Retrotranspozoni
Retrotranspozoni so mobilni genetski elementi, ki se lahko sami razširjajo v genomu in so vseprisotni sestavni del DNA mnogih evkariontskih organizmov.
So podrazred transpozonov. Ti so še posebej v veliki meri v rastlinah, kjer so pogosto glavni element jedrne dna. Igrajo pomembno vlogo v genih rastlin in v razvoju genoma. V koruzi 49-78% genoma sestavljajo retrotranspozoni. V sesalcih skoraj polovica genoma (45-48%) vključuje transpozone ali ostanke transpozonov. Človeški genom je sestavljen iz približno 42% retrotranspozonov od tega jih je v DNA 2-3%. Retrotranspozoni lahko povečajo velikost genoma, tako da s pomočjo prenosa RNA povečuje število kopij elementov. Lahko tudi povzročijo mutacije, ki jih vstavijo v bližino ali znotraj gena.
Tipi retrotranspozonov
Retrotranspozone delimo na dva dela:
- Virusna skupina: vsebuje bralni okvir za reverzno transkriptazo/integrazo in ima na terminih direktne ponovitve.
Te delimo na :
- LTR-long terminal repeat (npr. Insert non-formatted text here Ty pri kvasovkah in copia pri D.melanogaster)
- non-LTR (npr. LINE-long interspersed element, SINE-short interspersed element)
Virusna skupina se od retrovirusov razlikuje v tem, da ne pride do litične faze v celicah. Virusna skupina je retrovirusom podobna v mehanizmu, ki ga uporablja pri transpoziciji.
- Nevirusna skupina je nastala iz virusne. V genomu je take retrotranspozone mogoče prepoznati po terminih, vmesni del ne kodira ničesar. Ta tip retrotranspozonov je verjetno nastal iz celičnih transkriptov preko neznanega encima.
Viri
- http://www.scribd.com/doc/59053465/27/Retrotranspozoni-retropozoni
- http://en.wikipedia.org/wiki/Retrotransposon
- http://www.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.genet.33.1.479
- http://tu-dresden.de/die_tu_dresden/fakultaeten/fakultaet_mathematik_und_naturwissenschaften/fachrichtung_biologie/botanik/zellmolbiopflanzen/forschung/LTR%20Retrotransposons