Postopki pri razporejanju magistrandov

From Wiki FKKT
Revision as of 09:44, 22 August 2023 by MDolinar (talk | contribs) (Created page with "To so neavtorizirana navodila, ki temeljijo na pravilih, veljavnih avgusta 2023, in veljajo samo za študente biokemije<br> delovna verzija, 22.8.23 Edini veljavni dokument, ki določa postopke, povezane z magistrskimi nalogami, je fakultetni pravilnik, ki ga najdete na naslovu https://fkkt.uni-lj.si/fileadmin/user_upload/studij/pravilniki_in_obrazci/Pravilni_o_magistrskem_delu_2_stopnja__CISTOPIS_18062021.pdf. '''Izbor teme in mentorja'''<br> Skrbnik študijskega pr...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

To so neavtorizirana navodila, ki temeljijo na pravilih, veljavnih avgusta 2023, in veljajo samo za študente biokemije

delovna verzija, 22.8.23

Edini veljavni dokument, ki določa postopke, povezane z magistrskimi nalogami, je fakultetni pravilnik, ki ga najdete na naslovu https://fkkt.uni-lj.si/fileadmin/user_upload/studij/pravilniki_in_obrazci/Pravilni_o_magistrskem_delu_2_stopnja__CISTOPIS_18062021.pdf.


Izbor teme in mentorja
Skrbnik študijskega programa predvidoma marca objavi seznam razpisanih tem, ki so mu jih posredovali potencialni mentorji s FKKT in drugih ustanov. V njegovi pristojnosti je, da odloči, če je neka tema primerna za magistrsko nalogo in jo bo uvrstil na seznam ali ne.
Študentje 1. letnika se razporedite po razpisanih temah/mentorjih do konca marca tekočega leta. Skrbnik pripravi sezname in jih posreduje v podpis študentom in mentorjem. To je evidenčni seznam, na osnovi katerega bi bilo načeloma možno začeti z delom na temi magistrske naloge še pred formalnim imenovanjem mentorja. Več o tem v nadaljevanju.
Če boste ponavljali 1. letnik, vam ob ponovnem vpisu ni treba še enkrat izbrati teme in mentorja (z novega seznama za tekočo generacijo), pač pa vam velja prejšnje leto izbrani mentor.

Mentor in somentor
Če mentor nima pedagoškega naziva (vsaj docent) oz. če ne sodeluje v pedagoškem procesu na UL FKKT, je treba študentu imenovati še somentorja s fakultete. Naloga somentorja je predvsem, da zagotovi skladnost naloge s študijskim področjem, svetuje in pomaga pri urejanju formalnih postopkov na fakulteti in vsebinske zasnove disertacije. Somentorja fakulteta določi tudi v primeru interdisciplinarnih nalog, ko študent del naloge opravi na eni, drugi del pa na drugi tematiki.

Potrditev mentorja
Ko ste vpisani v 2. letnik, študentski referat konec oktobra pripravi seznam redno vpisanih študentov, ki jim je treba določiti mentorja. Seznam pošlje predstojniku katedre v pregled, nato pa mentorje potrdi (torej formalno imenuje) senat na novembrski seji.

Določitev članov komisije
Mentor in morebitni somentor morata biti določena najkasneje za novembrsko sejo senata. Sicer je možno somentorja določiti tudi kasneje, a je za to potrebna posebna vloga na senat. Člane komisije določi za vse študente 2. letnika, ki so na seznamu magistrandov (gradivo za sejo senata, ko potrjuje mentorje), predstojnik katedre. To je drugače kot na ostalih študijskih programih UL FKKT. Smisel tega načina je, da so vsi sodelavci katedre s pedagoškim nazivom enakomerno obremenjeni. Že na tej stopnji predstojnik določi tako člana kot tudi predsednika komisije za zagovor.

Začetek opravljanja magistrske naloge
Magistrska naloga je formalno gledano predmet v predmetniku 3. in 4. semestra študija, v skupnem obsegu 50 ECTS, od tega 30 v zimskem in 20 v poletnem semestru. Z mentorjem se dogovorite glede začetka in poteka opravljanja eksperimentalnega dela. Uvajanje v delo se lahko, če se tako dogovorite, začne že ob zaključku študijskih obveznosti 1. letnika. Če nalogo opravljate na UL FKKT, je osnova za tako uvajanje evidenčni seznam mentorjev. Če pa ste se prijavili za opravljanje naloge zunaj UL FKKT, pa vam mora predčasno opravljanje dovoliti študijska komisija. V tem primeru morate na komisijo za dodiplomski in magistrski študij nasloviti prošnjo, v kateri navedete, zakaj je potrebno predčasno opravljanje naloge in na kratko navedete, katere postopke boste izvajali. Vlogo podpišete vi, mentor in predstojnik katedre. Če bo vloga odobrena, boste morali v študentskem referatu oddati opis raziskovalnega dela, ki bo osnova za pripravo pogodbe med vami, fakulteto in ustanovo, na kateri boste opravljali magistrsko nalogo.

Prijava teme magistrske naloge
Do konca februarja leta, v katerem ste prvič vpisani v 2. letnik magistrskega študija, morate oddati prošnjo za odobritev teme magistrske naloge. V prošnji zapišete naslov teme (ki ni nujno končni naslov disertacije), mentorja (in somentorja) ter člane komisije. Prošnji priložite dispozicijo, v kateri v 2000-3000 znakih predstavite tematiko (raziskovalni problem) in pri tem citirate ustrezne vire. Običajno dispozicija vključuje tudi navedbo ključnih tehnik. Seznam virov obsega med 5 in 10 viri, redko več (število ni nikjer predpisano). Temo odobri prodekan(ja) in vam velja dve leti.