Transkripcijska faktorja, specifična za hčerinske celice, uravnavata celično velikost pri brstenju kvasovk: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
No edit summary
No edit summary
 
(4 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
Po končani [http://sl.wikipedia.org/wiki/Mitoza mitozi] se celica razdeli na večjo materinsko in manjšo hčerinsko celico.
Po končani [http://sl.wikipedia.org/wiki/Mitoza mitozi] se celica razdeli na večjo materinsko in manjšo hčerinsko celico.
Znanstveniki niso mogli potrditi ene od izključujočih se teorij. Nekateri so trdili, da hčerinska celica dalj časa ostaja v fazi rasti zaradi svoje velikosti, drugi pa, da hčerinsko celico v G1 fazi zadržuje ciklin CLN3, katerega izražanje kontrolirata [http://sl.wikipedia.org/wiki/Transkripcijski_faktor transkripcijska faktorja] Ace2 in Ash1, ki  ju v materinski celici ne najdemo.
Znanstveniki niso mogli potrditi ene od izključujočih se teorij. Nekateri so trdili, da hčerinska celica dalj časa ostaja v fazi rasti zaradi svoje velikosti, drugi pa, da hčerinsko celico v G1 fazi zadržuje [http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclin ciklin] CLN3, katerega izražanje kontrolirata [http://sl.wikipedia.org/wiki/Transkripcijski_faktor transkripcijska faktorja] Ace2 in Ash1, ki  ju v materinski celici ne najdemo.




20. oktobra 2009 sta Di Talia in Cross z univerze Rokeffeler s sodelavci  v reviji Plos biology objavila rezultate proučevanja kvasovk ob prehodu START kontrolne točke na meji med G1  in S fazo [http://sl.wikipedia.org/wiki/Celi%C4%8Dni_cikel celičnega cikla].
20. oktobra 2009 sta Di Talia in Cross z univerze Rokeffeler s sodelavci  v reviji [http://www.plosbiology.org/home.action Plos biology] objavila rezultate proučevanja [http://en.wikipedia.org/wiki/Yeast kvasovk] ob prehodu START kontrolne točke na meji med G1  in S fazo [http://sl.wikipedia.org/wiki/Celi%C4%8Dni_cikel celičnega cikla].
Teoriji so preverili z merjenjem trajanja G1 faze. Transkripcijska faktorja v hčerinskih celicah so mutirali, v materinskih celicah pa so ju izrazili. Prišli so do pomembne ugotovitve.  
Teoriji so preverili z merjenjem trajanja G1 faze. Transkripcijska faktorja v hčerinskih celicah so [http://wiki.fkkt.uni-lj.si/index.php/Mutacije mutirali], v materinskih celicah pa so ju izrazili. Prišli so do pomembne ugotovitve.  




Line 10: Line 10:




Raziskava je pomembna, saj napake v G1 fazi vodijo do nastanka [http://sl.wikipedia.org/wiki/Rak_%28bolezen%29 raka]. Če odpove START kontrolna točka in celice kljub napakam nadaljujejo ciklus, pride do motenj v genomu hčerinskih celic.
Raziskava je pomembna, saj napake v G1 fazi vodijo do nastanka [http://sl.wikipedia.org/wiki/Rak_%28bolezen%29 raka]. Če odpove START kontrolna točka in celice kljub napakam nadaljujejo ciklus, pride do motenj v [http://sl.wikipedia.org/wiki/Genom genomu] hčerinskih celic.

Latest revision as of 16:25, 22 November 2009

Po končani mitozi se celica razdeli na večjo materinsko in manjšo hčerinsko celico. Znanstveniki niso mogli potrditi ene od izključujočih se teorij. Nekateri so trdili, da hčerinska celica dalj časa ostaja v fazi rasti zaradi svoje velikosti, drugi pa, da hčerinsko celico v G1 fazi zadržuje ciklin CLN3, katerega izražanje kontrolirata transkripcijska faktorja Ace2 in Ash1, ki ju v materinski celici ne najdemo.


20. oktobra 2009 sta Di Talia in Cross z univerze Rokeffeler s sodelavci v reviji Plos biology objavila rezultate proučevanja kvasovk ob prehodu START kontrolne točke na meji med G1 in S fazo celičnega cikla. Teoriji so preverili z merjenjem trajanja G1 faze. Transkripcijska faktorja v hčerinskih celicah so mutirali, v materinskih celicah pa so ju izrazili. Prišli so do pomembne ugotovitve.


Obe trditvi držita in se ne izključujeta. Tako velikost celic, kot tudi transkripcijska faktorja vplivata na dolžino G1 faze. V hčerinskih celicah povzročita, da se le-te ob rojstvu spoznajo za manjše od materinskih in se zaradi majhnosti dalj časa zadržijo v G1 fazi.


Raziskava je pomembna, saj napake v G1 fazi vodijo do nastanka raka. Če odpove START kontrolna točka in celice kljub napakam nadaljujejo ciklus, pride do motenj v genomu hčerinskih celic.