Tavrin: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
(New page: == Tavrin == '''Tavrin''' (2-aminoetansulfonska kislina) je organska kislina. V laboratorijskih pogojih je jedka brazbarvna kristalna snov s tališčem pri 305,11° C. človeškem teles...)
 
(New page: == Tavrin == '''Tavrin''' (2-aminoetansulfonska kislina) je organska kislina. V laboratorijskih pogojih je jedka brazbarvna kristalna snov s tališčem pri 305,11° C. človeškem teles...)
 
(No difference)

Latest revision as of 16:19, 25 October 2009

Tavrin

Tavrin (2-aminoetansulfonska kislina) je organska kislina. V laboratorijskih pogojih je jedka brazbarvna kristalna snov s tališčem pri 305,11° C. človeškem telesu nastane iz aminokisline cisteina, ob prisotnosti vitamina B6. Tavrin umetno pridobivajo iz natrijevega etilenimina, ter žveplaste kisline.



V človeškem procesu je tavrin v najvelji meri prisoten v žolčniku, kjer s pomočjo glicina, ter drugih aminokislin tvori žolčne kisline, ki emulgirajo lipide, ter tako pomaga pri njihovi absorbciji v naše telo. Tavrin je zelo pomemben tudi pri delovanju gibalnega mišičevja, delovanju srca, ter delovanju možganov, kjer zagotavlja pravilno raven kalijevih, magnezijevih ter natrijevih ionov, ter pri razvoju možganov dojenčkov. Zaradi tega najdemo tavrin tudi v človeškem mleku, dodajajo pa ga tudi v otroško prehrano. Obstajajo tudi posredni dokazi da lahko deluje tavrin kot nevrotransmiter, saj pospešuje delovanje možganov. Tavrin skrbi tudi za hidratizacijo kože, v manjših količinah pa ga najdemo tudi v pljučih. Deluje kot antioksidant, ter preprečuje bolezni jeter, srca in ožilja, medicinsko pa je bil tudi testiran za zdravljenje epilepsije, srčnih zastojev, ter sladkorne bolezni, vendar brez vidnih uspehov. Dokazano je, da imajo ljudje, ki jedo le brezmesno hrano, v sebi manjšo vsebnost tavrina, kot tisti ki redno uživajo meso.

V prevelikih količinah lahko tavrin na telo deluje tudi negativno, saj lahko na dolgi rok pripelje do povišanega krvnega tlaka, ter srčnega zastoja. Do velikega tveganja za zdravje na kratek rok pa lahko pride, če mešamo tavrin z alkoholom in kofeinom. V Evropi je zelo priljubljeno mešanje energijskih in alkoholnih pijač, ki pa je lahko precej nevarno, saj alkohol zavira delovanje možganov, kofein spodbuja njihovo delovanje, tavrin pa navidezno zmanjšuje učinke alkohola. Takšna oseba lahko kljub opitosti izgleda trezna, lahko pa tudi izgubi občutek za utrujenost. Posledično lahko pride do (v hujših primerih) usodne zastrupitve z alkoholom, ali pa do srčnega napada ob preveliki utrujenosti.


Viri:

Donald J. Cram, George S. Hammond – Organic chemistry

http://www.redbull.si/sl/ProductPage.Ingredients/htmlProductPage.action?ingredientIndex=0

http://www.vitamini.hr/3405.aspx

http://www.finance.si/208253/Energijske_pija%E8e_za_ve%E8jo_budnost_in_koncentracijo

http://www.3dchem.com/molecules.asp?ID=22

http://sl.wikipedia.org/wiki/Tavrin