Vitamini B
Vitamin B1 = Tiamin
Vitamin B1 [1] je nujno potreben za prenos nekaterih vrst živčnih signalov med možgani in hrbtenjačo. Pomemben je za delovanje različnih encimov, s pomočjo katerih telo dobiva energijo za delovanje srca, za živčevje, spominske sposobnosti in s katerimi presnavlja ogljikove hidrate.
Vitamin B2 = Riboflavin
Vitamin B2 [2] je sestavni del kofaktorjev flavin-adenindinukleotida (FAD) in flavin-mononukleotida (FMN), ki sta ključna za pridobivanje energije iz proteinov, maščob in ogljikovih hidratov iz hrane v obliko, uporabno za celice. Potreben je za rast in obnavljanje las, kože in nohtov.
Vitamin B3 = Niacin
Vitamin B3 [3] je potreben za sintezo dveh koencimov, NAD in NADP, ki pomagata pri sproščanju energije iz prebavljene hrane. Dobimo ga iz živil; lahko nastane posredno iz aminokisline triptofana.
Vitamin B5 = Pantotenska kislina
Vitamin B5 [4] prištevamo med spodbujevalce lipolize, to je razgradnje maščob v maščobnih celicah. Pospešuje rast las in ohranja njihovo barvo. Nujno potreben je za sintezo koencima A.
Vitamin B6 = Piridoksin
Vitamin B6 [5] je pomemben za razgradjno beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov, delovanje srca, mišic in obtočil, ravnovesje natrija in kalija v telesnih tekočinah, za pravilno delovanje živčevja in imunskega sistema, za rast las in uravnavanje vsebnosti vode v telesu.
Vitamin B7 = Biotin
Vitamin B7 [6] je pomemben za presnovo maščob, ogljikovih hidratov, uravnava raven krvnega sladkorja, zagotavlja energijo za možgane in živčne celice in pomaga premagovati depresije, pomemben je za zdravo, lepo polt, lase in nohte ter mišične celice.
Vitamin B9 = folna kislina
Vitamin B9 [7] sicer ni biološko aktiven, se pa v jetrih pretvori v tetrahidrofolat in tako posredno sodeluje v številnih metaboličnih procesih, npr. pri sintezi nukleinskih kislin in aminokislin, pa tudi pri sintezi hema. Zato velja za nepogrešljivega za rast, obnovo in nadomeščanje vseh telesnih celic. Deluje predvsem v možganih in živčevju.
Vitamin B12 = kobalamin
Vitamin B12 [8] najdemo samo v hrani živalskega izvora. Pomemben je za dobro razpoloženje, delovanje mišic, možgane in živčevje, rast in nastajanje rdečih krvničk, pretvorbo maščob v energijo in za presnovo železa. Skupaj z drugimi snovmi omogoča nastajanje nukleinskih kislin.
Literartura:
Oberbeil, Klaus: Z vitamini do zdravja, Prešernova družba, Ljubljana 2005, str. 8-85.
Ursell, Amanda: Vitamini in minerali, Učila International, Tržič 2004, str. 28-41.
Mühleib, Friedhelm: Vitamini za zdravje in dobro počutje, DZS, Ljubljana 1999, str. 49-79.
Viri:
http://www.umm.edu/altmed/articles/...
http://en.wikipedia.org/wiki/...