Oranžna koruza obljublja zmanjšanje slepote in smrti pri otrocih
Študija ameriške univerze Purdue trdi, da zmanjšanje ali povečanje funkcij novo odkritih genov v koruzi lahko poveča vsebnost vitamina A in ima pomembne posledice za zmanjšanje slepote in umrljivosti pri otrocih.
Namen raziskave je ustvariti boljše linije oranžne koruze. Oranžna barva prihaja iz relativno višje ravni karotenoidov, od katerih je en ß-karoten. Le-ta se med prebavo pretvarja v vitamin A. Vsako leto zaradi pomanjkanja vitamina A oslepi 250.000 do 500.000 otrok. Zato bi s povečanjem ß-karotena v žitnih zrnih, kot je koruza, pripomogli k obvladanju teh pomanjkljivosti v državah v razvoju.
Gen ß-karoten hidroksilaza 1 (crtR-B1) spreminja ß-karoten v koruzi tako, da zmanjša aktivnost pro-vitamina A. S hidroksilacijo se ß-karoten pretvori v druge karotenoide, med drugim tudi v zeaksantin, ki lahko precej zmanjšajo delež pro-vitamina A ali pa ga v celoti ukinejo. Zeaksantin je mikrohranilo, ki ščiti rumeno pego pred degeneracijo, ki je glavni vzrok slepote pri ljudeh, starejših od 55 let; pri zahodnih industrializiranih narodih. Ugotovitve so zato spodbudne za reševanje problematike v razvitih državah in državah v razvoju. Eno različico gena, tj. močne alele, ki povečujejo hidroksilacijo, bi tako lahko uporabili za povečanje vsebnosti zeaksantina za prebivalstvo v ZDA, in drugačno različico, tj. šibke alele, ki zmanjšujejo hidroksilacijo, za povečanje ß-karotena za potrebe držav v razvoju.