Ciklofilin D
Ciklofilin D
Ciklofilin D, ki se nahaja v matriki mitohondrija, spada v družino proteinov ciklofilinov. Ciklofilin je protein, ki se veže na ciklosporin, imunosupresor, ta se ponavadi uporablja za preprečitev zavrnitve notranjih organov transplantatov.
Ciklofilini imajo peptidil-prolil izomerazno aktivnost ter katalizirajo izomeracijo peptidnih vezi iz trans v cis konfiguracijo in pospešujejo zvijanje proteinov. Najdemo jih v prokariotih in evkarriotih. Ljudje jih imamo 16 vrst. Najbolje je sicer proučevan ciklofilin A. Ciklosporin je nabolj pogosto imunosupresivno zdravilo v notranji transplantaciji.
Ciklofilin D je sestavni del mitohondrijskega prehoda prepustnosti por. Z odpiranjem por se povečuje prepustnost notranje mitohondrijske membrane, omogoča dotok citosolnih molekul v mitohondrijsko matrico, povečuje obseg matrice in negativno vpliva na delovanje zunanje membrane. Mitohondrij postane funkcionalno moten, kar je povod in pomembna vloga pri odmiranju celic. Ciklofilin D se veže na ciklosporin, katerega funkcija je zaviranje odpiranja por. Tako nastane ravnovesje med odpiranjem in zapiranjem por.
Ciklofilin A in D sta znana tudi kot preprečevalca bolezni malarije, vendar pa njuno delovanje še ni dodobra poznano predvsem zaradi visokih stroškov vseh raziskav.
Viri:
• http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclophilin
• http://www.pnas.org/content/102/34/12005.full
• A. L. Lehninger, D. L. Nelson, M. M. Cox: Principles of Biochemistry, 1993