S svetlobo inducirana produkcija izobutanola in 3-metil-1-butanola z modificiranimi cianobakterijami: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
(New page: Povzeto po članku: [Jiang, H.-K., Ambrose, N. L., Chung, C. Z., Wang, Y.-S., Söll, D., & Tharp, J. M. (2023). Split aminoacyl-tRNA synthetases for proximity-induced stop codon suppressio...)
 
mNo edit summary
 
(30 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
Povzeto po članku: [Jiang, H.-K., Ambrose, N. L., Chung, C. Z., Wang, Y.-S., Söll, D., & Tharp, J. M. (2023). Split aminoacyl-tRNA synthetases for proximity-induced stop codon suppression. Proceedings of the National Academy of Sciences, 120(8), e2219758120. https://doi.org/10.1073/pnas.2219758120]
Povzeto po članku: [https://doi.org/10.1186/s12934-021-01732-x S. Kobayashi, S. Atsumi, K. Ikebukuro, K. Sode, and R. Asano, “Light-induced production of isobutanol and 3-methyl-1-butanol by metabolically engineered cyanobacteria,” Microb. Cell Fact., vol. 21, no. 1, pp. 1–11, 2022, doi: 10.1186/s12934-021-01732-x.]






== Uvod ==
== UVOD ==
Hitra rast svetovnega prebivalstva skupaj z naraščajočim povpraševanjem po fosilnih gorivih in povečanimi emisijami CO<sub>2</sub> je povzročila večjo potrebo po razvoju trajnostnih virov energije in kemikalij iz obnovljivih virov. V zadnjih desetletjih je bilo veliko raziskav osredotočenih na prepoznavanje trajnostnih metod za proizvodnjo obnovljivih biogoriv [1], [2].


Razcepljena ortogonalna aminoacil-tRNA sintetaza (o-aaRS) je bila dizajnirana in ustvarjena za kontrolo translacije v bakterijskih (E. coli) in sesalskih celicah (HEK23). Njihova vloga je supresija stop kodonov v prisotnosti majhnih molekul rapamicina in abscisne kisline, kar je omogočeno preko kemično inducirane dimerizacije. V odsotnosti o-aaRS je stop kodon supresija izključena, torej je translacija inhibirana. V članku so uporabili takšno o-aaRS, ki prepozna nekanonične oz. nenaravne aminokisline [2] kot substrat. Če dodamo ncAA in o-aaRS, potem bo aminoacil-tRNA sintetaza vezala ncAA na supresorsko tRNA in to bo omogočilo translacijo tarčnega gena. V članku so uporabili pirolizil-tRNA sintetazo (PylRS) in tirozil-tRNA sintetazo [1].  
Izobutanol je pomembna spojina kot alternativno gorivo zaradi visoke vsebnosti energije (98 % vsebnosti energije v bencinu) in nižjega parnega tlaka v primerjavi z etanolom. Poleg tega ima izobutanol nižjo vsebnost O<sub>2</sub> in nižjo topnost v vodi kot etanol, kar pomeni, da je mogoče v bencin vmešati več izobutanola, medtem pa imamo še vedno nizko vsebnost O<sub>2</sub> v končnem izdelku [2].


== Načrtovanje in validacija split tRNA sintetaz ==
Cianobakterije so privlačni mikroorganizmi za sintezo izobutanola zaradi svoje sposobnosti, da s fotosintezo pretvarjajo CO<sub>2</sub> neposredno v kemične spojine z dodano vrednostjo. S cianobakterijami lahko proizvajamo etanol, izobutiraldehid, izobutanol, 1-butanol, sukcinat, 2,3-butandiol, terpenoide, klorofile, maščobne kisline, sladkor in aminokisline [3]–[5].


'''Pirolizil-tRNA sintetaza (PylRS)'''
Zmožne so tudi vezati atmosferski dušik in zato zavzemajo pomembno vlogo v dušikovem ciklu. Cianobakterije, ki vežejo N<sub>2</sub>, so še posebej zanimive za raziskovalce, ki se ukvarjajo z razvojem industrijskih sevov za proizvodnjo »zelenih« kemikalij, kot so limonen, farnezen, linalol in mircen [1].


Za sintezo razcepljene o-aaRS na podlagi PylRS so uporabili PyRS iz arheona ''Ca''. Methanomethylophilus alvus, ki je prepoznala nekanonično aminokislino meta-iodo-L-fenilalanin (mIF) kot substrat. S pomočjo kristalne strukture so določili 7 potencialnih cepitvenih mest, ki so dala N (PylRSN) in C (PylRSC) fragment. Naredili so fuzijo s peptidoma SYNZIP17 (N fragment) in SYNZIP18 (C fragment). Za preverjanje aktivnosti razpolovljene PylRS so fuzijske SYNZIP fragmente soizražali s pirolizin tRNA (tRNAPyl) in zelenim fluorescenčnim proteinom, ki je znotraj odprtega bralnega okvirja vseboval stop kodon TAG na poziciji 2 (sfGFP-2TAG). SfGFP (superfolder GFP [3]) produkcija je pričakovana samo takrat, ko lahko razpolovljena PylRS aminoacilira tRNAPyl z nekanonično aminokislino mIF. SfGFP fluorescenco so merili posledično tako, da so celice gojili v prisotnosti in odsotnosti mIF. Rezultati so pokazali, da je bila produkcija sfGFP v celicah, ki so rastle v prisotnosti mIF drastično večjo od celic, kjer ni bilo dodanih ncAA. To so opazili pri petih od sedmih razpolovljenih variant PylRS – Q23, D112, D137, R137, D195. Najaktivnejši razpolovljeni PylRS varianti sta bili tisti, kjer smo razcepili encim na mestih Q23in D137. Pri variantah Q23 in D137 so ugotovili, da je fluorescenca največja pri celicah, ki izražajo fuzijske proteine iz PylRS in SYNZIP peptidov. Nobene fluorescence niso zaznali, če sta bila oba peptida SYNZIP deletirana. Za potrditev teh rezultatov so naredili naslednji eksperiment v E. coli. Ta je simultano izražala SYNZIP-fuzijske PylRS fragmente skupaj z reporterskim genom CmR-112TAG. Celice so nato rastle na mediju z mIF in različnimi koncentracijami kloramfenikola. Celice, ki so izražale PylRS varianto Q23 so lahko rastle na kloramfenikolu z samo N fragmentom (fuzija s SYNZIP peptidom), medtem ko so celice z varianto D137 rastle samo v prisotnosti obeh fragmentov [1].
== SINTEZA IZOBUTANOLA IN 3-METIL-1-IZOBUTANOLA V CIANOBAKTERIJAH ==


'''Tirozil-tRNA sintetaza (TyrRS)'''
Izobutanol in 3-metil-1-butanol sta pomembna alkohola, saj lahko služita kot alternativa bencinu in ju je mogoče sintetizirati po poti biosinteze aminokislin v cianobakterijah. Najpogostejša sintezna pot za biosintezo izobutanola je pot 2-keto kislin, ki si deli prekurzor (α-ketoizovalerat) s sintezno potjo biosinteze L-valina. 3-metil-1-butanol si deli prekurzor (2-ketoizokaproat) s sintezno potjo biosinteze L-levcina [2].


Raziskovalci so uporabili tirozil-tRNA iz ''Methanocaldococcus jannaschii'' (MjTyrRS). Določili so 5 potencialnih mest, kjer so lahko cepili encim, da so dobili N (TyrRSN) in C (TyrRSC) terminalni fragment. Naredili so fuzijski protein s SYNZIP17 in SYNZIP18 peptidom. Za ncAA substrat so uporabili para-iodo-L-fenilalaninom (pIF). Aktivnost encima so preverjali s sfGFP, ki je izrazito povečana pri celicah, katerim so dodali pIF. Za normalno delovanje TyrRS so morale celice izražati tako N kot tudi C terminalni fragment. Najaktivnejši varianti MjTyrRS sta bili tisti, ki sta bili cepljeni na mestih K99 in N268.
Biosintezna pot izobutanola vsebuje več encimov. Kodirajo jih geni alsS (''Bacillus subtilis''), ilvC (''E. coli''), ilvD (''E. coli''), ketokislinska dekarboksilaza (kdc) (''Lactococcus lactis'') in alkoholna dehidrogenaza (adh) (''E. coli'') [2], [3].
Za potrditev, da je aktivnost razcepljenega encima odvisna od interakcije peptidov SYNZIP, so merili aktivnost MjTyrRS z in brez fuzije s SYNZIP. Za varianto K99 nista bila ne SYNZIP17 ne SYNZIP18 potrebna za normalno aktivnost. Pri N268 varianti pa je bila sfGFP produkcija opazna samo tam, kjer sta bila tako TyrRSN kot tudi TyrRSC fuzijsko povezana s SYNZIP. To je pomenilo, da je interakcija SYNZIP ključna za vzpostavitev aktivnosti MjTyrRS [1].  


== Detekcija terapevtsko relevantnih PPI-jev z razcepljeno PylRS ==
α-ketoizovalerat dekarboksilaza (Kivd oz. kdc) iz ''L. lactis'', ki dekarboksilira α-keto kisline v aldehide, je pomemben encim v poti 2-keto kislin in je bil uporabljen pri ''E. coli'', ''S.cerevisiae'', ''Corynebacterium glutamicum'' in cianobakterijah za proizvodnjo izobutiraldehida in izobutanola. KDC je homotetramer, njegova optimalna aktivnost je bila opažena pri 45 °C (pH 6,5) in ima visoko specifičnost za α-ketoizovalerat. Poleg tega je bil Kivd oz. kdc zasnovan za uporabo večjega substrata za proizvodnjo alkoholov z daljšo verigo. Cianobakterije so pritegnile pozornost raziskovalcev zaradi zmožnosti izvajanja fotosinteze, in posledične porabe atmosferskega CO<sub>2</sub>, ter nizke potrebe po hranilih, visoke tolerance na različna okolja in nezahtevnega genskega inženiringa [2].


Cilj je bil detekcija PPI-jev med pomembnimi terapevtskimi tarčami v bakterijah in človeških celicah. Ker MjTyrRS ni ortogonalna v evkariontih, so se osredotočili na razcepljeno PylRS [1].
== MANIPULACIJA IZRAŽANJA GENOV V CIANOBAKTERIJAH ==


'''APOPTOZA'''
Večina pristopov sintezne biologije, ki delujejo v heterotrofnih organizmih, kot je ''E. coli'', ni mogoče uporabiti v cianobakterijah. Na primer, promotorji in RBS, ki močno modulirajo izražanje genov v ''E. coli'', ne delujejo dobro v cianobakterijah. Če se osredotočimo samo na povečanje izražanja genov s promotorskim inženiringom, opazimo, da se pri cianobakterijah uporabljajo močni konstitutivni nativni promotorji, sintetični inducibilni promotorji, kemično inducibilni promotorji in okoljsko inducibilni promotorji [5].


V tem članku so se raziskovalci odločili, da bodo poskusili detektirati interakcije med BH3 domeno proapoptotičnega proteina tBID in antipoptotičnimi proteini Mcl-1 in Bcl-2 (vežeta na tBID in preprečita apoptozo). Klonirali so PylRSN kot fuzijo z Mcl-1 ali Bcl-2 ter PylRSc kot fuzijo z BH3 domeno (tBID) ali z kontrolnim peptidom (Dead BID). Te fuzijske proteine so nato izrazili skupaj z tRNAPyl in sfGFP-2TAG reporterjem. Nato so merili sfGFP fluorescenco z in brez mIF. Rezultati so pokazali, da nastaja sfGFP, če se izražajo fuzijski protein tBID-PylRSC in Mcl-1 ali Bcl-2. Fluorescenco so zaznali samo v primeru, ko so dodali mIF [1].
Do danes je bilo opisanihh le nekaj močnih konstitutivnih promotorjev, ki pa so pogosto omejeni na samo nekatere vrste in moč izražanja genov niha s cirkadianim ritmom. Sintetični inducibilni promotorji delujejo v različnih vrstah cianobakterij [5]. Kemično inducibilni promotorji, npr. arabinozni inducibilni promotor, so najpogosteje uporabljeni promotorji, vendar pa niso primerni za velike industrijske bioprocese [3], [5]. Uporaba zunanjih kemičnih induktorjev ni zaželena, saj poveča proizvodne stroške in predstavlja tveganje za okolje, na primer zaradi uporabe težkih kovin. Slednji problem lahko rešimo z uporabo promotorjev, na katere vplivajo okoljski oz. fizični signali kot sta npr. kisik in svetloba.


'''SARS-COV-2'''
Znanstveniki so ustvarili s temo inducibilni genski ekspresijski sistem, ki temelji na dvokomponentnem sistemu EnvZ/OmpR iz ''E. coli''. Prav tako so izkoristili prisotnost fikobilisoma v cianobakterijah. Ustvarili so na svetlobo občutljiv genski ekspresijski sistem, ki je sestavljen iz senzorja za zeleno svetlobo CcaS, efektorskega elementa CcaR ter promotor P<sub>cpcG2</sub>, ki regulira ekspresijo gena za linker cpcG2 fikobilisoma. Na podlagi sistema za preklop iz aerobnega v anaerobni metabolizem (FNR) iz ''E. coli'' so ustvarili prilagojen sistem v sevu Syn6803 cianobakterij. Z uporabo tega sistema in promotorja P<sub>FNR</sub> o ustvarili genski ekspresijski sistem, ki se odziva na prisotnost kisika [5].


V članku so želeli detektirati interakcijo med HR1 (heptad repeat 1) in HR2 (heptad repeat 2) motiva spike (S) proteina SARS-CoV-2 (severe acute respiratory syndrome-coronavirus 2) virusa. HR1 in HR2 med seboj interagirata in omogočita membransko fuzijo virusa in gostiteljeve membrane. Za detekcijo interakcije HR1 in HR2 s pomočjo PylRS, so v članku dizajnirali 5 helični kompleks (5-HB) sestavljen iz 2 HR2 heliksov in 3 HR1 heliksov z vmesnim linkerjem, ki ima izpostavljeno hidrofobno zanko, kamor se HR2 heliks lahko veže. Ko so se s 5-HB in HR2 spojeni PylRS fragmenti istočasno izrazili in če so dodali tRNAPyl in sfGFP-2TAG, so opazili sfGFP fluorescenco ob prisotnosti mIF. Te niso zaznali, če je manjkal HR2 ali 5-HB del [2].
== VPLIV GENSKEGA EKSPRESIJSKEGA SISTEMA CcaS/CcaR NA EKSPRESIJO IZOBUTANOLA, 3-METIL-1-BUTANOLA IN CELIČNO RAST ==
 


== Uporaba razpolovljenih aaRS in majhnih molekul kot induktorjev za supresijo stop kodonov ==
V izbranem članku so avtorji želeli pokazati, da s svetlobo inducibilnim promotorjem lahko pridobimo večjo količino izobutanola in 3-metil-1-butanola in da so posledično bolj ekonomični ter obvladljivi genetski ekspresijski sistemi kot sistemi s kemikalijami inducibilnimi promotorji. Poleg tega so tudi vključili vpliv integracije tega genskega ekspresijskega sistema na rast cianobakterij [3].


'''Z RAP induciran dimerizacijski sistem'''
Za gostiteljski organizem so izbrali cianobakterijo ''Synechocystis sp.'' PCC 6803. V ''E. coli'' K-12 so pripravili 3 različne konstrukte oz. vektorje z inserti [3].


Raziskovalci so N- in C-fragment MjTyrRS spojili s FKBP in FRB proteini, ki so del rapamicin (RAP)-induciranega dimerizacijskega sistema. V tem sistemu receptorja FKBP in FBR tvorita stabilen dimer le v prisotnosti liganda RAP (rapamicina). V celicah E. coli so izrazili sočasno fuzijska proteina TyrRSN-FBR in TyrRSC-FKBP, tRNATyr, sfGFP-2TAG. Nato so spremljali nastanek sfGFP v prisotnosti in odsotnosti RAP in substrata za MjTyrRS pIF. Ko sta bila prisotna tako pIF kot tudi RAP, je bila fluorescenca sfGFP več kot 2x večja kot v celicah, ki smo jim dodali samo RAP oz. samo pIF. Z večanjem koncentracije RAP se je večala fluorescenca [1].
Kot osnovo so uporabili vektor pKT-GSS. Prvi konstrukt so poimenovali pKT-GSS-KDC-ADH. Gena kdc in adh sta bila vstavljena za promotorjem P<sub>cpcG2</sub>. Sev PCC 6803 ima integriran sistem CcS/CcR. Ta sistem lahko inducira izražanje eksogenih genov iz promotorja P<sub>cpcG2</sub> kot odziv na radiacijo z zeleno svetlobo in zavira izražanje genov kot odziv na radiacijo z rdečo svetlobo. V osnovni vektor so vstavili dva gena, potrebna za proizvodnjo alkoholov, in sicer kdc, ki vsebuje zapis za ketokislinsko dekarboksilazo (KDC) in je pridobljen iz ''L. lactis'', ter slr1192, ki vsbuje zapis za alkoholno dehidrogenazo (ADH) in je pridobljen iz PCC 6803. Uporaba kodonov med sevom ''E. coli'' K-12 in PCC 6803 je podobna, zato ni bila potrebna optimizacija rabe kodonov za  gen kdc. Pred zapisoma genov kdc in adh so vstavili sekvenco podobno Shine-Dalgarnovem zapordju iz gena cpcB organizma ''Synechococcus sp.'' PCC 7002. Ekspresija genov kdc in adh je bila inducirana z obsevanjem z zeleno svetlobo. Sinteza izobutanola in 3-metil-1-butanola je bila uspešna [3].
'''Z ABA induciran dimerizacijski sistem'''


ABA oz. abscisna kislina je rastlinski hormon, ki povzroči dimerizacijo ABI in PYL proteinov. Naredili so fuzijski protein ABI in PylRSN ter PYL in PylRSC. Reporter je bil sfGFP-2TAG. Močna produkcija sfGFP je bila v celicah, ki so rastle v mediju z ABA in mIF (substrat PylRS). Tako so sklepali, da lahko ABA učinkovito aktivira PylRS in tako inducira stop kodon supresijo. Sledil je eksperiment v E. coli, kjer so izrazili sočasno ABI- in PYL-PylRS fuzijske proteine, tRNAPyl in CmR-112TAG reporterski gen. Celice so rastle samo tam, kjer je ABA bila dodana. Takšne razpolovljene o-aaRS lahko služijo kot AND vrata, kjer imamo dva inputa (RAP in pIF ali ABA in mIF), da dobimo željen output (read-through čez stop kodon) [1].  
Rast, transkripcija in proizvodnjo izobutanola ter 3-metil-1-butanola so določili z gojenjem celic PCC 6803ΔGSS. To je sev z delecijo genomskega sistema CcaS/CcaR in P<sub>cpcG2</sub>. V ta sev so vnesli vektor pKT-GSS-KDC-ADH in nato celice obsevali z rdečo in zeleno svetlobo (induktivni pogoji: 520 nm, 660 nm; 60 μmol/m<sup>2</sup> s) ali samo z rdečo svetlobo (660 nm, 30 μmol/m<sup>2</sup> s). Rdeča svetloba je potrebna za fotosintezo in ni znatno vplivala na ekspresijo genov pod promotorjem P<sub>cpcG2</sub>. Zaradi slednjega razloga so celice obsevali tako z zeleno kot rdečo svetlobo. Spremembe v intenzivnosti in/ali valovni dolžini svetlobe lahko aktivirajo metabolizem gostitelja, rast celic in bioprodukcijo. Čeprav je bila za indukcijo uporabljena dvakrat večja intenziteta svetlobe, so pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo opazili rahlo zakasnitev rasti celic v primerjavi z obsevanjem z rdečo svetlobo. Zakasnitev v rasti celic so pripisali integraciji genov kdc in adh v genom. Slednje ni znatno vplivalo na produkcijo alkoholov [3].


== Kontrola genskega izražanja v sesalskih celicah ==
Opazovali so tudi transkripcijsko aktivnost celic. Pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo so v celicah PCC 6803ΔGSS z pKT-GSS-KDC-ADH opazili petkrat višjo raven transkripcije gena kdc v primerjavi s tisto pri osvetlitvi z rdečo svetlobo pri 4 urah. Slednje ponovno potrdi njihovo domnevo [3].


Najprej so želeli optimizirati aktivnost PylRS v ABA-induciranem sistemu tako, da so optimizirali linkerje med PylRS fragmenti in ABI/PYL proteini. Naredili so 7 fuzijskih proteinov, kjer so bili PylRS fragmenti povezani z ABI in PYL preko fleksibilnega linkerja v obliki G(GSG)nG. N je bil od 0 do 6. Aktivnost PylRS so preverili s sfGFP fluorescenco. Ugotovili so, da je daljši linker omogočil večjo aktivnost PylRS in s tem večjo fluorescenco, vendar pa je z daljšim linkerjem postala PylRS bolj nespecifična, torej do stop kodon supresije je prišlo tudi takrat, ko ni bilo dodanih ncAA. Raziskovalci so na podlagi tega izbrali linker n=4 kot optimizirano varianto [1].
Titri proizvodnje izobutanola in 3-metil-1-butanola so se povečevali do petega dne pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo ter dosegli 166 mg/L izobutanola in 51 mg/L 3-metil-1-butanola v 5 dneh. Pri obsevanju z rdečo svetlobo pa je sev PCC 6803ΔGSS z pKT-GSS-KDC-ADH proizvedel samo 19 mg/Lizobutanola in 9 mg/L 3-metil-1-butanola v 5 dneh [3].
Optimizirano varianto so uporabili v HEK293 celicah za predstavitev ABA-inducirane stop kodon supresije. Naredili so fuzijski konstrukt iz PylRSN-ABI in PYL-PylRSC fragmenta, ki so ju povezali s T2A peptidom. Fuzijski gen so izrazili skupaj z tRNAPyl in reporterskim genom (SEAP-41TAG).
HEK291 celice so gojili v mediju s PylRS substratom Nε-boc-L-lizin (BocK) in različnimi koncentracijami ABA. Ugotovili so, da se je SEAP aktivnost povečala za več kot 10x, če so celice gojili v mediju, ki je vseboval tako BocK kot tudi ABA kot pa če so celice gojili v mediju, ki je vseboval eno izmed teh dveh stvari. Če ni bilo ABA ali BocK, je bila SEAP ekspresija podobna intenziteti ozadja. Split PylRS deluje kot AND vrata za sesalske celice, saj imamo dva inputa (ABA in BocK), ki generirata en output (stop kodon supresija) [1].  
   
   
Ustvarili so tudi kontrolni sev. Ta sev je imel zapise za gena kdc in adh pod nadzorom močnega konstitutivnega promotorja P<sub>trc-core</sub>. Koncentracija izobutanola, proizvedena v kontrolnem sevu, je znašala približno 5 mg/L, koncentracija 3-metil-1-butanola pa je bila pod mejo zaznave. V primerjavi s sevom s sistemom CcaS/CcaR je kontrolni sev počasno rastel [3].


Raziskovalci so želeli nadaljnjo povečati proizvodnjo izobutanola in 3-metil-1-butanola, kar je pomenilo, da so morali povečati nivoje izražanja kdc in adh iz P<sub>cpcG2</sub>. Njihove prejšnje raziskave so pokazale, da je dodatna ekspresija gena ccaR z uporabo konstitutivnega promotorja povečala ekspresijo genov iz P<sub>cpcG2</sub>, vendar se je povečalo tudi puščanje tega promotorja. Puščanje promotorja in nizko razmerje ON/OFF (indukcija/brez indukcije) sta negativno vplivala na proizvodnjo alkoholov. Da bi se izognili puščanju promotorja, se mora gen ccaR izražati le takrat, kadar celice obsevamo z zeleno svetlobo. Zato so v vektor vnesli dodaten gen ccaR pod promotor P<sub>cpcG2</sub> [3].


== Povzetek ==
Vektor pKT-GSS-KDC-ADH-CcaR je bil konstruiran z vstavitvijo dodatnega gena ccaR z zaporedjem podobnim Shine Dalgarnovem (SD) za genom adh v vektorju pKT-GSS-KDC-ADH. S tem vektorjem so transformirali sev PCC 6803ΔGSS. Pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo je sev proizvedel 238 mg/L izobutanola in 75 mg/L 3-metil-1-butanola v 5 dneh. Pri obsevanju z rdečo svetlobo pa sta se izobutanol in 3-metil-1-butanol pojavila samo v sledovih. Dodatna ekspresija gena ccaR je izboljšala proizvodnjo izobutanola in 3-metil-1-butanola za 1,5-krat oziroma 1,4-krat [3].


== ZAKLJUČEK ==
Rast svetovnega prebivalstva in povečano povpraševanje po fosilnih gorivih sta povzročila potrebo po razvoju trajnostnih virov energije. Cianobakterije so privlačni mikroorganizmi za proizvodnjo trajnostnih biogoriv, saj lahko s fotosintezo pretvarjajo atmosferski CO<sub>2</sub> v kemične spojine. Izobutanol je pomemben kot alternativno gorivo, saj ima visoko vsebnost energije in nižji parni tlak kot etanol. V tem kontekstu so znanstveniki razvili s svetlobo inducibilni genski ekspresijski sistem v cianobakteriji Synechocystis sp. PCC 6803 za proizvodnjo izobutanola in 3-metil-1-butanola. Sistem se je izkazal za uspešnega za sintezo teh alkoholov pod vplivom zelene svetlobe.


== Viri ==
[1] T. J. Johnson, J. L. Gibbons, L. Gu, R. Zhou, and W. R. Gibbons, “Molecular genetic improvements of cyanobacteria to enhance the industrial potential of the microbe: A review,” Biotechnol. Prog., vol. 32, no. 6, pp. 1357–1371, 2016, doi: 10.1002/btpr.2358.


[2] R. Miao, X. Liu, E. Englund, P. Lindberg, and P. Lindblad, “Isobutanol production in Synechocystis PCC 6803 using heterologous and endogenous alcohol dehydrogenases,” Metab. Eng. Commun., vol. 5, no. June, pp. 45–53, 2017, doi: 10.1016/j.meteno.2017.07.003.


== Viri ==
[3] S. Kobayashi, S. Atsumi, K. Ikebukuro, K. Sode, and R. Asano, “Light-induced production of isobutanol and 3-methyl-1-butanol by metabolically engineered cyanobacteria,” Microb. Cell Fact., vol. 21, no. 1, pp. 1–11, 2022, doi: 10.1186/s12934-021-01732-x.
[1]


[2]  
[4] S. Kobayashi et al., “Application of an engineered chromatic acclimation sensor for red-light-regulated gene expression in cyanobacteria,” Algal Res., vol. 44, no. October, p. 101691, 2019, doi: 10.1016/j.algal.2019.101691.


[3]
[5] A. Satta, L. Esquirol, and B. E. Ebert, “Current Metabolic Engineering Strategies for Photosynthetic Bioproduction in Cyanobacteria,” Microorganisms, vol. 11, no. 2, pp. 1–34, 2023, doi: 10.3390/microorganisms11020455.

Latest revision as of 20:08, 29 May 2023

Povzeto po članku: S. Kobayashi, S. Atsumi, K. Ikebukuro, K. Sode, and R. Asano, “Light-induced production of isobutanol and 3-methyl-1-butanol by metabolically engineered cyanobacteria,” Microb. Cell Fact., vol. 21, no. 1, pp. 1–11, 2022, doi: 10.1186/s12934-021-01732-x.


UVOD

Hitra rast svetovnega prebivalstva skupaj z naraščajočim povpraševanjem po fosilnih gorivih in povečanimi emisijami CO2 je povzročila večjo potrebo po razvoju trajnostnih virov energije in kemikalij iz obnovljivih virov. V zadnjih desetletjih je bilo veliko raziskav osredotočenih na prepoznavanje trajnostnih metod za proizvodnjo obnovljivih biogoriv [1], [2].

Izobutanol je pomembna spojina kot alternativno gorivo zaradi visoke vsebnosti energije (98 % vsebnosti energije v bencinu) in nižjega parnega tlaka v primerjavi z etanolom. Poleg tega ima izobutanol nižjo vsebnost O2 in nižjo topnost v vodi kot etanol, kar pomeni, da je mogoče v bencin vmešati več izobutanola, medtem pa imamo še vedno nizko vsebnost O2 v končnem izdelku [2].

Cianobakterije so privlačni mikroorganizmi za sintezo izobutanola zaradi svoje sposobnosti, da s fotosintezo pretvarjajo CO2 neposredno v kemične spojine z dodano vrednostjo. S cianobakterijami lahko proizvajamo etanol, izobutiraldehid, izobutanol, 1-butanol, sukcinat, 2,3-butandiol, terpenoide, klorofile, maščobne kisline, sladkor in aminokisline [3]–[5].

Zmožne so tudi vezati atmosferski dušik in zato zavzemajo pomembno vlogo v dušikovem ciklu. Cianobakterije, ki vežejo N2, so še posebej zanimive za raziskovalce, ki se ukvarjajo z razvojem industrijskih sevov za proizvodnjo »zelenih« kemikalij, kot so limonen, farnezen, linalol in mircen [1].

SINTEZA IZOBUTANOLA IN 3-METIL-1-IZOBUTANOLA V CIANOBAKTERIJAH

Izobutanol in 3-metil-1-butanol sta pomembna alkohola, saj lahko služita kot alternativa bencinu in ju je mogoče sintetizirati po poti biosinteze aminokislin v cianobakterijah. Najpogostejša sintezna pot za biosintezo izobutanola je pot 2-keto kislin, ki si deli prekurzor (α-ketoizovalerat) s sintezno potjo biosinteze L-valina. 3-metil-1-butanol si deli prekurzor (2-ketoizokaproat) s sintezno potjo biosinteze L-levcina [2].

Biosintezna pot izobutanola vsebuje več encimov. Kodirajo jih geni alsS (Bacillus subtilis), ilvC (E. coli), ilvD (E. coli), ketokislinska dekarboksilaza (kdc) (Lactococcus lactis) in alkoholna dehidrogenaza (adh) (E. coli) [2], [3].

α-ketoizovalerat dekarboksilaza (Kivd oz. kdc) iz L. lactis, ki dekarboksilira α-keto kisline v aldehide, je pomemben encim v poti 2-keto kislin in je bil uporabljen pri E. coli, S.cerevisiae, Corynebacterium glutamicum in cianobakterijah za proizvodnjo izobutiraldehida in izobutanola. KDC je homotetramer, njegova optimalna aktivnost je bila opažena pri 45 °C (pH 6,5) in ima visoko specifičnost za α-ketoizovalerat. Poleg tega je bil Kivd oz. kdc zasnovan za uporabo večjega substrata za proizvodnjo alkoholov z daljšo verigo. Cianobakterije so pritegnile pozornost raziskovalcev zaradi zmožnosti izvajanja fotosinteze, in posledične porabe atmosferskega CO2, ter nizke potrebe po hranilih, visoke tolerance na različna okolja in nezahtevnega genskega inženiringa [2].

MANIPULACIJA IZRAŽANJA GENOV V CIANOBAKTERIJAH

Večina pristopov sintezne biologije, ki delujejo v heterotrofnih organizmih, kot je E. coli, ni mogoče uporabiti v cianobakterijah. Na primer, promotorji in RBS, ki močno modulirajo izražanje genov v E. coli, ne delujejo dobro v cianobakterijah. Če se osredotočimo samo na povečanje izražanja genov s promotorskim inženiringom, opazimo, da se pri cianobakterijah uporabljajo močni konstitutivni nativni promotorji, sintetični inducibilni promotorji, kemično inducibilni promotorji in okoljsko inducibilni promotorji [5].

Do danes je bilo opisanihh le nekaj močnih konstitutivnih promotorjev, ki pa so pogosto omejeni na samo nekatere vrste in moč izražanja genov niha s cirkadianim ritmom. Sintetični inducibilni promotorji delujejo v različnih vrstah cianobakterij [5]. Kemično inducibilni promotorji, npr. arabinozni inducibilni promotor, so najpogosteje uporabljeni promotorji, vendar pa niso primerni za velike industrijske bioprocese [3], [5]. Uporaba zunanjih kemičnih induktorjev ni zaželena, saj poveča proizvodne stroške in predstavlja tveganje za okolje, na primer zaradi uporabe težkih kovin. Slednji problem lahko rešimo z uporabo promotorjev, na katere vplivajo okoljski oz. fizični signali kot sta npr. kisik in svetloba.

Znanstveniki so ustvarili s temo inducibilni genski ekspresijski sistem, ki temelji na dvokomponentnem sistemu EnvZ/OmpR iz E. coli. Prav tako so izkoristili prisotnost fikobilisoma v cianobakterijah. Ustvarili so na svetlobo občutljiv genski ekspresijski sistem, ki je sestavljen iz senzorja za zeleno svetlobo CcaS, efektorskega elementa CcaR ter promotor PcpcG2, ki regulira ekspresijo gena za linker cpcG2 fikobilisoma. Na podlagi sistema za preklop iz aerobnega v anaerobni metabolizem (FNR) iz E. coli so ustvarili prilagojen sistem v sevu Syn6803 cianobakterij. Z uporabo tega sistema in promotorja PFNR o ustvarili genski ekspresijski sistem, ki se odziva na prisotnost kisika [5].

VPLIV GENSKEGA EKSPRESIJSKEGA SISTEMA CcaS/CcaR NA EKSPRESIJO IZOBUTANOLA, 3-METIL-1-BUTANOLA IN CELIČNO RAST

V izbranem članku so avtorji želeli pokazati, da s svetlobo inducibilnim promotorjem lahko pridobimo večjo količino izobutanola in 3-metil-1-butanola in da so posledično bolj ekonomični ter obvladljivi genetski ekspresijski sistemi kot sistemi s kemikalijami inducibilnimi promotorji. Poleg tega so tudi vključili vpliv integracije tega genskega ekspresijskega sistema na rast cianobakterij [3].

Za gostiteljski organizem so izbrali cianobakterijo Synechocystis sp. PCC 6803. V E. coli K-12 so pripravili 3 različne konstrukte oz. vektorje z inserti [3].

Kot osnovo so uporabili vektor pKT-GSS. Prvi konstrukt so poimenovali pKT-GSS-KDC-ADH. Gena kdc in adh sta bila vstavljena za promotorjem PcpcG2. Sev PCC 6803 ima integriran sistem CcS/CcR. Ta sistem lahko inducira izražanje eksogenih genov iz promotorja PcpcG2 kot odziv na radiacijo z zeleno svetlobo in zavira izražanje genov kot odziv na radiacijo z rdečo svetlobo. V osnovni vektor so vstavili dva gena, potrebna za proizvodnjo alkoholov, in sicer kdc, ki vsebuje zapis za ketokislinsko dekarboksilazo (KDC) in je pridobljen iz L. lactis, ter slr1192, ki vsbuje zapis za alkoholno dehidrogenazo (ADH) in je pridobljen iz PCC 6803. Uporaba kodonov med sevom E. coli K-12 in PCC 6803 je podobna, zato ni bila potrebna optimizacija rabe kodonov za gen kdc. Pred zapisoma genov kdc in adh so vstavili sekvenco podobno Shine-Dalgarnovem zapordju iz gena cpcB organizma Synechococcus sp. PCC 7002. Ekspresija genov kdc in adh je bila inducirana z obsevanjem z zeleno svetlobo. Sinteza izobutanola in 3-metil-1-butanola je bila uspešna [3].

Rast, transkripcija in proizvodnjo izobutanola ter 3-metil-1-butanola so določili z gojenjem celic PCC 6803ΔGSS. To je sev z delecijo genomskega sistema CcaS/CcaR in PcpcG2. V ta sev so vnesli vektor pKT-GSS-KDC-ADH in nato celice obsevali z rdečo in zeleno svetlobo (induktivni pogoji: 520 nm, 660 nm; 60 μmol/m2 s) ali samo z rdečo svetlobo (660 nm, 30 μmol/m2 s). Rdeča svetloba je potrebna za fotosintezo in ni znatno vplivala na ekspresijo genov pod promotorjem PcpcG2. Zaradi slednjega razloga so celice obsevali tako z zeleno kot rdečo svetlobo. Spremembe v intenzivnosti in/ali valovni dolžini svetlobe lahko aktivirajo metabolizem gostitelja, rast celic in bioprodukcijo. Čeprav je bila za indukcijo uporabljena dvakrat večja intenziteta svetlobe, so pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo opazili rahlo zakasnitev rasti celic v primerjavi z obsevanjem z rdečo svetlobo. Zakasnitev v rasti celic so pripisali integraciji genov kdc in adh v genom. Slednje ni znatno vplivalo na produkcijo alkoholov [3].

Opazovali so tudi transkripcijsko aktivnost celic. Pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo so v celicah PCC 6803ΔGSS z pKT-GSS-KDC-ADH opazili petkrat višjo raven transkripcije gena kdc v primerjavi s tisto pri osvetlitvi z rdečo svetlobo pri 4 urah. Slednje ponovno potrdi njihovo domnevo [3].

Titri proizvodnje izobutanola in 3-metil-1-butanola so se povečevali do petega dne pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo ter dosegli 166 mg/L izobutanola in 51 mg/L 3-metil-1-butanola v 5 dneh. Pri obsevanju z rdečo svetlobo pa je sev PCC 6803ΔGSS z pKT-GSS-KDC-ADH proizvedel samo 19 mg/Lizobutanola in 9 mg/L 3-metil-1-butanola v 5 dneh [3].

Ustvarili so tudi kontrolni sev. Ta sev je imel zapise za gena kdc in adh pod nadzorom močnega konstitutivnega promotorja Ptrc-core. Koncentracija izobutanola, proizvedena v kontrolnem sevu, je znašala približno 5 mg/L, koncentracija 3-metil-1-butanola pa je bila pod mejo zaznave. V primerjavi s sevom s sistemom CcaS/CcaR je kontrolni sev počasno rastel [3].

Raziskovalci so želeli nadaljnjo povečati proizvodnjo izobutanola in 3-metil-1-butanola, kar je pomenilo, da so morali povečati nivoje izražanja kdc in adh iz PcpcG2. Njihove prejšnje raziskave so pokazale, da je dodatna ekspresija gena ccaR z uporabo konstitutivnega promotorja povečala ekspresijo genov iz PcpcG2, vendar se je povečalo tudi puščanje tega promotorja. Puščanje promotorja in nizko razmerje ON/OFF (indukcija/brez indukcije) sta negativno vplivala na proizvodnjo alkoholov. Da bi se izognili puščanju promotorja, se mora gen ccaR izražati le takrat, kadar celice obsevamo z zeleno svetlobo. Zato so v vektor vnesli dodaten gen ccaR pod promotor PcpcG2 [3].

Vektor pKT-GSS-KDC-ADH-CcaR je bil konstruiran z vstavitvijo dodatnega gena ccaR z zaporedjem podobnim Shine Dalgarnovem (SD) za genom adh v vektorju pKT-GSS-KDC-ADH. S tem vektorjem so transformirali sev PCC 6803ΔGSS. Pri obsevanju z rdečo in zeleno svetlobo je sev proizvedel 238 mg/L izobutanola in 75 mg/L 3-metil-1-butanola v 5 dneh. Pri obsevanju z rdečo svetlobo pa sta se izobutanol in 3-metil-1-butanol pojavila samo v sledovih. Dodatna ekspresija gena ccaR je izboljšala proizvodnjo izobutanola in 3-metil-1-butanola za 1,5-krat oziroma 1,4-krat [3].

ZAKLJUČEK

Rast svetovnega prebivalstva in povečano povpraševanje po fosilnih gorivih sta povzročila potrebo po razvoju trajnostnih virov energije. Cianobakterije so privlačni mikroorganizmi za proizvodnjo trajnostnih biogoriv, saj lahko s fotosintezo pretvarjajo atmosferski CO2 v kemične spojine. Izobutanol je pomemben kot alternativno gorivo, saj ima visoko vsebnost energije in nižji parni tlak kot etanol. V tem kontekstu so znanstveniki razvili s svetlobo inducibilni genski ekspresijski sistem v cianobakteriji Synechocystis sp. PCC 6803 za proizvodnjo izobutanola in 3-metil-1-butanola. Sistem se je izkazal za uspešnega za sintezo teh alkoholov pod vplivom zelene svetlobe.

Viri

[1] T. J. Johnson, J. L. Gibbons, L. Gu, R. Zhou, and W. R. Gibbons, “Molecular genetic improvements of cyanobacteria to enhance the industrial potential of the microbe: A review,” Biotechnol. Prog., vol. 32, no. 6, pp. 1357–1371, 2016, doi: 10.1002/btpr.2358.

[2] R. Miao, X. Liu, E. Englund, P. Lindberg, and P. Lindblad, “Isobutanol production in Synechocystis PCC 6803 using heterologous and endogenous alcohol dehydrogenases,” Metab. Eng. Commun., vol. 5, no. June, pp. 45–53, 2017, doi: 10.1016/j.meteno.2017.07.003.

[3] S. Kobayashi, S. Atsumi, K. Ikebukuro, K. Sode, and R. Asano, “Light-induced production of isobutanol and 3-methyl-1-butanol by metabolically engineered cyanobacteria,” Microb. Cell Fact., vol. 21, no. 1, pp. 1–11, 2022, doi: 10.1186/s12934-021-01732-x.

[4] S. Kobayashi et al., “Application of an engineered chromatic acclimation sensor for red-light-regulated gene expression in cyanobacteria,” Algal Res., vol. 44, no. October, p. 101691, 2019, doi: 10.1016/j.algal.2019.101691.

[5] A. Satta, L. Esquirol, and B. E. Ebert, “Current Metabolic Engineering Strategies for Photosynthetic Bioproduction in Cyanobacteria,” Microorganisms, vol. 11, no. 2, pp. 1–34, 2023, doi: 10.3390/microorganisms11020455.