Tirozin-kinaza

From Wiki FKKT
Revision as of 14:59, 4 January 2010 by Kemicarka (talk | contribs) (New page: [http://en.wikipedia.org/wiki/Tyrosine Tirozin] kinaza (PTK) je celični signalni protein, ki lahko prenese [http://en.wikipedia.org/wiki/Phosphate fosfat] skupine iz [http://en.wikipedi...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Tirozin kinaza (PTK) je celični signalni protein, ki lahko prenese fosfat skupine iz adenozin trifosfata (ATP) do tirozinskih ostankov v protein. Dva razreda PTK je prisotnih v celicah: transmembranski receptor PTK in nonreceptor PTK. Fosforilacija proteinov pri kinazah so pomemben mehanizem v pretvorniških signalih za ureditev aktivnost encimov. Približno 2000 kinaz je znanih ,obstaja več kot 100 3D struktur tirozin kinaze (primer je kristalna struktura domene tirozin kinaze v človeškem inzulin receptorju) in več kot 90 protein tirozin kinaz je bilo odkritih v človeškem genomu. Te igrajo ključno vlogo v različnih celičnih dejavnostih, vključno z rastjo, diferenciacijo, migracijo in metabolizmom in so aktivne pri razvoju organizma in odraslih homeostazah. PTK tudi igra primarno vlogo pri nastopu ali napredovanju bolezenskih stanj, kot so diabetična retinopatija, ateroskleroza in rak.

Slika 1: Protein Tirozin-kinaza

REAKCIJA

Encime, ki opravljajo to spremembo so proteini tirozin kinaze, ki katalizirajo prenos fosfata iz ATP v tirozinski ostanek na beljakovini substrata. ki običajno vsebujejo serin, treonin ali ostanke tirozina.

RECEPTOR

Trenutno je 58 receptorskih tirozin-kinaz (RTK) znanih, združenih v 20 poddružin. RTK so sestavljene iz zunajcelične domene, ki lahko veže poseben ligand, transmembranske domene in znotrajcelično katalitsko domeno, ki s svojimi dejanji zavezuje in fosforilizira izbrane substrate. Vezava liganda na zunajcelični regiji povzroča vrsto strukturnih preureditev v RTK, ki vodijo do njegove encimsko aktivacije. Še posebej pretok nekaterih delov domene kinaze omogoča prost dostop do adenozin trifosfata in substrata na aktivno mesto. To sproži zaporedje dogodkov, s fosforilacijo znotrajceličnih beljakovin, ki v končni fazi prenašajo ekstracelularne signale do jedra, ki povzroča spremembe in genska izražanja. Veliko RTKs je vključenih v onkogenezo, bodisi z gensko mutacijo, ali prenos kromosomov ali preprosto preko izražanja.

Slika 2: Mehanizem delovanja tirozin kinaze


VIRI IN LITERATURA