Tvorba priona z rekombinantnim prionskim proteinom

From Wiki FKKT
Revision as of 17:19, 2 March 2010 by UrbanB (talk | contribs) (New page: [http://en.wikipedia.org/wiki/Prion Prioni] so beljakovinski kužni patogeni delci, ki pri živalih in človeku povzročajo redke degenerativne bolezni osrednjega živčevja kot so praskav...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Prioni so beljakovinski kužni patogeni delci, ki pri živalih in človeku povzročajo redke degenerativne bolezni osrednjega živčevja kot so praskavka ovc, Creutzfeldt-Jakobova bolezen (CJB) pri ljudeh in bovina (goveja) spongiformna encefalopatija (BSE) ali „bolezen norih krav“. Patogena prionska beljakovina PrPSc ali PrPCJB (protein, ki povzroča praskavko – angl. scarpie oz. Creutzfeldt-Jakobovo bolezen) nastane s posttranslacijsko spremembo normalnega, celičnega prionskega proteina PrPC in ima sposobnost da ostale prionske proteine preoblikuje po svoji podobi. Raziskave so pokazale, da se PrPC nahaja na celičnih membranah, katerih glavni gradniki so lipidi.

Študija, objavljena 28. 1. 2010 v znanstveni reviji Science, ponuja dokaze o „prionski hipotezi“. Slednja trdi, da je prav napačno zviti proteinski delec povzročitelj degenerativnih bolezni živčevja. S pomočjo rekombinantnega mišjega prionskega proteina (PrP), so raziskovalci odkrili, da interakcija z lipidi vodi do spremembe v konformaciji proteina. Na novo izdelan rekombinantni PrP je povzročil bolezen pri miših 130 dni po vbrizganju v možgane. Možganska tkiva obolelih mišk so nadalje lahko okužila drugo skupino mišk. Po več poskusih so znanstveniki odkrili, da se PrPC pretvori v PrPSc ob prisotnosti lipidov in polianinov.