Linolenska kislina
Linolenska kislina, natančneje α-linolenska kislina, (IUPAC-ime: cis, cis, cis-oktadeka-9, 12, 15-trienojska kislina) je trikrat nenasičena maščobna kislina, ki ima 18 oglikovih atomov in spada med omega-3 maščobne kisline, vse dvojne vezi pa imajo cis konfiguracijo. Sestavljena je iz triacilgliceridov in membranskih fosfolipidov.skica molekule Pri sobnih razmerah je brezbarvna kapljevina, njeno tališče je pri -11 °C, vrelišče pa pri 232 °C.
Organizem jo nujno potrebuje za normalno delovanje, ker pa je sam ne more proizvesti jo moramo vnesti v telo s prehrano. Zaradi tega jo štejemo med esencialne maščobne kisline, to je skupina maščobnih kislin, ki jih moramo vnašati v telo s prehrano.
Iz linolenske kisline organizem sintetizira γ-linolensko kislino, ki je gradivni material za sintezo prostaglandinov - to so hormoni, ki so nujni za regulacijo številnih funkcij organizma. Linolensko in γ-linolensko maščobno kislino skupaj imenujemo vitamin F.
Linolensko kislino vsebujejo:
- olje iz španske kadulje (Salvia hispanica) od 50 do 65 %
- olje iz rastline perila (Perilla frutescens) okoli 60 %
- laneno olje okoli 50 %
- konopljino olje okoli 17 %
- orehovo olje okoli 15 %
- olje navadne ogrščice okoli 9 %
- sojino olje okoli 8%
- bučno olje
- gorčično olje okoli 17 %
- svetlinovo olje
- brusnice okoli 49 %
- kivijeva semena okoli 62 %
- morska krhlika okoli 32 %
Pridobivanje
Maščobne kisline sprostimo iz trigliceridov z umiljenjem, tako da kuhamo ustrezno maščobo oz. olje z lugom. Ker vsebujejo naravni trigliceridi ponavadi različne maščobne kisline, moramo po umiljenju le-te med seboj ločiti.