oblik glikogena – sintaze s prenosom dveh fosfatnih skupin iz ATP na dve serinski hidroksilni skupini v glikogen sintazi.


GLIKOLIZA

Piruvat kinaza sodeluje pri glikolizi v stopnji piruvične kisline (fosforna kislina). V energetsko bogati obliki kot enolni ester se prenese na ADP s pomočjo piruvat kinaze in nastane piruvat, najvažnejši metabolit anaerobnega in aerobnega metabolizma ogljikovih hidratov.


Pri ljudeh poznamo več tipov piruvat kinaz. To so tip M (muscle), tip L (liver) in tip R (erytrocyte). Razlikujejo se v svoji strukturi in delovanju.


Pomanjkanje piruvat kinaze upočasni proces glikolize, kar lahko povzroči bolezen, ki se deduje recesivno z avtosomnim kromosomom. (pyruvate kynase deficiency).


VIRI