Serotonin

From Wiki FKKT
Revision as of 13:51, 12 December 2010 by Elvis Troha (talk | contribs) (New page: <h2>SEROTONIN</h2> SEROTONIN ali 5-HIDROKSI TRIPTAMIN (5-HT) imenovan tudi ˝hormon sreče˝ [http://natchem.files.wordpress.com/2009/11/070420serotonin.png skica molekule] je biogeni am...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

SEROTONIN


SEROTONIN ali 5-HIDROKSI TRIPTAMIN (5-HT) imenovan tudi ˝hormon sreče˝ skica molekule je biogeni amin, ki ima v organizmu več vlog:

  • Nevrotransmiter v centralnem živčnem sistemu, ki uravnava procese spanja, senzoričnega zaznavanja, vpliva na apetit in libido, uravnava temperaturo in sproščanje hormonov. Sintetizira in shranjuje se v živčnih končičih,
  • Uravnava funkcije gladkomišičnih celic,
  • Uravnava strjevanje krvi.

Če imamo serotonina v telesu dovolj, nas preveva zadovoljstvo in dobro razpoloženje. Zaradi njega smo bolj sproščeni in se bolje počutimo, prav tako tudi bolje spimo. Če je v možganih premalo serotonina, se naše razpoloženje dokaj hitro poslabša, če je pomanjkanje preveliko pa lahko postanemo celo agresivni.

Biosinteza in metabolizem

Serotonin se v telesu sintetizira iz aminokisline L-triptofan v centralnem živčevju, pljučih, vranici in posebnih celicah črevesne sluznice. Sinteza (sinteza/razgradnja) poteka v dveh stopnjah in sicer :

  • L-triptofan pride v možgane z aktivnim transportom s pomočjo posebnega transporterja, nato pa encim triptofan hidroksilaza pretvori L-triptofan v L-5- hidroksitriptofan. Ta stopnja poteka ob prisotnosti kofaktorjev kisika in tetrahidropteridina,
  • Encim dekarboksilaza aromatskih aminokislin nato pretvori L-5-hidroksitriptofan v serotonin. Glavna pot metabolizma serotonina je oksidativna deaminacija s pomočjo monoaminooksidaze (MAO) do nestabilnega metabolita 5-hidroksiindol-3-acetaldehida. Ta se nato ali oksidira ali reducira. Večina (cca 85 %) se ga oksidira do 5-hidroksiindol ocetne kisline s pomočjo encima aldehid dehidrogenaze, ostalo (cca 15 % ) pa se reducira do 5- hidroksitriptofola z encimom aldehid reduktaza. Nekaj serotonina je podvrženega acetilaciji z encimom 5-HT N- acetiltransferaza do N-acetilserotonina, ki se nato O metilira do melatonina.

    Viri