Proteorodopsin omogoča daljše preživetje morskih bakterij v času stradanja

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Proteorodopsini so fotoaktivni retiniliden proteini, ki se nahajajo v morskih bakterijah. To so v membrano vgrajene protonske črpalke, ki delujejo na svetlobo. Čeprav je funkcija proteorodopsina kot protonske črpalke že dobro znana pa je njegova specifična vloga v morskih bakterijah še neraziskana.

Znanstveniki so poskušali z eksperimenti dokazati vlogo proteorodopsina v morskih bakterijah AND4 iz rodu Vibrio, v času stradanja. Primerjali so odziv in preživetje bakterij v času stradanja v temi in na svetlobi. Eksperiment v mediju, ki je vseboval hranljive snovi, ni pokazal razlike v rasti celic na svetlobi ali v temi. Zatem so bakterije prenesli v medij, ki ni vseboval hranljivih snovi. Ugotovili so, da so si bakterije, inkubirane na svetlobi, opomogle veliko hitreje, kot pa bakterije inkubirane v temi. S tem so dokazali, da proteorodopsin oskrbuje fiziološke mehanizme, ki omogočajo morskim bakterijam AND4 preživeti s pomočjo svetlobe v času stradanja.

Vendar pa nadaljnji eksperimenti z ostalimi morski bakterijami, ki so tudi vsebovale proteorodopsin - nekatere flavobakterije in bakterije Ubiquitous SAR11 ter SAR92 – niso pokazali enakih rezultatov. Ugotovili so, da svetloba nima vpliva na rast bakterij, vendar pa je v prisotnosti svetlobe proteorodopsin pri teh bakterijah bolj izražen. Te ugotovitve kažejo, da bi lahko proteorodpsin v nekaterih drugih morskih bakterijah igral ključno vlogo tudi pri drugih funkcijah, kot samo pri njihovi rasti.