Izpostavljenost tobaku povzroča kompleksne sledi na genomu drobnoceličnega pljučnega raka

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search

Kajenje tobaka povzroča mutacije, te pa povzročajo raka. Cigaretni dim vsebuje preko 60 rakotvornih kemikalij, ki se povežejo z DNA in s tem povzročijo njenomutacijo. Z masivno paralelno tehnologijo sekvenciranja so določili zaporedje drobnoceličnega pljučnega raka, NCI-H209, z namenom raziskovanja mutacij, ki jih povzroča kajenje. Identificirali so 22910 telesnih mutacij, vključno s 134 v kodirajočih eksonih. Multiple mutacije, ki so jih odkrili v DNA, so kazale na povezavo s kancerogenimi snovmi v cigaretnem dimu. Te mutacije so bile bolj pogoste pri posameznih bazah oz. sekvencah DNA.

Obstaja več različnim poti popravljanja mutacij, nekatere izmed njih so povezane s transkripcijo DNA in z ekspresijo genov. Identificirali so tandemsko podvojevanje, ki duplicira eksone od 3 do 8 na genu CHD7 in druga dva vezna člena pri PVT1-CHD7, ki skrbita za združevanje genov, kar namiguje na to da naj bi bil CHD7 ključen pri tako pogostem ponavljanju te bolezni.

Ta odkritja bodo naslednjim generacijam omogočila velik vpogled v mutacijske procese, poti popravljanja mutacij in genske mreže, ki jih povzroča rak.