Značilnosti cepiva Sputnik V (Gamaleya) (Ad26, Ad5): Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
No edit summary
 
(33 intermediate revisions by one other user not shown)
Line 1: Line 1:
Sputnik V, cepivo proti SARS-CoV-2, je razvil Raziskovalni inštitut za epidemiologijo in mikrobiologijo Gamaleya [4]. Sputnik V je prvo registrirano cepivo proti SARS-CoV-2 na svetu in je ime dobilo po prvem sovjetskem vesoljskem satelitu [5]. Raziskovalci Gamaleya so ustvarili dve obliki cepiva - tekočo in liofilizirano različico. Posušeno cepivo je lažje prevažati, ker je treba tekoče cepivo prevažati po hladni verigi. Hladna veriga je v hladilniku samo pri minus 16 stopinjah in kar je mogoče, vendar zahteva dodatne stroške. Zato je bilo odločeno, da bo cepivo na voljo v dveh oblikah [6]. Po navodilih ruskega ministrstva za zdravje naj bi cepivo zagotavljalo imunost na virus SARS-CoV-2, ki povzroča COVID-19, do dve leti [1]. "Vektorji" so nosilci, ki lahko v celico vnesejo genski material drugega virusa in raziskovalci so uporabili adenovirusni vektor. Adenovirus je virus, ki povzroča prehlad, a gen adenovirusa, ki povzroča okužbo, se odstrani, medtem ko se vstavi gen z zapisom za glikoprotein bodice koronavirusa. Virus pride v celico, nato gostiteljska celica sintetizira glikoprotein bodice, vendar do okužbe ne more priti. Imunski sistem protein bodice prepozna kot nevarnost in tvori protitelesa, ki nas varujejo pred okužbo [5]. Sputnik V je cepivo z dvema različnima odmerkoma. Prvo cepivo sestavlja adenovirusni vektor 26 (Ad26) z vstavljenim genom za glikoprotein bodice. Ponovno cepljenje se izvede v 21 dneh, vendar je v odmerku drug vektor, ki se uporablja in pripravi na enak način kot prvi, adenovirusni vektor 5 (Ad 5). Cepivo je sestavljeno iz dveh odmerkov in dveh različnih adenovirusov, ker na ta način spodbuja imunski odziv in zagotavlja dolgotrajno imunost. Prva doza vsebuje Ad26 (1 x 10^11 virusnih delcev), druga doza pa Ad5 (1 x 10^11 virusnih delcev) [5].
Prav tako preprečuje odziv našega imunskega sistema proti adenovirusu [6]. Približna cena cepiva je 7,5 USD na odmerek in se priporoča za osebe, stare 18 let in več [5].
== Klinična testiranja cepiva SPUTNIK V ==
== Klinična testiranja cepiva SPUTNIK V ==


Preden so znanstveniki začeli z kliničnim testiranjima, cepivo SPUTNIK V je bilo v vseh fazah predkliničnih raziskavah, posebice s poskusima na različnih vrstah živali. V predklinični fazi so cepivo tesirali na sirskih hrčki, ki so posebice osetljivi na COVID - 19, pri čemer je cepivo pokazalo veliko varnost in zaščito [6]. V začetku, skupina znanstvenikov je dvomila v zanesljivost rezultatov kliničnih testiranj ruskega cepiva, ampak rezultati so vseeno objavljeni v septembru 2020. v Lancetu. V odprtem pismu, namenjenemu uredniku medicinskega časopisa, 27 znastvenikov je sporočilo da so objavljeni podatki nepopolni in so pokazali nekaj "malo verjetnih vzorcev" [7].
Preden so znanstveniki začeli z kliničnimi testiranji, je bilo cepivo SPUTNIK V v vseh fazah predkliničnih raziskav, posebej so opravili poskuse na različnih vrstah živali. V predklinični fazi so cepivo testirali na sirskih hrčkih, ki so posebej občutljivi na COVID - 19, pri čemer je cepivo pokazalo veliko varnost in zaščito [6]. V začetku je skupina znanstvenikov dvomila v zanesljivost rezultatov kliničnih testiranj ruskega cepiva, vendar so bili rezultati vseeno objavljeni v septembru 2020 v reviji Lancet. V odprtem pismu, namenjenem uredniku medicinskega časopisa, je 27 znanstvenikov sporočilo, da so objavljeni podatki nepopolni in so izpostavili nekaj "malo verjetnih vzorcev" [7].
 
== Fazi I in II ==
Prva faza kliničnega testiranja se je začela 18. junija [8], končana pa je bila 1. augusta [9]. Rezultati in podatki so bili objavljeni 4. septembra 2020 in sicer o 76 udeležencih v preskusu faze I in II [8]. Glede na podatke, so se vsi prostovoljci počutili dobro in niso opazili nobenih nepredvidenih ali neželenih stranskih učinkov. Ugotovljeno je, da je cepivo povzročilo sintezo učinkovitih protiteles in močan celični imunski odgovor. Vendar pa se niti en udeleženec po cepljenju ni okužil s COVID-19 in visoko učinkovitost cepiva so tudi potrdili visoko natančni testi za protitelesa v krvnem serumu prostovoljcev (vključno z analizo protiteles, ki nevtralizirajo koronavirus), pa tudi sposobnost imunskih celic prostovoljcev, da se aktivirajo kot odziv na protein bodice koronavirusa [8]. Cepivo Sputnik V (Gamaleya) vključuje še naslednje sestavine: tris-(hidroksimetil)-aminometan, natrijev klorid, saharozo, magnezijev klorid heksahidrat, dinatrijev EDTA dihidrat, polisorbat-80, etanol in vodo [4].
 
== Faza III ==
Tretja faza kliničnega testiranja se je začela 7. septembra 2020 in rezultati preskusa 3. faze so bili objavljeni v Lancetu 2. februarja 2021 [10]. Predstavlja  naključno, double-blind in s placebom kontrolirano preskušanje vseh faz za oceno učinkovitosti, imunogenosti in varnosti Gam-COVID-Vac vektorskega cepiva proti COVID-19. Testiranje so opravljali v 25 bolnišnicah in poliklinikah v Moskvi. Študija je vključevala vse, ki so podpisal informirano soglasje in opravili zdravniški pregled. Merila za upravičenost so vključevala: a) starost 18 let ali več; b) negativni rezultat testov na HIV, hepatitis B in C ter sifilis; c) negativna protitelesa IgM in IgG proti SARS-CoV-2 in negativni PCR test; d) nobenega stika z osebami, ki so pozitivne na COVID-19, v prejšnjih 14 dneh e) negativni test na droge in alkohol. Merila za izključitev iz testiranja pa so bila: a) vsa cepljenja v 30 dneh pred kliničnim testiranjem; b) imunosupresija v 3 mesecih pred kliničnim testiranjem; c) darovanje krvi v 2 mesecih pred kliničnim testiranjem; d) anoreksija ali pomankanje beljakovin; e) velike tetovaže na tarčnem mestu za injiciranje; f) zgodovina odvisnosti od alkohola [11].


== Faze I in II ==
== Učinkovitost ==
Prva faza kliničnega testiranja se je začela 18. junija [8], končana je pa 1. augusta [9], a 4. septembra 2020. so bili objavljeni podatki o 76 udeležencih v preskusu faze I in II [8]. Glede na podatke, vsi prostovoljci so se počutili dobro in nobeni nepredvideni ali neželeni stranski učinki niso opaženi. Ugotovoljeno je da je cepivo povzročilo močna protitelesa in celični imunski odgovor. Vendar pa niti en udeleženec se po cepljenju ni okužil s COVID-19 in visoko učinkovitost cepiva so tudi potrdili visoko natančni testi za protitelesa v krvnem serumu prostovoljcev (vključno z analizo protiteles, ki nevtralizirajo koronavirus), pa tudi sposobnost imunskih celic prostovoljcev da se aktivirajo kot odziv na protein spike S koronavirus [8].
Podrobna analiza rezultatov iz moskovskega preskušanja je bila objavljena v časopisu Lancet 2. februarja 2021 in glede na rezultate cepivo po dveh odmerkih zagotavlja 91,6 % zaščito proti COVID-19 in po drugem cepljenju niso opaženi nenavadni stranski učinki. Zaščita je veljala za vse starostne skupine, vključno s starejšimi od 60 let [7]. Učinkovitost cepiva SPUTNIK V znaša 91,6% na prvi dan drugega odmerka in 91,1 % en teden po 2. odmerku [9].


== Varnost ==
Pričakovani nekateri neželeni učinki cepiva, ki pa so običajno blagi, a so se pojavili, so bolečina na mestu injiciranja, utrujenost in blago povečana temperatura, tudi lahko pride do sprememb laboratorijskih parametrov [3]. Med študijami so zabeležene štiri smrti: tri v cepivni skupini in ena v skupini, ki je prejemala placebo, ampak nobena ni bila povezana s cepivom, kot je potrdil IDMC [8].


== Faza III ==
== Sputnik V – AstraZeneca preskusi cepiv proti COVID-19 ==
Tretja faza kliničnega testiranja se je začela 7. septembra 2020. in rezultati preskusa 3. faze so se pojavili v Lancetu, 2. februarja 2021. [10]. Predstavlja  naključno, double-blind in s placebo kontrolirano preskušanje vsih faz za oceno učinkovitosti, imunogenosti in varnosti Gam-COVID-Vac vektorskega cepiva proti COVID-19 in se opravlja v 25 bolnišnicah in poliklinikah v Moskvi. Študija je vključevala vse ki so podpisal informirano soglasje in opravil pregled. Merila za upravičenost so vključevala: a) starost od 18 let, ali več; b) negativni rezultati testa na HIV, hepatitis B in C ter sifilis; c) negativna protitelesa IgM in IgG proti SARS-CoV-2 in negativni PCR testi; d) nobeno število stik s osebami ki so pozitivne na COVID-19 v prejšnji 14 dni; e) negativni testi na droge in alkohol. Merila za isključitev iz testiranja so pa bila: a) vsa cepljenja v 30 dni pred kliničnim testiranjem; b) imunosupresija v 3 meseci pred kliničnim testiranjem; c) darovanje krvi v 2 mesecih pred kliničnim testiranjem; d) anoreksija ali pomankanje beljakovin; e) velike tetovaže na tarčnem mestu za injektiranje; f) zgodovina odvisnosti od alkohola [11].
Russian Direct Investment Fund (RDIF), Nacionalni center Gamaleya, AstraZeneca in R-Pharm so 21. decembra 2020 podpisali sporazum o razvoju in izvajanju programa kliničnih raziskav za oceno imunogenosti in varnosti kombinirane uporabe ene od komponent cepiva Sputnik V, ki ga je razvil Center Gamaleya, in ene od komponent cepiva AZD1222, ki sta ga razvili AstraZeneca in Univerza v Oxfordu [12].


== VIRI ==  
== Viri ==  
# Kamble, Karan za Swarajya: Russia’s Sputnik V COVID-19 Vaccine: How They Did It, August 14, 2020, [Online]. Available: https://swarajyamag.com/science/russias-sputnik-v-covid-19-vaccine-how-they-did-it
#Rakelyan, Hayk: COVID-19 and Sputnik V Vaccine, September 22, 2020, [Online]. Available: https://www.researchgate.net/publication/344336325_COVID-19_and_Sputnik_V_Vaccine (Pridobljeno 10.4.2021)
# Ellyatt, Holly za CNBC: Scientists question ‘strange’ data in Russian coronavirus vaccine trial after ‘unlikely’ patterns, September 10, 2020, [Online]. Available: https://www.cnbc.com/2020/09/10/scientists-question-russian-vaccine-trial-data-on-unlikely-patterns.html
#Caddy,  Sarah za Thebmj: Russian SARS-CoV-2 vaccine,  August 24, 2020, [Online]. Available: https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3270 (Pridobljeno 10.4.2021)
# Sputnik V. The First Registered COVID-19 Vaccine. Proven Human Adenoviral Vector Technology, 2020, [Online]. Available: https://sputnikvaccine.com/about-vaccine/clinical-trials/
# Kamble, Karan za Swarajya: Russia’s Sputnik V COVID-19 Vaccine: How They Did It, August 14, 2020, [Online]. Available: https://swarajyamag.com/science/russias-sputnik-v-covid-19-vaccine-how-they-did-it (Pridobljeno 10.4.2021)
# Ellyatt, Holly za CNBC: Scientists question ‘strange’ data in Russian coronavirus vaccine trial after ‘unlikely’ patterns, September 10, 2020, [Online]. Available: https://www.cnbc.com/2020/09/10/scientists-question-russian-vaccine-trial-data-on-unlikely-patterns.html (Pridobljeno 10.4.2021)
# Sputnik V. The First Registered COVID-19 Vaccine. Proven Human Adenoviral Vector Technology, 2020, [Online]. Available: https://sputnikvaccine.com/about-vaccine/clinical-trials/ (Pridobljeno 10.4.2021)
# Corum, Zimmer za The New York Times: How Gamaleya’s Vaccine Works, March 22, 2021, [Online]. Available: https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/gamaleya-covid-19-vaccine.html (Pridobljeno 10.4.2021)
#Jones, Ian: Sputnik V COVID-19 vaccine candidate appears safe and effective. ''The Lancet''. ''''2021'''. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00191-4/fulltext
#Logunov, Denis, et al.: Safety and efficacy of an rAd26 and rAd5 vector-based heterologous prime-boost COVID-19 vaccine: an interim analysis of a randomised controlled phase 3 trial in Russia. ''The Lancet''. '''2021''', 397. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33545094/
#Grover, Natalie., Connolly, Kate., et Boseley, Sarah za The Guardian: Sputnik V vaccine has 91.6% efficacy against symptomatic Covid, Russian trial suggests, February 2, 2021, [Online]. Available: https://www.theguardian.com/society/2021/feb/02/sputnik-v-vaccine-has-916-efficacy-against-symptomatic-covid-russian-trial-suggests (Pridobljeno 10.4.2021)
#Hilal, N., Melhem, N., El-Jardali, F.: K2P COVID-19 Series: A Closer Look at COVID-19 Vaccines: The Known, the Unknown, and the Uncertain.'' Knowledge to Policy (K2P) Center'', '''2021'''. https://www.aub.edu.lb/k2p/Documents/A%20Closer%20Look%20at%20COVID-19%20Vaccines_full%20version_reduced.pdf
#Rees, Victoria za European Pharmaceutical Review: Phase III trial shows Sputnik V COVID-19 vaccine is 91.6 percent effective, February 3, 2021. [Online]. Available: https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/141597/phase-iii-trial-shows-sputnik-v-covid-19-vaccine-is-91-6-percent-effective/
#The Russian Direct Investment Fund: RDIF, The Gamaleya National Center, AstraZeneca and R-Pharm sign an agreement to cooperate on COVID-19 vaccine development, December 21, 2020, [Online]. Available: https://rdif.ru/Eng_fullNews/6220/ (Pridobljeno 10.4.2021)

Latest revision as of 11:35, 4 January 2022

Sputnik V, cepivo proti SARS-CoV-2, je razvil Raziskovalni inštitut za epidemiologijo in mikrobiologijo Gamaleya [4]. Sputnik V je prvo registrirano cepivo proti SARS-CoV-2 na svetu in je ime dobilo po prvem sovjetskem vesoljskem satelitu [5]. Raziskovalci Gamaleya so ustvarili dve obliki cepiva - tekočo in liofilizirano različico. Posušeno cepivo je lažje prevažati, ker je treba tekoče cepivo prevažati po hladni verigi. Hladna veriga je v hladilniku samo pri minus 16 stopinjah in kar je mogoče, vendar zahteva dodatne stroške. Zato je bilo odločeno, da bo cepivo na voljo v dveh oblikah [6]. Po navodilih ruskega ministrstva za zdravje naj bi cepivo zagotavljalo imunost na virus SARS-CoV-2, ki povzroča COVID-19, do dve leti [1]. "Vektorji" so nosilci, ki lahko v celico vnesejo genski material drugega virusa in raziskovalci so uporabili adenovirusni vektor. Adenovirus je virus, ki povzroča prehlad, a gen adenovirusa, ki povzroča okužbo, se odstrani, medtem ko se vstavi gen z zapisom za glikoprotein bodice koronavirusa. Virus pride v celico, nato gostiteljska celica sintetizira glikoprotein bodice, vendar do okužbe ne more priti. Imunski sistem protein bodice prepozna kot nevarnost in tvori protitelesa, ki nas varujejo pred okužbo [5]. Sputnik V je cepivo z dvema različnima odmerkoma. Prvo cepivo sestavlja adenovirusni vektor 26 (Ad26) z vstavljenim genom za glikoprotein bodice. Ponovno cepljenje se izvede v 21 dneh, vendar je v odmerku drug vektor, ki se uporablja in pripravi na enak način kot prvi, adenovirusni vektor 5 (Ad 5). Cepivo je sestavljeno iz dveh odmerkov in dveh različnih adenovirusov, ker na ta način spodbuja imunski odziv in zagotavlja dolgotrajno imunost. Prva doza vsebuje Ad26 (1 x 10^11 virusnih delcev), druga doza pa Ad5 (1 x 10^11 virusnih delcev) [5]. Prav tako preprečuje odziv našega imunskega sistema proti adenovirusu [6]. Približna cena cepiva je 7,5 USD na odmerek in se priporoča za osebe, stare 18 let in več [5].


Klinična testiranja cepiva SPUTNIK V

Preden so znanstveniki začeli z kliničnimi testiranji, je bilo cepivo SPUTNIK V v vseh fazah predkliničnih raziskav, posebej so opravili poskuse na različnih vrstah živali. V predklinični fazi so cepivo testirali na sirskih hrčkih, ki so posebej občutljivi na COVID - 19, pri čemer je cepivo pokazalo veliko varnost in zaščito [6]. V začetku je skupina znanstvenikov dvomila v zanesljivost rezultatov kliničnih testiranj ruskega cepiva, vendar so bili rezultati vseeno objavljeni v septembru 2020 v reviji Lancet. V odprtem pismu, namenjenem uredniku medicinskega časopisa, je 27 znanstvenikov sporočilo, da so objavljeni podatki nepopolni in so izpostavili nekaj "malo verjetnih vzorcev" [7].

Fazi I in II

Prva faza kliničnega testiranja se je začela 18. junija [8], končana pa je bila 1. augusta [9]. Rezultati in podatki so bili objavljeni 4. septembra 2020 in sicer o 76 udeležencih v preskusu faze I in II [8]. Glede na podatke, so se vsi prostovoljci počutili dobro in niso opazili nobenih nepredvidenih ali neželenih stranskih učinkov. Ugotovljeno je, da je cepivo povzročilo sintezo učinkovitih protiteles in močan celični imunski odgovor. Vendar pa se niti en udeleženec po cepljenju ni okužil s COVID-19 in visoko učinkovitost cepiva so tudi potrdili visoko natančni testi za protitelesa v krvnem serumu prostovoljcev (vključno z analizo protiteles, ki nevtralizirajo koronavirus), pa tudi sposobnost imunskih celic prostovoljcev, da se aktivirajo kot odziv na protein bodice koronavirusa [8]. Cepivo Sputnik V (Gamaleya) vključuje še naslednje sestavine: tris-(hidroksimetil)-aminometan, natrijev klorid, saharozo, magnezijev klorid heksahidrat, dinatrijev EDTA dihidrat, polisorbat-80, etanol in vodo [4].

Faza III

Tretja faza kliničnega testiranja se je začela 7. septembra 2020 in rezultati preskusa 3. faze so bili objavljeni v Lancetu 2. februarja 2021 [10]. Predstavlja naključno, double-blind in s placebom kontrolirano preskušanje vseh faz za oceno učinkovitosti, imunogenosti in varnosti Gam-COVID-Vac vektorskega cepiva proti COVID-19. Testiranje so opravljali v 25 bolnišnicah in poliklinikah v Moskvi. Študija je vključevala vse, ki so podpisal informirano soglasje in opravili zdravniški pregled. Merila za upravičenost so vključevala: a) starost 18 let ali več; b) negativni rezultat testov na HIV, hepatitis B in C ter sifilis; c) negativna protitelesa IgM in IgG proti SARS-CoV-2 in negativni PCR test; d) nobenega stika z osebami, ki so pozitivne na COVID-19, v prejšnjih 14 dneh e) negativni test na droge in alkohol. Merila za izključitev iz testiranja pa so bila: a) vsa cepljenja v 30 dneh pred kliničnim testiranjem; b) imunosupresija v 3 mesecih pred kliničnim testiranjem; c) darovanje krvi v 2 mesecih pred kliničnim testiranjem; d) anoreksija ali pomankanje beljakovin; e) velike tetovaže na tarčnem mestu za injiciranje; f) zgodovina odvisnosti od alkohola [11].

Učinkovitost

Podrobna analiza rezultatov iz moskovskega preskušanja je bila objavljena v časopisu Lancet 2. februarja 2021 in glede na rezultate cepivo po dveh odmerkih zagotavlja 91,6 % zaščito proti COVID-19 in po drugem cepljenju niso opaženi nenavadni stranski učinki. Zaščita je veljala za vse starostne skupine, vključno s starejšimi od 60 let [7]. Učinkovitost cepiva SPUTNIK V znaša 91,6% na prvi dan drugega odmerka in 91,1 % en teden po 2. odmerku [9].

Varnost

Pričakovani nekateri neželeni učinki cepiva, ki pa so običajno blagi, a so se pojavili, so bolečina na mestu injiciranja, utrujenost in blago povečana temperatura, tudi lahko pride do sprememb laboratorijskih parametrov [3]. Med študijami so zabeležene štiri smrti: tri v cepivni skupini in ena v skupini, ki je prejemala placebo, ampak nobena ni bila povezana s cepivom, kot je potrdil IDMC [8].

Sputnik V – AstraZeneca preskusi cepiv proti COVID-19

Russian Direct Investment Fund (RDIF), Nacionalni center Gamaleya, AstraZeneca in R-Pharm so 21. decembra 2020 podpisali sporazum o razvoju in izvajanju programa kliničnih raziskav za oceno imunogenosti in varnosti kombinirane uporabe ene od komponent cepiva Sputnik V, ki ga je razvil Center Gamaleya, in ene od komponent cepiva AZD1222, ki sta ga razvili AstraZeneca in Univerza v Oxfordu [12].

Viri

  1. Rakelyan, Hayk: COVID-19 and Sputnik V Vaccine, September 22, 2020, [Online]. Available: https://www.researchgate.net/publication/344336325_COVID-19_and_Sputnik_V_Vaccine (Pridobljeno 10.4.2021)
  2. Caddy, Sarah za Thebmj: Russian SARS-CoV-2 vaccine, August 24, 2020, [Online]. Available: https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3270 (Pridobljeno 10.4.2021)
  3. Kamble, Karan za Swarajya: Russia’s Sputnik V COVID-19 Vaccine: How They Did It, August 14, 2020, [Online]. Available: https://swarajyamag.com/science/russias-sputnik-v-covid-19-vaccine-how-they-did-it (Pridobljeno 10.4.2021)
  4. Ellyatt, Holly za CNBC: Scientists question ‘strange’ data in Russian coronavirus vaccine trial after ‘unlikely’ patterns, September 10, 2020, [Online]. Available: https://www.cnbc.com/2020/09/10/scientists-question-russian-vaccine-trial-data-on-unlikely-patterns.html (Pridobljeno 10.4.2021)
  5. Sputnik V. The First Registered COVID-19 Vaccine. Proven Human Adenoviral Vector Technology, 2020, [Online]. Available: https://sputnikvaccine.com/about-vaccine/clinical-trials/ (Pridobljeno 10.4.2021)
  6. Corum, Zimmer za The New York Times: How Gamaleya’s Vaccine Works, March 22, 2021, [Online]. Available: https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/gamaleya-covid-19-vaccine.html (Pridobljeno 10.4.2021)
  7. Jones, Ian: Sputnik V COVID-19 vaccine candidate appears safe and effective. The Lancet. '2021. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00191-4/fulltext
  8. Logunov, Denis, et al.: Safety and efficacy of an rAd26 and rAd5 vector-based heterologous prime-boost COVID-19 vaccine: an interim analysis of a randomised controlled phase 3 trial in Russia. The Lancet. 2021, 397. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33545094/
  9. Grover, Natalie., Connolly, Kate., et Boseley, Sarah za The Guardian: Sputnik V vaccine has 91.6% efficacy against symptomatic Covid, Russian trial suggests, February 2, 2021, [Online]. Available: https://www.theguardian.com/society/2021/feb/02/sputnik-v-vaccine-has-916-efficacy-against-symptomatic-covid-russian-trial-suggests (Pridobljeno 10.4.2021)
  10. Hilal, N., Melhem, N., El-Jardali, F.: K2P COVID-19 Series: A Closer Look at COVID-19 Vaccines: The Known, the Unknown, and the Uncertain. Knowledge to Policy (K2P) Center, 2021. https://www.aub.edu.lb/k2p/Documents/A%20Closer%20Look%20at%20COVID-19%20Vaccines_full%20version_reduced.pdf
  11. Rees, Victoria za European Pharmaceutical Review: Phase III trial shows Sputnik V COVID-19 vaccine is 91.6 percent effective, February 3, 2021. [Online]. Available: https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/141597/phase-iii-trial-shows-sputnik-v-covid-19-vaccine-is-91-6-percent-effective/
  12. The Russian Direct Investment Fund: RDIF, The Gamaleya National Center, AstraZeneca and R-Pharm sign an agreement to cooperate on COVID-19 vaccine development, December 21, 2020, [Online]. Available: https://rdif.ru/Eng_fullNews/6220/ (Pridobljeno 10.4.2021)