Pomoč človeškega proteina pri preprečitvi z okužbo H1N1 gripo ter ostalimi virusi: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
No edit summary
No edit summary
Line 1: Line 1:
[http://en.wikipedia.org/wiki/H1N1 Influenca virusa A(H1N1)]je podvrsta virusa A, ki je najpogostejši povzročitelj gripe pri ljudeh. Nekatere vrste H1N1 so [http://en.wikipedia.org/wiki/Endemic_(epidemiology) endemične]. Virusi, ki povzročajo gripo spadajo v skupino Ortomiksovirusov([http://en.wikipedia.org/wiki/Orthomyxoviridae Orthomyxoviridae]). Viruse razdelimo v tri skupine:A,B in C. Skupina A je najbolj virulentna. Razdelimo jo lahko še glede na tip dveh beljakovin, ki virusu omogočata pritrditev([http://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_hemagglutinin hemaglutinin]) ter odcepitev([http://en.wikipedia.org/wiki/Neuraminidase nevramindaza]) od celice. Zato sta beljakovini H in N izrednega pomena za življenjski cikel virusov gripe
[http://en.wikipedia.org/wiki/H1N1 Influenca virusa A(H1N1)]je podvrsta virusa A, ki je najpogostejši povzročitelj gripe pri ljudeh. Nekatere vrste H1N1 so [http://en.wikipedia.org/wiki/Endemic_(epidemiology) endemične]. Virusi, ki povzročajo gripo spadajo v skupino Ortomiksovirusov([http://en.wikipedia.org/wiki/Orthomyxoviridae Orthomyxoviridae]). Viruse razdelimo v tri skupine:A,B in C. Skupina A je najbolj virulentna. Razdelimo jo lahko še glede na tip dveh beljakovin, ki virusu omogočata pritrditev([http://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_hemagglutinin hemaglutinin]) ter odcepitev([http://en.wikipedia.org/wiki/Neuraminidase nevramindaza]) od celice. Zato sta beljakovini H in N izrednega pomena za življenjski cikel virusov gripe.


Raziskovalci iz inštituta Howard Hughes so identificirali človeški protein,ki pomaga preprečiti okužbo z H1N1 virusom ter tudi okužbo z [http://en.wikipedia.org/wiki/West_Nile_virus West Nile] in z [http://en.wikipedia.org/wiki/Dengue_fever dengue virusom].
Raziskovalci iz inštituta Howard Hughes so identificirali človeški protein,ki pomaga preprečiti okužbo z H1N1 virusom ter tudi okužbo z [http://en.wikipedia.org/wiki/West_Nile_virus West Nile] in z [http://en.wikipedia.org/wiki/Dengue_fever dengue virusom]. Raziskovalna skupina je odkrila, da se človeške celice na okužbo z H1N1 virusom odzovejo tako, da začnejo množično proizvajati proteine, ki imajo presenetljivo zelo močne antivirusne učinke. Te proteini spadajo v družino transmembranskih interferonskih proteinov(Interferon-Inducible Transmembrane(IFITM)  proteins). Poznamo tri vrste: IFITM1, IFITM2 in IFITM3. Najbolj pomemben pri obrambi pred okužbo naj bi bil [http://en.wikipedia.org/wiki/IFITM3 IFITM3].

Revision as of 17:56, 6 January 2010

Influenca virusa A(H1N1)je podvrsta virusa A, ki je najpogostejši povzročitelj gripe pri ljudeh. Nekatere vrste H1N1 so endemične. Virusi, ki povzročajo gripo spadajo v skupino Ortomiksovirusov(Orthomyxoviridae). Viruse razdelimo v tri skupine:A,B in C. Skupina A je najbolj virulentna. Razdelimo jo lahko še glede na tip dveh beljakovin, ki virusu omogočata pritrditev(hemaglutinin) ter odcepitev(nevramindaza) od celice. Zato sta beljakovini H in N izrednega pomena za življenjski cikel virusov gripe.

Raziskovalci iz inštituta Howard Hughes so identificirali človeški protein,ki pomaga preprečiti okužbo z H1N1 virusom ter tudi okužbo z West Nile in z dengue virusom. Raziskovalna skupina je odkrila, da se človeške celice na okužbo z H1N1 virusom odzovejo tako, da začnejo množično proizvajati proteine, ki imajo presenetljivo zelo močne antivirusne učinke. Te proteini spadajo v družino transmembranskih interferonskih proteinov(Interferon-Inducible Transmembrane(IFITM) proteins). Poznamo tri vrste: IFITM1, IFITM2 in IFITM3. Najbolj pomemben pri obrambi pred okužbo naj bi bil IFITM3.