Proteoglikani

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Proteoglikani so molekule, ki so sestavljene iz različnih kombinacij proteinov in ogljikovih hidratov. Najpomembnejši oz. osnovni del molekule proteoglikana je molekula glikoproteina, na katerega so s kovalentnimi vezmi vezane molekule hondroitinsulfata in molekule [keratansulfat|keratansulfata] (molekule glikozaminoglikanov - GAG). V proteoglikanu je lahko samo ena molekula GAG, lahko pa tudi več sto. Proteoglikan se nato oblikuje v posebne agregate, ki so prikazani na sliki.


Glavna funkcija

Proteoglikane različnih vrst najdemo v različnih vezivnih tkivih. Najbolj značilen je za hrustančno tkivo, kjer so vsi proteoglikani iste vrste. Njihova najpomembnejša funkcija je, da v tkivih nase vežejo ogromne količine vode.


Delovanje

Vezavo vode jim omogoči izrazit negativni značaj molekule zaradi sulfatnih skupin, ki privlačijo katione in s tem molekule vode. Ko nase veže vodo, se oblikuje v poseben gel, ki je porozen in odporen proti zunanjim vplivom (pritisk). Ko nase veže številne molekule vode, s tem doda hrustancu posebno čvrsto napetost in elastično trdoto. Ravno zaradi velikih količin vode v sebi ga lahko močno obremenimo, pri čemer se ne spremeni. Zaradi te lastnosti je nepogrešljiv v sklepih, predvsem tistih, ki trpijo velike obremenitve (kolena, gležnji).


Viri:

  • Boyer, Rodney F.: Temelji biokemije. Ljubljana: Študentska založba, 2005.


Zunanje povezave

[1] http://www.emedicina.si/proteoglikani/

[2] http://www.medicaartis.si/teorija_tezave_sklepov.htm

[3] http://web.bf.uni-lj.si/bi/biokemija/studenti/Teze/BIKEGO/6-ogljikovi%20hidrati.pdf