Glukuronska kislina: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
No edit summary
No edit summary
 
Line 1: Line 1:
'''Glukuronska kislina''' je karboksilna kislina s kemijsko formulo C<sub>6</sub>H<sub>10</sub>O<sub>7</sub>. [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Beta_D-Glucuronic_acid.svg Slika glukuronske kisline.] Njena struktura se od [[glukoza|glukoze]] razlikuje le po šestem ogljikovem atomu, ki je pri glukuronski kislini oksidiran v karboksilno kislino, pri glukozi pa je nanj vezana hidroksilna skupina.
'''Glukuronska kislina''' je karboksilna kislina s kemijsko formulo C<sub>6</sub>H<sub>10</sub>O<sub>7</sub> [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6c/Beta_D-Glucuronic_acid.svg/200px-Beta_D-Glucuronic_acid.svg.png (formula)]. Njena struktura se od [[glukoza|glukoze]] razlikuje le po šestem ogljikovem atomu, ki je pri glukuronski kislini oksidiran v karboksilno kislino, pri glukozi pa je nanj vezana hidroksilna skupina.


Ločiti moramo glukuronsko in [[glukonska kislina|glukonsko]] kislino, saj obe nastaneta iz glukoze, a se pri glukonski kislini oksidira drug atom ogljika in je zato njena struktura linearna. [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/D-Glucons%C3%A4ure_Keilstrich.svg Slika glukonske kisline.]
Ločiti moramo glukuronsko in [[glukonska kislina|glukonsko]] kislino, saj obe nastaneta iz glukoze, a se pri glukonski kislini oksidira drug atom ogljika in je zato njena struktura linearna [http://en.wikipedia.org/wiki/File:D-Glucons%C3%A4ure_Keilstrich.svg (formula glukonske kisline)].
==Lastnosti==
==Lastnosti==
Molekulska formula: C<sub>6</sub>H<sub>10</sub>O<sub>7</sub>
Molekulska formula: C<sub>6</sub>H<sub>10</sub>O<sub>7</sub>


Molekulska masa: 194.14 g/mol
Molekulska masa: 194,14 g/mol


Tališče: 160°C
Tališče: 160 °C


Agregatno stanje: Trdno
Agregatno stanje: trdno.


Spojina je topna v vodi.
Spojina je topna v vodi.
Line 16: Line 16:


==Funkcije==
==Funkcije==
V živalskih organizmih je glukuronska kislina pogosto povezana s presnovnimi procesi nekaterih snovi kot so naprimer, droge, [[bilirubin]], androgeni, [[estrogen|estrogen]], derivati maščobnih kislin. Pri presnovi teh snovi se glukuronska kislina poveže z glikozidno vezjo in s tem se poveča topnost snovi v vodi, kar pa omogoča, da se te snovi preko izločal lažje izločijo iz telesa.  
V živalskih organizmih je glukuronska kislina pogosto povezana s presnovnimi procesi nekaterih snovi kot so na primer droge, [[bilirubin]], androgeni, [[estrogen|estrogen]], derivati maščobnih kislin. Pri presnovi teh snovi se glukuronska kislina poveže z glikozidno vezjo in s tem se poveča topnost snovi v vodi, kar pa omogoča, da se te snovi preko izločal lažje izločijo iz telesa.  


==Glukuronidaze==
==Glukuronidaze==

Latest revision as of 11:19, 1 February 2013

Glukuronska kislina je karboksilna kislina s kemijsko formulo C6H10O7 (formula). Njena struktura se od glukoze razlikuje le po šestem ogljikovem atomu, ki je pri glukuronski kislini oksidiran v karboksilno kislino, pri glukozi pa je nanj vezana hidroksilna skupina.

Ločiti moramo glukuronsko in glukonsko kislino, saj obe nastaneta iz glukoze, a se pri glukonski kislini oksidira drug atom ogljika in je zato njena struktura linearna (formula glukonske kisline).

Lastnosti

Molekulska formula: C6H10O7

Molekulska masa: 194,14 g/mol

Tališče: 160 °C

Agregatno stanje: trdno.

Spojina je topna v vodi.


Funkcije

V živalskih organizmih je glukuronska kislina pogosto povezana s presnovnimi procesi nekaterih snovi kot so na primer droge, bilirubin, androgeni, estrogen, derivati maščobnih kislin. Pri presnovi teh snovi se glukuronska kislina poveže z glikozidno vezjo in s tem se poveča topnost snovi v vodi, kar pa omogoča, da se te snovi preko izločal lažje izločijo iz telesa.

Glukuronidaze

Glukuronidaze so encimi, ki razcepljajo glikozidno vez med glukuronsko kislino in ostalimi spojinami.

Viri

  • Mannfred A Hollinger, Introduction to Pharmacology
  • Coffman B.L., King C.D., Rios G.R. and Tephly T.R. The glucuronidation of opioids, other xenobiotics, and androgens by human
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Glucuronic_acid