Amiloid beta: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
(New page: '''Amiloid beta''' (Aβ ali Abeta) je peptid sestavljen iz 39-43 [http://sl.wikipedia.org/wiki/Aminokislina aminokislin], ki naj bi bili glavna sestavina Amiloidih plakov v možganih bol...)
 
No edit summary
 
(One intermediate revision by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
'''Amiloid beta''' (Aβ ali Abeta) je peptid sestavljen iz 39-43 [http://sl.wikipedia.org/wiki/Aminokislina aminokislin], ki naj bi bili glavna sestavina Amiloidih plakov v možganih bolnikov z [http://sl.wikipedia.org/wiki/Alzheimerjeva_bolezen Alzheimerjevo boleznijo]. Podobni plaki se pojavljajo v nekaterih različicah mišičnih bolezni kot sta [http://en.wikipedia.org/wiki/Lewy_body_dementia demence z Lewy telesci] in [http://en.wikipedia.org/wiki/Cerebral_amyloid_angiopathy Miozitis]. Aβ tovorijo tudi agregati premaz možganska krvnih žil  v možganskem Amiloidnem  ožilju. Ti plaki pa so sestavljene iz prepletenih Fibrilarni proteinov imenovani Amiloidne  vlaknine. Ta protein je skupen tudi ostalim peptidom kot so  prionov peptid, ki ga povezujemo z boleznimi ki vključujejo napačno zlaganje oziroma razporejanje proteinov. Raziskave nam kažejo da imata mulekoli  Aβ40 in Aβ42 velik vpliv pri razvitju Alzheimerjeve bolezni in obeh mišičnih bolezni.
'''Amiloid beta ali beljakovina Aβ ''' (Aβ ali Abeta) je peptid sestavljen iz 39-43 [http://sl.wikipedia.org/wiki/Aminokislina aminokislin], ki naj bi bili glavna sestavina v senilnih lehah, ki so oblika amiloidnih plakov, ki jih najdemo v možganih bolnikov z [http://sl.wikipedia.org/wiki/Alzheimerjeva_bolezen Alzheimerjevo boleznijo] in Downovem sindromu. Podobni plaki se pojavljajo v nekaterih različicah mišičnih bolezni kot sta [http://en.wikipedia.org/wiki/Lewy_body_dementia demence z Lewy telesci] in [http://en.wikipedia.org/wiki/Cerebral_amyloid_angiopathy miozitis]. Aβ tovorijo tudi agregate v možganskih krvnih žilah pri možganski amiloidni angiopatiji. Sestavljeni so iz prepletenih fibrilarni proteinov imenovanih amiloidne vlaknine. Ta protein najdemo tudi pri peptidih, kot je prionov peptid. Tega povezujemo z boleznimi napačnega zlaganja oziroma razporejanja proteinov. Raziskave kažejo da imata molekuli Aβ40 in Aβ42 velik vpliv na razvoj Alzheimerjeve bolezni in obeh omenjenih mišičnih boleznih.  


== Amiloid beta ==
== Amiloid beta ==


=== Nastanek Amiloidov  beta ===
=== Nastanek Amiloidov  beta ===
Aβ se oblikuje pri zaporednih cepitvah izvornih Amiloidih beljakovin, transmembranski glikoproteinov  nedoločene funkcije. Amiloid beta je lahko sestavljen iz 39-43 aminokislin. Krajša oblika se običajno proizvaja pri razkrajanju, ki  poteka v [http://sl.wikipedia.org/wiki/Endoplazemski_retikulum endoplazmatskem retikulumu], daljše oblike Amiloida beta pa nastane pri cepitvi v trans-[http://sl.wikipedia.org/wiki/Golgijev_aparat Golgijevem] omrežju. Aβ40 oblika je pogostejša kot Aβ42, vendar ima Aβ42 večji pomen pri nastanku bolezni ki so povezne z Amiloidi beta. Mutacije v APP in posledično zvišana proizvodnja Aβ42 so začetni simptomi Alzheimerjeve bolezni,  predlagano zdravljenje je prilagajanje β in [http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_secretase γ secretases] da proizvajajo večinoma Aβ40 obliko Amiloida beta.
Aβ se oblikuje pri zaporednih cepitvah izvornih amiloidih beljakovin, ki so transmembranski glikoproteini nedoločene funkcije. Amiloid beta je lahko sestavljen iz 39-43 aminokislin. Krajša oblika se običajno proizvaja pri razkroju, v [http://sl.wikipedia.org/wiki/Endoplazemski_retikulum endoplazmatskem retikulumu], daljše oblike amiloida beta pa nastanejo pri cepitvi v trans-[http://sl.wikipedia.org/wiki/Golgijev_aparat Golgijevem omrežju]. Aβ40 oblika je pogostejša kot Aβ42, vendar ima Aβ42 večji pomen pri nastanku bolezni povezanih z amiloidi beta. Mutacije v APP in posledično zvišana proizvodnja Aβ42 so začetni simptomi Alzheimerjeve bolezni. Predlagano zdravljenje je prilagajanje sekrataze β in [http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_secretase γ] da proizvajajo večinoma Aβ40 obliko amiloida beta.


=== Načini merjenja Amiloidov beta ===
=== Načini merjenja Amiloidov beta ===
Obstaja veliko različnih načinov za merjenje Amiloidov:
Obstajajo različni načini merjenja amiloidov:


- Z metoda [http://en.wikipedia.org/wiki/ELISA ELISA]
- metoda [http://en.wikipedia.org/wiki/ELISA ELISA],


- Z mikroskopijo na atomsko silo, angleško [http://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_force_microscope Atomic force microscope (AFM)]
- mikroskopijo na atomsko silo, angleško [http://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_force_microscope Atomic force microscope (AFM)]
 
- Z dvojno polarizacijo interferometrija  angleško [http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_polarisation_interferometry Dual polarisation interferometry]  


- Z dvojno polarizacijo interferometrija angleško [http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_polarisation_interferometry Atomic force microscope]





Latest revision as of 07:57, 5 January 2010

Amiloid beta ali beljakovina Aβ (Aβ ali Abeta) je peptid sestavljen iz 39-43 aminokislin, ki naj bi bili glavna sestavina v senilnih lehah, ki so oblika amiloidnih plakov, ki jih najdemo v možganih bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo in Downovem sindromu. Podobni plaki se pojavljajo v nekaterih različicah mišičnih bolezni kot sta demence z Lewy telesci in miozitis. Aβ tovorijo tudi agregate v možganskih krvnih žilah pri možganski amiloidni angiopatiji. Sestavljeni so iz prepletenih fibrilarni proteinov imenovanih amiloidne vlaknine. Ta protein najdemo tudi pri peptidih, kot je prionov peptid. Tega povezujemo z boleznimi napačnega zlaganja oziroma razporejanja proteinov. Raziskave kažejo da imata molekuli Aβ40 in Aβ42 velik vpliv na razvoj Alzheimerjeve bolezni in obeh omenjenih mišičnih boleznih.

Amiloid beta

Nastanek Amiloidov beta

Aβ se oblikuje pri zaporednih cepitvah izvornih amiloidih beljakovin, ki so transmembranski glikoproteini nedoločene funkcije. Amiloid beta je lahko sestavljen iz 39-43 aminokislin. Krajša oblika se običajno proizvaja pri razkroju, v endoplazmatskem retikulumu, daljše oblike amiloida beta pa nastanejo pri cepitvi v trans-Golgijevem omrežju. Aβ40 oblika je pogostejša kot Aβ42, vendar ima Aβ42 večji pomen pri nastanku bolezni povezanih z amiloidi beta. Mutacije v APP in posledično zvišana proizvodnja Aβ42 so začetni simptomi Alzheimerjeve bolezni. Predlagano zdravljenje je prilagajanje sekrataze β in γ da proizvajajo večinoma Aβ40 obliko amiloida beta.

Načini merjenja Amiloidov beta

Obstajajo različni načini merjenja amiloidov:

- metoda ELISA,

- mikroskopijo na atomsko silo, angleško Atomic force microscope (AFM)

- Z dvojno polarizacijo interferometrija angleško Dual polarisation interferometry



Literatura

http://en.wikipedia.org/wiki/Amyloid_beta


Viri

http://en.wikipedia.org/

http://sl.wikipedia.org/

"v obdelavi"