Sodobni pogled na TE pri koruzi

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search

Podnaslov 1

Transpozicijski elementi predstavljajo večino DNA v cvetočih rastlinah. Pri koruzi je 85% genoma ponavljajoče se zaporedje, 63% pa predstavljajo transpozicijski elementi. V sredini 40. let prejšnjega stoletja je Barbara McClintock med eksperimentiranjem na koruzi naletela na določene kromosomske elemente, ki so lahko 'skakali' na druge dele DNA. Posledica teh elementov je bila različna pigmentacija koruznih zrn. Prelomi DNA so se vedno zgodili na enakem mestu kromosoma 9. Z nadaljnimi poskusi so ugotovili, da sta za prelom DNA potrebna dva elementa – disociacijski element Ds in aktivatorski element Ac. Gen za pigmentacijo se izključi, ko se vanj vključi element Ds. Element Ac pa je potreben za aktivacijo rekombinaze, ki jo Ds potrebuje za premik. V nadaljnjih študijah so ugotovili, da je element Ds potomec elementa Ac, ki je izgubil gen za transpozazo (rekombinazo). Ac je torej avtonomen element, Ds pa neavtonomen.

Danes vemo, da večina TE v rastlinah spada v I razred retrotranspozonov, ki jih nadaljno razdelimo v rede LTR (RLC, RLG, RLX IN LTR naddružine), LINE in SINE (nonLTR) elemente. Druga dva velika reda DNA transpozonov sta TIR (DTA, DTC, DTH, DTM, DTT, DTX) in Helitron (DHH). Retrotranspozoni se nahajajo v heterokromatinskem področju in so močno metilirani. TIR naddružina DTM (mutator) se pogosto vstavi blizu genov in transkripcijskih mest. Naddružine temeljijo na razlikah v zaporedju in funkciji proteinov, ki jih kodira TE in so potrebni za transpozicijo. Danes pri koruzi poznamo 13 naddružin TE. Družine TE se razlikujejo po številu kopij, kje v genomu se vstavijo, v katerih tkivih se izražajo in epigenetski restrikciji gostiteljskega genoma. Pri koruzi so določene družine majhne in vsebujejo nekaj deset kopij (Ds1, Bs), spet druge so velike z deset tisoč kopijami (huck, cinful-zeon). Določene družine se izražajo samo v specifičnih tkivih (misfit), druge pa so izražene bolj splošno (cinful). Nekatere družine se rajši vstavljajo v genske regije (Mu1), druge pa v centromerne (CRM1). Pri nekaterih družinah metilacija DNA ne poteka, druge so metilirane po celotni dolžini transpozicijskega elementa, spet tretje povzročijo metilacijo na zaporedjih zunaj TE.

Identifikacija TE je potekala na koruznem genomu B73. rezultati so pokazali 143,067 LTR retrotranspozonov, 1640 LINE in SINE retrotranspozonov, 171,570 TIR transpozonov in 22,234 Helitronov. Število družin so določili glede na povprečno dolžino, starost, oddaljenost od najbližjega gena in število baznih parov, ki jih naddružina prispeva h genomu. Zaradi njihove velikosti, LTR retrotranspozoni prispevajo več baznih parov h genomu in so bolj pogosto prekinjeni z drugimi TE. Ponavadi se nahajajo daleč od genov. Čeprav imajo TIR geni več kopij, prispevajo manj baznih parov k celotnem genomu in so redko prekinjeni z insercijo drugega TE. Nahajajo se daleč od genov in se pogosto vstavijo v že obstoječe kopije TE. So najmlajše insercije, s povprečno starostjo 185000 let. Helitroni predstavljajo najstarejše kopije, so bližje genom in prispevajo več baznih parov h genomu kot TIR elementi. LINE in SINE transpozoni so kratki in se pogosto nahajajo v bližini genov.

Znotraj teh redov se TE razlikujejo tudi znotraj naddružine. Naddružini RLG in DTC sta pogosti v centromernih in pericentromernih regijah, med tem ko RLC in DTA najdemo na rokah kromosomov. Med tem, ko se naddružina TIR nahaja daleč od genov se DTM nahaja srednje blizu. In čeprav so TIR elementi največkrat kratki imajo DTC elementi povprečno dolžino 2886 baznih parov.

Večina družin LTR retrotranspozonov je v koruzi prisotna v le eni kopiji. LTR družina ima v povprečju 6,1 kopijo (1-16.289 kopij). Distribucija TIR transpozonov je bolj uniformna, posamezna družina pa ima 142 elementov. Helitroni imajo v povprečju 14 kopij, nonLTR retrotranspozoni pa 3. nahajanje družin na kromosomih je neuniformno. Včasih je razporeditev vseh družin v naddružini enaka, lahko pa pride tudi do razlik: druga največja RLG družina je bolj bogata na rokah kromosomov, tretja največja RLG družina pa je enakomerno razporejena po kromosomu.

Velika razlika je v starosti TE družin. Določene družine niso imele novih insercij zadnjih 100.000 let, med tem ko so se druge hitro razvijale. V zadnjih 100.000 letih je bilo aktivnih 70% TIR, 20% LTR, 15% nonLTR in 7% Helitron družin.

Podnaslov 2

Vsebina

Podnaslov 3

Vsebina

Viri in literatura

Bullet points ali ol