Flagelin: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
(New page: == vsebina == '''Flagelin (B. burgdorferi sensustricto) je posebna beljakovina, ki sestavlja bičke. To so dolgi bičasti izrastki, ki izvirajo iz bazalnega zrna. Ta se nahaja v celični ...)
 
No edit summary
 
Line 1: Line 1:
== vsebina ==
'''Flagelin''' je posebna beljakovina, ki sestavlja bičke. To so dolgi bičasti izrastki, ki izvirajo iz bazalnega zrna v celični steni. Bakterijski bički so sestavljeni iz milijonov podenot proteina flagelina, ki se sam sestavlja v polimer, ki oblikuje dolgo spiralno zvito in votlo strukturo zunaj celice. Biček je zasidran v celično membrano z bazalnim telescem, kompleksno strukturo, ki pritrjuje biček na celico, a mu hkrati omogoča vrtenje. Zato se celica lahko premika.
 
Pri povzročitelju borelioze, bakteriji ''Borelia burgdorferi'', je flagelin z molsko maso 41 kDa antigen periplazemskega prostora in hkrati glavna sestavina borelijskih bičkov. Beljakovina, kot tudi gen, ki kodira flagelin, sta zelo ohranjena med vrstami. Flagelin je močan antigen, ki pri gostitelju sproži nastanek protiteles. Pri seroloških analizah lahko pride do navzkrižnih reakcij protiteles med borelijskim flagelinom in flagelinom drugih bakterij, zlasti bakterij ''Treponema pallidum'', kar privede do lažno pozitivnih in lažno negativnih rezultatov.
'''Flagelin (B. burgdorferi sensustricto) je posebna beljakovina, ki sestavlja bičke. To so dolgi bičasti izrastki, ki izvirajo iz bazalnega zrna. Ta se nahaja v celični steni. Bakterijski bički so sestavljeni iz milijonov podenot enotnega proteina flagelina, ki je samosestavljiv in oblikuje dolgo spiralno zvito in votlo strukturo zunaj celice. Bicek je zasidran v celicno membrano z bazalnim telescem, kompleksno strukturo, ki pritrjuje bicek na celico in mu omogoca vrtenje. Bički so organeli gibanja Naravni flagelin je za človeški imunski sistem neprepoznaven kot tujek.
Flagelin z molsko maso 41 kDA je antigen periplazemskega prostora in je glavna sestavina borelijskih bičkov. Beljakovina kot tudi gen, ki jo kodira flagelin sta zelo ohranjena med vrstami. Flagelin je močan antigen, ki pri gostitelju sproži nastanek prvih protiteles. Pri seroloških lahko pride do križnih reakcij protiteles med borelijskim flagelinom in flagelinom drugih bakterij, zlasti bakterij T.pallidum, kar privede do lažno pozitivnih in lažno negativnih rezultatov.
'''
'''




== viri ==
== Viri ==
http://www.zdravstvena.info/vsznj/vaja-za-alergen-antigen-sanford-genotip-fenotip-bakterije-imunski-sistem-imunski-odgovor-imunost-sterilizacija-postopki-sterilizacije/
* Simona Drev: Primerjava dveh seroloških metod pri dokazovanju Lymske borelioze. Diplomsko delo. Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, 2009. [http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dn_drev_simona.pdf]
http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dn_drev_simona.pdf


[[Category:LEX]]
[[Category:LEX]]

Latest revision as of 14:33, 21 January 2010

Flagelin je posebna beljakovina, ki sestavlja bičke. To so dolgi bičasti izrastki, ki izvirajo iz bazalnega zrna v celični steni. Bakterijski bički so sestavljeni iz milijonov podenot proteina flagelina, ki se sam sestavlja v polimer, ki oblikuje dolgo spiralno zvito in votlo strukturo zunaj celice. Biček je zasidran v celično membrano z bazalnim telescem, kompleksno strukturo, ki pritrjuje biček na celico, a mu hkrati omogoča vrtenje. Zato se celica lahko premika. Pri povzročitelju borelioze, bakteriji Borelia burgdorferi, je flagelin z molsko maso 41 kDa antigen periplazemskega prostora in hkrati glavna sestavina borelijskih bičkov. Beljakovina, kot tudi gen, ki kodira flagelin, sta zelo ohranjena med vrstami. Flagelin je močan antigen, ki pri gostitelju sproži nastanek protiteles. Pri seroloških analizah lahko pride do navzkrižnih reakcij protiteles med borelijskim flagelinom in flagelinom drugih bakterij, zlasti bakterij Treponema pallidum, kar privede do lažno pozitivnih in lažno negativnih rezultatov.


Viri

  • Simona Drev: Primerjava dveh seroloških metod pri dokazovanju Lymske borelioze. Diplomsko delo. Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, 2009. [1]