Kajasi
HEM
Hem je pomembna koordinativna spojina. Sestavljena je iz substituiranega porfirinskega obroča z vključenim kovinskim ionom. Je prostetična skupina in je tako sestavni del mioglobina in hemoglobina, ki prenašata kisik, pa tudi proteinov verige za prenos elektronov, kot je citokrom c in encimov, kot je katalaza. Med hemoproteine tako sodijo hemoglobin, mioglobin, citokromi in encim katalaza. V hemu je ion Fe2+ koordiniran s porfinskim obročem, ki je štirivezni ligand.
Hem je pomemben za biološko oksidacijo ter zlasti za prenos kisika. Kot sestavina človeškega organizma je nujno potreben za življenje. Dejaven je v vseh celicah organizma s presnovo na osnovi kisika, z aerobno presnovo. Dnevno tvorimo približno 300 mg hema v kostnem mozgu, od 30 do 100 mg pa v jetrih. Manjši del ga nastane tudi v ledvicah in nadledvični žlezi. Proces tvorbe je zaporedje biokemičnih reakcij, ki je uravnavano z različnimi encimi.
Bilirubin je rumeni razpadni produkt hema. Bilirubin je pravzaprav odpadni pridobitek, ki nastane, ko rdeča krvna telesca odmrejo in hemoglobin razpade. Hemoglobin v makrofagih razpade na hem in globin; hem nadalje razpade v Fe2+, ogljikov monoksid in bilirubin, prek vmesne spojine, imenovane biliverdin.
- Viri in literatura
- Boyer, Rodney. Temelji biokemije. Študentska založba. 2005.
- Steed, Jonathan W. Supramolecular chemistry. Wiley. 2000
- Bukovec, Nataša. Dolenc, Darko. Šket, Boris. Kemija za gimnazije 2. DZS. 2003
- Povezava na internet
- Dodatno razlago gesla lahko najdete na spletni strani :
- Dodatno slikovno literaturo lahko najdete na spletni strani :
- Slikovno gradivo in več informacij za katabolizem hemoglobina in bilirubina pa lahko najdete na spletni strani :
- Povezava na internet