Retrotranspozoni

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Retrotranspozoni so mobilni genetski elementi, ki se lahko sami razširjajo v genomu in so vseprisotni sestavni del DNA mnogih evkariontskih organizmov.

So podrazred transpozonov. Ti so še posebej v veliki meri v rastlinah, kjer so pogosto glavni element jedrne dna. Igrajo pomembno vlogo v genih rastlin in v razvoju genoma. V koruzi 49-78% genoma sestavljajo retrotranspozoni. V sesalcih skoraj polovica genoma (45-48%) vključuje transpozone ali ostanke transpozonov. Človeški genom je sestavljen iz približno 42% retrotranspozonov od tega jih je v DNA 2-3%. Retrotranspozoni lahko povečajo velikost genoma, tako da s pomočjo prenosa RNA povečuje število kopij elementov. Lahko tudi povzročijo mutacije, ki jih vstavijo v bližino ali znotraj gena.

Tipi retrotranspozonov

Retrotranspozone delimo na dva dela:

  • Virusna skupina: vsebuje bralni okvir za reverzno transkriptazo/integrazo in ima na terminih direktne ponovitve.

Te delimo na :

LTR-long terminal repeat (npr. Insert non-formatted text here Ty pri kvasovkah in copia pri D.melanogaster)
non-LTR (npr. LINE-long interspersed element, SINE-short interspersed element)

Virusna skupina se od retrovirusov razlikuje v tem, da ne pride do litične faze v celicah. Virusna skupina je retrovirusom podobna v mehanizmu, ki ga uporablja pri transpoziciji.

  • Nevirusna skupina je nastala iz virusne. V genomu je take retrotranspozone mogoče prepoznati po terminih, vmesni del ne kodira ničesar. Ta tip retrotranspozonov je verjetno nastal iz celičnih transkriptov preko neznanega encima.

Viri

Zunanje povezave