Diplomsko delo: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
No edit summary
Line 1: Line 1:
Na tej strani so zapisana pravila in priporočila glede diplomskih del študentov Biokemije na 1. stopnji študija.
Na tej strani so zapisana pravila in priporočila glede diplomskih del študentov Biokemije na 1. stopnji študija.


Pravila o izboru, prijavi, pripravi in zagovoru diplomskega dela so določena na ravni fakultete in veljajo za študente vseh študijskih programov na UL FKKT - določa jih [http://www.fkkt.uni-lj.si/attachments/4210/pravilnik_o_diplomskem_delu_1_stopnje.pdf pravilnik].
Pravila o izboru, prijavi, pripravi in zagovoru diplomskega dela so določena na ravni fakultete in veljajo za študente vseh študijskih programov na UL FKKT - določa jih [http://www.fkkt.uni-lj.si/index.php?eID=tx_nawsecuredl&u=0&g=0&t=1399638029&hash=d80787eac18dea977e775bc7445d6cb4f92d555a&file=fileadmin/intranet/Dekanat/Pravilniki/Pravilnik_o_dipl_delu_1_st_PB2.pdf pravilnik].


Diplomsko delo obsega 15 KT, kar ustreza pribl. 450 uram dela. To vključuje eksperimentalno delo, iskanje in študij virov in pisanje naloge.
Diplomsko delo obsega 15 KT, kar ustreza pribl. 450 uram dela. To vključuje eksperimentalno delo, iskanje in študij virov in pisanje naloge.

Revision as of 11:23, 8 May 2014

Na tej strani so zapisana pravila in priporočila glede diplomskih del študentov Biokemije na 1. stopnji študija.

Pravila o izboru, prijavi, pripravi in zagovoru diplomskega dela so določena na ravni fakultete in veljajo za študente vseh študijskih programov na UL FKKT - določa jih pravilnik.

Diplomsko delo obsega 15 KT, kar ustreza pribl. 450 uram dela. To vključuje eksperimentalno delo, iskanje in študij virov in pisanje naloge.


Izbor področja in mentorja

Fakulteta organizira predstavitev raziskovalnih tem, na katerih bo možno opravljati diplomske naloge, vsako leto do 20. junija in to po tematikah, ki jih pokrivajo katedre. Večino biokemijskih in molekularnobioloških tem pokriva Katedra za biokemijo. Če želite opravljati diplomo s področij kot so Fizikalna kemija, Analizna kemija, Kemijsko inženirstvo in druga, bodo te teme predstavljene v okviru teh kateder. Znotraj tematike, ki jih predstavljajo katedre, so lahko definirana področja in podpodročja. Za tematiko Katedre za biokemijo so navedena samo podpodročja: Proteinska biokemija, Encimatika, Bioinformatika, Molekularna biologija/DNA tehnologija, Strukturna biologija, Celična biologija, Molekularna evolucija, Molekularna biotehnologija, Nanobiotehnologija, Mobilni genetski elementi, Mikrobiologija, Imunologija, Fiziologija, Virologija, Rastlinska biokemija, Farmakologija.

Ob vpisu v 3. letnik študentje navedete samo področje, s katerega želite opravljati diplomsko nalogo. Kdor bi opravljal diplomo na Katedri za biokemijo ali pri profesorjih, ki niso redno zaposleni na FKKT, pa raziskujejo na zgoraj navedenih podpodročjih, kot področje pri vpisu navedete Biokemija.

Če bi se izkazalo, da je zanimanje za neko področje preveliko glede na prosta mesta za diplomante, sledi sestanek študentov in potencialnih mentorjev. Na tem sestanku poskusijo najti nove teme, tudi s sorodnih ali interdisciplinarnih področij. Mentor ima lahko največ 3 diplomante, lahko pa se odloči tudi za manj kot tri, če ne more zagotoviti kvalitetne izvedbe naloge.

Za študente Biokemije vodja študija ne glede na prej povedano izvede anketo, s katero ugotovi, kakšno je zanimanje študentov za teme točno določenih mentorjev (to sicer ni napisano kot pravilo v 4. členu pravilnika, a je racionalen način, kako izvesti razpored študentov po mentorjih). Na seznam napišete tri mentorje, ki ste si jih izbrali. Če je zanimanje za delo pri določenem mentorju večje kot so možnosti za izvedbo, poteče izbor na osnovi povprečne ocene (P) vseh opravljenih izpitov, pri čemer lahko mentor po lastnem izboru enemu od kandidatov pripiše 0,1 P ocene, še enemu pa 0,05 P ocene. V navodilih, ki jih je 2011 pripravila prodekanica, pa je navedeno nekoliko drugače (pri razlagi prioritetnega ključa), namreč da naj bi mentor vplival na izbor z utežjo, ki predstavlja 10 % povprečne ocene, povprečna ocena pa šteje 90 %.

Kdo je lahko mentor, je v pravilniku opisano v 11. točki.

Pravilnik določa, da je izjemoma možno opravljanje diplomskega dela pri mentorjih, ki niso polno zaposleni na UL FKKT, ali pod mentorstvom fakultetnih učiteljev, a pod skrbništvom in v prostorih drugih organizacij (inštitutov ali podjetij). V tem primeru je postopek prijave bolj zapleten in ga določa 6. člen pravilnika. Tam je tudi razloženo, kako je z opravljanjem diplomskega dela v tujini.

Po zaključenem izboru, ko so vsem vpisanim v 3. letnik dodeljeni mentorji, predstojniki kateder pripravijo sezname diplomantov po področjih. Sezname podpišejo študentje in izbrani mentorji, veljaven pa postane s podpisom prodekana za dodiplomski in magistrski študij. Ta faza mora biti zaključena do 30. novembra.

Prijava teme

Najkasneje na začetku poletnega semestra mentor ob sodelovanju študenta določi temo diplomske naloge in (ob mentorju) drugega člana komisije, ki ga je treba prej prositi za soglasje. Naslov in imeni prvih dveh članov komisije vpišete v formular, ki ga podpišeta mentor ter član komisije za zagovor. Tretji član komisije je predsednik ali njegov namestnik. Tega ne vpisujete v formular, ker v tej fazi še ni mogoče predvideti, kdo bo na določenem roku opravljal to funkcijo. Zagovor vodi predsednik komisije ali njegov namestnik, ki je določen za tisti študij, ki ste ga vpisali (oziroma ga zaključujete), ne glede na to, na kateri katedri boste opravljali diplomsko delo. Formular za prijavo teme podpiše tudi predstojnik tiste katedre, na kateri boste opravili diplomsko delo. Če boste diplomo opravili zunaj FKKT, potem formular podpiše predstojnica Katedre za biokemijo.

Izvedba diplomske naloge

Diplomsko delo opravite v 6. semestru pod vodstvom izbranega mentorja. Ta tudi določi, v kakšni meri bo naloga eksperimentalna oziroma seminarska ali terenska. Delo se lahko potegne v čas po koncu predavanj, če mentor to omogoči.

Diplomsko delo (disertacija) mora imeti strukturo, ki jo določa 7. člen pravilnika. Obseg je omejen s 50.000 znaki (vključno s presledki), kar pomeni okrog 30 strani. Od tega uvod, ki predstavlja v glavnem pregled literature, obsega eno tretjino celotne naloge. Povzetek ne sme biti daljši od pol strani. Enako dolg mora biti povzetek v angleškem jeziku. Če ste delo opravili v tujini, je diplomsko delo lahko napisano v angleškem jeziku, a z razširjenim povzetkom v slovenščini (do 10.000 znakov).

Pri pisanju si lahko pomagate s kontrolnim seznamom.

Nalogo napišete samostojno in jo najprej daste v pregled (delovnemu) mentorju. To naj bi se zgodilo vsaj 5 tednov pred predvidenim zagovorom. Po upoštevanju predlaganih popravkov končno verzijo oddate še drugemu članu komisije in predsedniku komisije (oziroma namestniku), ki bo odgovoren za določen diplomski dan. Zagotavljanje jezikovne in oblikovne korektnosti je naloga študenta, ne članov komisije. Predsedniku komisije je treba oddati delo tudi v elektronski obliki, ki omogoča preverjanje števila znakov. Komisija za zagovor mora delo dobiti v pregled najmanj tri tedne pred zagovorom (mentor seveda še približno dva tedna prej). Končno verzijo oddate v vezani obliki v referatu najkasneje en delovni dan pred zagovorom v času uradnih ur. Najkasneje en delovni dan pred zagovorom vezano delo dostavite tudi članom komisije.

Ne čakajte na skrajne roke in ne načrtujte zagovora konec septembra, ker se lahko zgodi, da boste prepozni!

Zagovori diplomskih del

Vodja študija v teku 6. semestra določi najmanj 3 dni v obdobju med koncem predavanj in koncem semestra, ko bodo potekali zagovori diplomskih del. Svojo nalogo morate zagovarjati na enega od teh dni. V izjemnih primerih se posvetujte z vodjo študija. Diplomant se mora prepričati, da bodo mentor in član komisije na izbrani dan zagovora prisotni.

Za zagovor diplomskega dela se prijavite na enega od razpisanih datumov v sistemu VIS po pravilih, ki veljajo za prijavljanje.

Ko bo naslov diplomske naloge dokončen, ga pošljite v referat na naslov zdenka.modic@fkkt.uni-lj.si. Ta naslov se bo potem pojavil v zapisniku zagovora in kasnjeje v diplomskem dokumentu.

Najkasneje en delovni dan pred določenim zagovorom v času uradnih ur študenskega referata tam oddajte vezano končno verzijo diplomske naloge (lahko termična vezava - v knjižnici odsvetujejo vezavo s spiralo) ter elektronsko verzijo na CD-ju. Prav tako najkasneje en delovni dan pred zagovorom (lahko s spiralo) vezane verzije oddate tudi mentorju in članu komisije za zagovor. Če je predsednica komisje prof. Lenarčičeva ali predsednik prof. Dolinar, izvod za knjižnico oddajte na katedri, ne v referatu, referatu pa, ko oddate CD, javite, da ste vezani izvod oddali predsedniku/ci.

Razpored zagovorov po urah pripravi referat in z njim seznani študente in člane komisij za zagovor najmanj tri delovne dni pred dnevom zagovora.

Zagovori diplomskih del so možni v prostorih kateder FKKT, ne pa zunaj fakultete. Biokemiki imate zagovore v seminarski sobi Katedre za biokemijo v Mestnem logu. Zagovori so javni, ker pa je seminarska soba majhna, povabite ustrezno malo obiskovalcev (ali pa sploh nikogar).

Kandidat na zagovoru v 7-10 minutah predstavi diplomsko delo, temu pa sledi razprava, v kateri člani komisije postavljajo vprašanja, študent pa odgovarja kratko, a celovito. Celoten zagovor diplome 1. stopnje praviloma traja 20 minut.

Po zagovoru člani komisije podajo oceno, ki jo navedejo v zapisniku. Formular za zapisnik ima tudi funkcijo prijavnice. Na osnovi zapisnika, ki ga podpišejo vsi člani komisije za zagovor, referat vpiše oceno v sistem VIS.

Dokončanje študija

Po opravljenem zadnjem izpitu študent odda v študentski referat:

  1. izpisek iz rojstne matične (ali poročne) knjige,
  2. srednješolsko spričevalo,
  3. indeks in
  4. fotografijo.

Če je zagovor diplomske naloge zadnja obveznost v okviru študija, lahko zgornje oddate že prej. Referat bo po tem, ko dobi podpisan zapisnik in dokumente, izdal potrdilo o dokončanju študija, ki ga boste običajno že naslednji dan prevzeli v pisarni skupaj z izvirniki dokumentov.