Silikonska olja

From Wiki FKKT
Revision as of 21:20, 21 May 2023 by Aljaž Obrstar (talk | contribs) (New page: Med silikonska olja uvrščamo vse tekoče in polimerizirane siloksane z organskimi stranskimi verigami. Najpomembnejši predstavnik je polidimetilsiloksan. Ti polimeri so komercialno zani...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Med silikonska olja uvrščamo vse tekoče in polimerizirane siloksane z organskimi stranskimi verigami. Najpomembnejši predstavnik je polidimetilsiloksan. Ti polimeri so komercialno zanimivi zaradi svoje relativno visoke toplotne stabilnosti, mazalnih in dielektričnih lastnosti.

STRUKTURA

Kot pri vseh siloksanih (npr. heksametildisiloksan) je hrbtenica polimera sestavljena iz izmeničnih atomov silicija in kisika (...Si-O-Si-O-Si...). Na tetravalentne silicijeve centre se lahko priključijo številne skupine, vendar prevladujeta metilna in včasih fenilna skupina. Mnoge silikonske tekočine so linearni polimeri, na koncu katerih so trimetilsililne skupine. Če pa verige polimerizirajo v obročih, pa nastanejo ciklosiloksani.

Slika: Bučke s hidravličnimi silikonskimi olji z nazivno viskoznostjo 100, 400 in 1000 centistokov za ponovno polnjenje instrumentov v majhnih preciznih napravah.

UPORABA

Silikonska olja se uporabljajo predvsem kot maziva, termalna olja ali hidravlične tekočine. So odlični električni izolatorji in za razliko od ogljikovih analogov niso vnetljiva. Zaradi temperaturne stabilnosti in dobrih lastnosti prenosa toplote se pogosto uporabljajo v laboratorijih za ogrevalne kopeli ("oljne kopeli"), ter kot hladilna sredstva. Silikonsko olje se pogosto uporablja tudi kot delovna tekočina v črpalkah, mokrih transformatorjih, difuzijskih črpalkah in grelnikih, napolnjenih z oljem. V vesolju se uporablja v zunanji hladilni zanki in radiatorjih modula Zvezda na Mednarodni vesoljski postaji, ki odvaja toploto v vesoljskem vakuumu. Razred silikonskih olj, znan kot ciklosiloksani, ima veliko enakih lastnosti kot druge neciklične siloksanske tekočine, vendar pa ima tudi razmeroma visoko hlapnost, zaradi česar je uporaben v številnih kozmetičnih izdelkih, na primer v antiperspirantih. Nekatera silikonska olja, kot je simetikon, so zaradi svoje nizke površinske napetosti močna sredstva proti penjenju. Uporabljajo se v industrijskih procesih, kot sta destilacija ali fermentacija, kjer so lahko prevelike količine pene problematične. Včasih jih dodajajo jedilnim oljem, da preprečijo prekomerno penjenje med cvrtjem. Silikonska olja, ki se uporabljajo kot maziva, so lahko nenamerni penilci (onesnaževalci) v procesih, kjer je pena zaželena, na primer pri proizvodnji poliuretanske pene. Silikonsko olje je poleg borove kisline tudi ena od dveh glavnih sestavin Silly Putty.

UPORABA V MEDICINI

Silikonska olja pogosto vsebujejo potrošniški izdelki za preprečevanje napenjanja. Uporabljajo se tudi kot nadomestek očesne vodice za zdravljenje težkih primerov odstopa mrežnice, kot so proliferativna vitreoretinopatija, velike raztrganine mrežnice in penetrantne poškodbe očesa. Poleg tega se silikonsko olje uporablja v splošni medicini in kirurgiji. Zaradi vodo odbojnih in mazalnih lastnosti silikonskega olja velja za primeren material za vzdrževanje kirurških instrumentov. Uporabljajo se tudi pri digitalnih rektalnih preiskavah.

UPORABA V AVTOMOBILSKI INDUSTRIJI

Silikonsko olje se uporablja kot tekočina v sklopih avtomobilskih ventilatorskih sklopk in se še vedno uporablja v novejših elektronskih ventilatorskih sklopkah.